Bůh pokorným dává milost. (Jk 4,6) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Knihovna

Anna Melchiorová

Jak si zorganizovat věci a lidi. Praktické pojetí mateřství...

Vytrvalost

z knihy Mateřství , vydal(o): Karmelitánské nakladatelství

Podle mého mínění by bylo vhodné, aby se v televizi připravil následující pořad. Soutěžící by měli spoustu úkolů, na něž by měli málo času. Museli by zvládnout úskalí, jímž je domácnost – vybalit a uložit deset tašek nákupu, pověsit prádlo, vyřídit telefonický hovor s komunálními službami, vyspravit roztržené šaty, vyčistit koberec znečištěný od kočky, připravit celé jídlo – a pak usednout k pracovního stolu a tam odpovídat na e-maily a zaplatit účty. Soutěžící by byli hodnoceni především s ohledem na rychlost, ale rovněž s ohledem na kvalitu odvedené práce, pořádek a příjemné vystupování. Zvítězivší soutěžící by byl vyhlášen na týden tvůrcem domova a za týden by ho čekalo utkání s dalšími soutěžícími a plnění stále náročnějších úkolů. Tento pořad by měl otevřený konec a pokračoval by tak dlouho, dokud by byli soutěžící schopni soutěžit. Pozadí těchto činností by tvořily křičící děti, ucpané záchody, peroucí se sourozenci, nejpodivnější úkoly a tak dále, aby bylo plnění úkolů čím dál tím složitější. Tato série by skončila, až by nezbyli žádní soutěžící.

Možná by to pomohlo. Třeba by televize, velký popularizátor naší doby, mohla ve společnosti dosáhnout toho, čeho se naprosto nedostává: širokého uznání dovedností, znalostí a především vytrvalosti, které musí mít úspěšná tvůrkyně domova. Dokud nebudeme mít takový televizní program, pokusím se vám nabáídnout alespoň tuto kapitolu.

Praktické pojetí mateřství, největší ze čtyř kruhů označujících mateřství, vyžaduje spoustu času a tělesného i duševního úsilí. Zajistit, aby měly naše děti co jíst, co si obléknout a kde bydlet (domácí zvířata, doprava, hodiny klavíru, prázdninové činnosti, narozeninové oslavy...), to není zanedbatelný výkon. Praktické pojetí mateřství je nejvíce vzdáleným pojetím od středu mateřství a jeho důležitost není navíc často okamžitě viditelná. Když se mazlím s některým ze svých dětí, vím, že projevuji mateřskou péči, ale když utírám prach na topení, nejsem si tím už tak jistá. Praktické pojetí mateřství se může zdát bezvýznamným. Za třetí (jako by nestačilo naše vyčerpání a pochybnosti), protože praktické pojetí mateřství představuje vnější okraj mateřství, vystavuje mateřství lákadlům světa a křiku reklam: „Kup si mě, kup si mě!“ Jak tak stojíme – vyčerpané, prachovku v ruce – útočí na nás spousta výrobků a s nimi spojených návodů, jak připravovat jídlo, jak uklízet domácnost, jak vyzdobit dům, jak zabavit děti, jak odpočívat a tak dále. Praktické pojetí mateřství je v obležení.

Pomoc!


/.../


Jak si zorganizovat věci

Musím se přiznat, že nejsem vůbec trpělivá. Jsem vlastně asi ten nejnetrpělivější člověk, kterého znám: pokud naše dvě starší děti neudělají to, co od nich žádám ještě předtím, než jim řeknu, co po nich vlastně chci, s největší pravděpodobností vybuchnu. Naštěstí mám trpělivost s miminky a batolaty. Tady asi spotřebuji většinu své trpělivosti, protože na starší děti mi už jí zbývá jen málo. Dokonce ještě méně než na dospělé (včetně sebe sama). Téměř žádná trpělivost mi nezbývá na politiky a vůbec žádná na věci. Zařizování věcí pro mě tudíž představuje zvláště těžký úkol.

