Hospodin napřimuje sklíčené. (Žl 146,8) - Citát z Bible na každý den

Otázky a odpovědi

Služba Otázky a odpovědi je součástí webu vira.cz. Obsahuje vysvětlení některých prvků křesťanské víry ve formě otázek a odpovědí. Výběr ze zodpovězených otázek je přehledně seřazen do katalogu. Na otázky odpovídají naši odborní spolupracovníci. Odpovědi zasíláme přibližne do jednoho týdne. V odpovědích upřednostňujeme zjednodušenou terminilogii. Odpovědi tedy nejsou přísně odborným výkladem či vědeckým pojednáním na dané téma. Ve zveřejněných dotazech a odpovědích jsou prováděny redakční úpravy, které texty zcela anonymizují. Případná podobnost je proto čistě náhodná (a ev. způsobená i tím, že zveřejněné popisované případy se vyskytují obecně častěji...). Ve zveřejněných dotazech a odpovědích jsou zpravidla vypuštěny pozdravy, osobní oslovení a věty zdvořilostního charakteru. Zpravidla je tak zveřejněno jen "věcné" jádro odpovědi. Více informací o projektu naleznete zde.

Katalog dotazů a odpovědí zde.


Vyhledávání v otázkách a odpovědích

Výběr z aktuálních dotazů a odpovědí

13. 6. 2019

Mohu mít povolání ke kněžství, když jsem žena?

Dobrý večer chtěla bych se zeptat na otázku ohledně duchovního povolání. Prošla jsem náročným dětstvím v nefunkční rodině a uvěřila jsem teprve před nedávnem. Přitahuje mě kněžské povolání,

6. 6. 2019

Postupná ztráta víry?

Co dělat s postupným vytrácením víry? Dříve jsem se pohybovala v rovině pochybování o nauce církve-celibát, postavení žen, role papeže atd., ale postupně jsem začala uvažovat o tom, zda vůbec být věřícím, jak se pozná, jestli je člověk ještě stále věřící, když se mění jeho vztah k církvi, ke Kristu . Účast na bohoslužbách a různých setkávání věřících se stává více ubíjející - mám pocit jako bych…

30. 5. 2019

Jsem věřící?

Jsem silně vědecky orientovaná a dogmatismus, který je do jisté míry pilířem náboženství, mě odrazuje.  Nedokážu věřit v Boha tak, jak je popsán ve svatých textech. Přesto cítím hlubokou úctu a lásku k něčemu, co není na první pohled viditelné, ale vše živé tomu vděčí za svou existenci. 

23. 5. 2019

Vztahy s původní rodinou. Kde jsou hranice?

Moje svatba byla pro  rodinu  příliš veliký zlom. Neustálé telefonáty a informování o všem, co děláme, mě vyčerpávají. Vnímáme, že bychom rádi budovali naše manželství tak, abychom se vzájemně činili šťastnými a byli blízko Bohu.  Po telefonátech se ale trápím, zbytečně řeším poznámky na naši adresu, nedělá mi to prostě dobře.

16. 5. 2019

Svatba za studií, na střední škole

Dobrý den, mám na vás celkem důležitou otázku. Je mi 17 a s přítelem spolu jsme půl roku. Náš vztah je od úplného začátku veden Bohem. Problém je,  že od sebe bydlíme hodně daleko, a tak bychom se chtěli vzít co nejdříve...

9. 5. 2019

Křivda - kříž, který máme mlčky přijmout?

Zajímalo by mě, jestli se mám snažit obhajovat a vysvětlovat pravdu, když jsem v právu? Vezmu-li si Ježíše za vzor, nevybavuji si, že by se obhajoval, když mu bylo ukřivděno. Mám tedy vzít na sebe s radostí každou křivdu jako svůj kříž?

2. 5. 2019

Zdravá výživa - pochybné pozadí firem

 Vzhledem k tomu, že se zajímám o zdravou výživu, hledala jsem něco o dodavatelské firmě na stravování u dcery ve školce. Velmi mě překvapilo, že firma, od které berou pečivo,  tzv."harmonizuje vodu" energetickým zářičem Květ života. 

