Stůjte v Pánu pevně. (Flp 4,1) - Citát z Bible na každý den

10. 8. 2018, MaM

Práce v neděli

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost

Rád bych se zeptal na postoj k práci v neděli. Našel jsem si v  Kodexu církevního práva požadavek, že  je třeba se zdržet prací, které jsou překážkou bohoslužbě nebo duševnímu a fyzickému zotavení. Osobně vnímám, že práce odlišná od zaměstnání (např. na zahradě)  může člověku přinášet zotavení. Stejně tak potřeby rodiny jsou podle mě oprávněnou omluvou od nedělního klidu. Rozumím tomu dobře? Setkávám se obecně s kritizováním tohoto postoje a označováním za neúctu ke svátečnímu dni.

Myslím, že se dá vcelku souhlasit s Vaším pohledem. Neexistuje předpis, jak by mělo „svěcení svátečního dne“, které nám nabízí biblické Desatero a církev, konkrétně vypadat, a lze se pouze držet osvědčených doporučení a vlastního svědomí. Sedmý den v týdnu pro nás není povinností, ale darem a krásnou možností, časem hlavně k setkání s Bohem a bližními, k reflexi prožitého týdne, k různým formám odpočinku…

A nejedná se jen o neděle, ale i jiné svátky - jak je člověk chápe a přistupuje k nim jako dnu slavnostnímu, či obyčejnému. To nevyjadřujeme pouze svým přístupem k práci, ale i jinou vhodnou náplní toho dne (bohoslužby, kultura, návštěvy, vycházky, společné aktivity apod.), tedy realizací a obnovou svých vztahů, pěkným jednáním, společným stolováním, vnímáním krásy (oblečením,…), předáváním Božího pokoje apod. V tom a mnohém dalším dáváme najevo svou úctu, či naopak pohrdání.

Nedělní práce tedy nemusí být neúctou k Pánu Bohu, mnohá je přímo nutná (osel v jámě), některá je opravdu pro člověka potěšením a zotavením. Zásadou je, že nakolik vnímám, že je to den Páně, natolik bych to měl respektovat. Pokud Boha vůbec neberu vážně, vše si v životě řeším podle svého, tedy k němu nechovám žádnou úctu, i můj vztah k nedělní práci je tím ovlivněn.

V naší společnosti je díky Bohu stále ještě neděle považována ve většině za den jiný než ostatní všední, a když se člověk zamyslí nad důvodem a původem, příp. i nad českým výrazem ne-dělat, nějak jednoduše chápe, jaká práce je v tomto dni přirozeně přijatelná.

Ještě pár slov ohledně Vámi zmíněného kritizování za neúctu k nedělnímu odpočinku.Posuzování druhých nám lidem obecně nepřísluší. Pokud někdo např. natíral v neděli dětem skluzavku, je to jeho věc, jen on ví, proč to neudělal jindy a nakolik to pro něj byla forma odpočinku či nakolik namáhavá práce, nakolik to někomu vadilo či naopak prospělo, jak to zapadlo do tohoto jeho svátečního dne atd. Jeho soused nemá důvod ani oprávnění to hodnotit a posuzovat. Jako křesťané nežijeme svázáni starozákonními praktikami, které detailně určují, co se smí a co ne, ale řídíme se vlastním svědomím, což není tak jednoduché. Slyšeli jsme to právě v evangeliu minulé 9. neděle v mezidobí (Mk 2,23 – 3,6) , kdy sám Ježíš těžko některým vysvětloval své počínání, a daly by se k tomu najít různé citáty z listů s v. Pavla o čistotě našich skutků.

Člověk může posuzovat  jedině sám sebe. Pokud má člověk pocit, že někdo prožívání neděle ke své škodě nechápe, vzniká prostor pokusit se tuto podstatu nějak citlivě a s respektem přiblížit.

Kategorie otázky: Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost

Související texty k tématu:

Desatero
Desatero přikázání Božích Člověk potřebuje v rozmanitých situacích oporu pro orientaci. 
Život je víc než Desatero Byli jste povoláni ke svobodě. 
Jsme povoláni k něčemu většímu a krásnějšímu Dodržovat slepě Desatero nestačí
Čím se řídit při rozhodování? Striktní dodržování pravidel, či okolnosti?
Boží přikázání nejsou dopravní předpisy 
Dodržovat předpisy a jízdní řády je žalostně málo 
Liberalismus, konzervatismus ... a víra? Liberalismus má dvě stránky. 
Co ne-dělá život křesťanským Pánbíček tě potrestá.
Kdo a kdy zavedl termín "Desatero?
Náboženství a desatero mě moc nezajímaly „Které přikázání je první ze všech?“ 
Na prvním místě miluj Boha. Proč?

Organizace času a práce

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Svatý Martin z Tours (svátek 11.11.)

Svatý Martin z Tours (svátek 11.11.)
(8. 11. 2024) Nejznámější příhoda sv. Martina se stala v zimě roku 334. Tehdy se voják Martin před branami města Amiens rozdělil se…

13. 11. si připomínáme sv. Anežku českou - materiály pro děti

13. 11. si připomínáme sv. Anežku českou - materiály pro děti
(8. 11. 2024) Obrázkové čtení sv. Anežce. Pracovní list s obrázky a základními informacemi o životě svaté Anežky. Šablona na sklo,…

Sv. Martin (11. 11.) - materiály pro děti

Sv. Martin (11. 11.) - materiály pro děti
(8. 11. 2024) Obrázky sv. Martina pro omalování nebo vytvoření obrázku na sklo, omalovánky s tématikou svatomartinských lampiónových…

Modlitba za zemřelé

Modlitba za zemřelé
(3. 11. 2024) Věříme-li, že modlitba pomáhá živým lidem, proč bychom se neměli modlit i za zemřelé? Život je jeden, neboť jak říká…

Radovan Lukavský - výročí narození

Radovan Lukavský - výročí narození
(31. 10. 2024) Radovan Lukavský (* 1.11. 1919 + 10.3. 2008) byl hercem, který oslovoval všechny generace a veřejně se hlásil ke své…