/.../


Co nejméně věcí

Čím více toho máte, tím více se o dané věci musíte starat. Zbavujte se tedy věcí. Tady je několik tipů, které vám v tom pomohou.

1. Přestaňte hned shromažďovat věci. Než jdete nakupovat, napište si seznam věcí, které opravdu potřebujete a pak se jej držte. Věci na seznamu by měly být užitečné nebo krásné, v dokonalém případě obojí. Buďte kritická při posuzování, co potřebujete. Zda je to užitečné a hezké. Snažte se nakupovat pouze kvalitní výrobky, abyste spíše než množství oceňovala kvalitu. Najděte si jiného koníčka, než je nakupování. Děti a dospívající mládež ušetřete účasti na spotřebním šílenství tím, že se svým dětem budete věnovat; guru v oblasti likvidace nepořádku, Karen Kingstonová, tvrdí: „pokud se dítě cítí milované, v bezpečí a šťastné, nemusí se tak upínat k věcem“.

2. Nepořádku v ledničce a plýtvání se vyhnete tím, že zajistíte, aby všechno nebo téměř všechno čerstvé jídlo u vás v kuchyni bylo snězeno ještě předtím, než koupíte nové. Podle toho nakupujte a vařte.

3. Odstraňujte ze svého domova všechno, co není užitečné ani krásné , a dejte ty věci těm, kteří nesdílejí váš názor, nebo je věnujte na charitu. Rozhodně si ponechávejte věci, k nimž máte citový vztah, ale nelpěte na věcech, které jsou neužitečné a ošklivé.

/.../


Další témata v této kapitole:

JAK ORGANIZOVAT ČLENY RODINY

ŘÍZENÍ

Být připravená

Prospat se

Správně jíst

Řekněte si o pomoc

Buďte filosofka

Naučte se jemně říkat ne.

Buďte vděčná

Modlete se


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Související texty k tématu:

Žena a muž:
- I když se muž a žena obracejí k témuž Bohu, dělají to jinak... (Aleš Opatrný)
- Žena a muž - dva světy? (Rozhovor s psychologem P. Goldmanem)
- Akcenty mužské a ženské spirituality (P. Tomáš Holub)
- Hranice a váš manželský partner (Dr. Henry Cloud)
- Další texty pro ženy (ale i muže) zde

Organizace času a práce

Matka, mateřství, Den matek
´Já jsem jenom matka, nechodím do zaměstnání.´
Jak reagovat na "blbé" narážky a otázky? 
INZERÁT: Hledá se ideální matka! 
Mateřství vzbuzuje strach 
Mateřství: velké množství zdánlivě neužitečných úkolů 
Náročný projekt: žena a matka
Jak si zorganizovat věci a lidi. Praktické pojetí mateřství...
Když jsem byl v kómatu, maminka mě volala jménem 
Nebojím se rakoviny, ale bojím se o děti
Mám tě ráda mami, ale nenávidím, cos mi udělala
Matky se často snaží namáhat místo dětí
Za vše špatné v našem životě nemůže jen naše matka
Dítě jako výkladní skříň matky?
Nikdy jsem nepochopil, proč mě matka opustila
Odpustila jsem i své matce ... a získala jsem svobodu 
Svátek matek
- Další texty: matka, mateřstvírodičovství, výchovavýchovaděti - rodiče
Maminky, ženy a babičky, vydávejte svědectví o živém Ježíši 
- Milé děti, vyrobte mamince něco pěkného

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(20. 5. 2024) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Letnice, Svatodušní svátky...

(16. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14. 5. 2024) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v…

Český den proti rakovině 15. 5. 2024

Český den proti rakovině 15. 5. 2024
(13. 5. 2024) Od 15. 5. 2024 probíhá na celém území tradiční veřejná sbírka Ligy proti rakovině Praha. 

Jen když jsme si jisti budoucností, můžeme žít v přítomnosti

Jen když jsme si jisti budoucností, můžeme žít v přítomnosti
(10. 5. 2024) Naděje dává odpověď našemu srdci, ​když se v nás objeví otázka: „Co se mnou bude?“