25. 4. 2019

Vztah s nevěřícím klukem

Dobrý den, studuji na VŠ a rok chodím s nevěřícím klukem.  Je to vztah o kterém jsem vždycky snila. Chová se ke mně tak hezky, je mi oporou, když procházím těžkostmi.  Jsem s ním moc šťastná.

18. 4. 2019

Jak mám milovat Boha?

Chci se zeptat, jak mám milovat Boha? Mám pocit, že o to v Bibli hodně jde. Tuším, jak mám milovat ženu.

11. 4. 2019

Jak to bude s našimi vztahy po smrti?

Dobrý den, mám něco, co mě teď celkem trápí. Jak je to se vztahy po smrti? Jasně, našla jsem spoustu článků a odpovědí, že všichni lidé budou jaksi sjednoceni, budou se milovat všichni navzájem, ...

Starší zodpovězené dotazy

Chci se modlit, ale nevím, jak
Víra a pochybnosti
Nejsem katolík fanatik
Smysl modlitby
Veganství
Krutost a smrt v přírodě
Co znamená, že člověk je stvořen k obrazu Božímu?
Vztah dcery s mužem s velkým věkovým rozdílem
Pohoršení - bohatství církve, zlato v kostelích
Jak přesvědčit druhého, aby mi odpustil?


Tematický výpis kategorií

Navigace: Katalog dotazů > Tematický výpis kategorií

Kategorie katalogu jsou řazené tématicky. Viz také Abecední výpis kategorií.

Víra – nauka víry, katechismus (123)

Bůh (79), Ježíš (44), Duch svatý (5), Zlo a utrpení ve světě (32), Věda x víra, evoluce (14)

Víra a život (život z víry) (100)

Hledání smyslu života (20), Povolání, boží vůle (63), Modlitba (98), Obrácení, uzdravení, proměna (30), Osobní krize, nemoc, smrt (37), Křesťanská etika, hřích (123), Hodnota života, bioetika (26), Hledání Boha, víry (130), Pochybnosti a krize víry (64)

Aktuálně (0)

Láska a vztahy (93)

Sebepřijetí (34), Láska v manželství (27), Sexualita předmanželská (49), Vztahy dětí k rodičům (26), Výchova, rodiče a děti (48), Vztahy, přátelství, kamarádství (40), Církevní sňatek, sv. manželství (31), Církevní sňatek, komplikace (53), Sexualita jiné (33), Manželské krize (42), Láska v partnerství, příprava na manželství (82), Sexualita v manželství (26), Vztah s nevěřícím (6)

Náctiletí - sexualita, vztahy (44)

Hudba, škola, krize víry,... (83)

Konec světa, vizionáři (33)

Eschatologie (22)

Církev, společenství křesťanů (131)

Dějiny církve, výhrady k církvi (72), Církve, hnutí, ekumenismus (59), Svátosti, zpověď, biřmování, sv. nemocných (80), Křest dospělých (55), Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost (76), Křest dětí (38), Evangelizace (25), Matriky, potvrzení o křtu (11)

Náboženství (43)

Křesťanství (84), Náboženství různá (49)

Bible, koupě, jak číst (46)

Výklady jednotlivých pasáží (80), Námitky k autentičnosti (25)

Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,.... (75)

Magie, okultismus (72)

Nezařazené (1)

Služby webu vira.cz (4)

Jiné (1)

Sociální potíže (11)

Mediálně spolupracujeme

Boží tělo -svátek

(17. 6. 2019) Slavnost Těla a krve Páně

Den otců

(15. 6. 2019) Den otců se mnoha zemích slaví třetí neděli v červnu. Jinde se slaví na svátek svatého Josefa (19.3.)

Kdy je Den otců

(10. 6. 2019) Den otců - datum

Letnice, Svatodušní svátky...

(9. 6. 2019) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc.

Červnové vydání dívčího časopisu IN!

Červnové vydání dívčího časopisu IN!
(6. 6. 2019) Prázdniny se blíží nezadržitelným tempem a některé z nás „honí“ známky na poslední chvíli. Proto vám...

Talenty: videoseriál "Víra do kapsy"

Talenty: videoseriál "Víra do kapsy"
(5. 6. 2019) Život s sebou přináší různá témata a otázky, především ty nejběžnější. Dokážeme o nich přemýšlet i hlouběji, z pohledu...