Bůh od nikoho z nás není daleko. (Sk 17,27) - Citát z Bible na každý den

Otázky a odpovědi

Služba Otázky a odpovědi je součástí webu vira.cz. Obsahuje vysvětlení některých prvků křesťanské víry ve formě otázek a odpovědí. Výběr ze zodpovězených otázek je přehledně seřazen do katalogu. Na otázky odpovídají naši odborní spolupracovníci. Odpovědi zasíláme přibližne do jednoho týdne. V odpovědích upřednostňujeme zjednodušenou terminilogii. Odpovědi tedy nejsou přísně odborným výkladem či vědeckým pojednáním na dané téma. Ve zveřejněných dotazech a odpovědích jsou prováděny redakční úpravy, které texty zcela anonymizují. Případná podobnost je proto čistě náhodná (a ev. způsobená i tím, že zveřejněné popisované případy se vyskytují obecně častěji...). Ve zveřejněných dotazech a odpovědích jsou zpravidla vypuštěny pozdravy, osobní oslovení a věty zdvořilostního charakteru. Zpravidla je tak zveřejněno jen "věcné" jádro odpovědi. Více informací o projektu naleznete zde.

Katalog dotazů a odpovědí zde.


Vyhledávání v otázkách a odpovědích

Výběr z aktuálních dotazů a odpovědí

6. 5. 2021

Proč nemohu mít dítě? Je to Boží vůle? Proč?

Mám dotaz, se kterým nevím, kam se obrátit. Již tři roky se snažíme s manželem o dítě. Už máme za sebou všechna vyšetření, neúspěšné pokusy a když už se zadařilo, přišli jsme o něj právě ve chvíli, kdy jsme se už začali těšit a přestali se bát.

29. 4. 2021

Konec světa a obnova Ráje na Zemi

Dobrý den, přemýšlím o slovech Bible o konci světa. Myslím, že je psáno,  že Bůh učiní konec, aby obnovil opět Ráj na Zemi, tak jak původně zamýšlel.  Bude to po velkých útrapách a souženích (Mt 24). Nakonec bude  Země očištěna a život obnoven. Jak tomu rozumět? Jaký máte názor na obnovení Ráje na Zemi? Bude vzkříšený člověk žít tady na Zemi?

29. 4. 2021

On-line výuka. Je špatné mít tahák při testu?

Dobrý den, jak máme online školu, začala jsem trochu více používat taháky při testech.

22. 4. 2021

První samostatné bydlení - strach ze samoty

Krásné odpoledne! U nás rodině bylo  běžné, že žilo víc generací do kupy. Moje babička s námi žila, protože sem tam potřebovala menší pomoc u koupání, doprovod na úřady, poštu atd.  a mamka babičku nechtěla dát do domova pro seniory.  Babička nebyla nějaká „stíhačka" nebo špatná tchýně, ale bylo znát ty dvě generace. Občas spory o úklid, vaření, ale nic…

15. 4. 2021

Strach ze zavržení

Mám  kamarádku, která prožívá intenzivní strach ze zavržení. Snažím se jí to vymluvit, že to nejsou myšlenky od Boha, protože ji takhle rozvrací. Jak jí mohu pomoci?  Samozřejmě za ni chci prosit. 

8. 4. 2021

Nemoc není důsledkem hříchu -původcem je Bůh...

Dobrý den, neměla by být epidemie pro křesťany důvodem k radosti? Jedná se přece o dílo Boha Stvořitele, které je vždy dobré. Kdybychom měli viru jako má hořčičné zrno, pak bychom nepoznali utrpení ani ve smrti.  

1. 4. 2021

Proč je na světě tolik zla?

Dobrý den, v poslední době se často zamýšlím nad tím, proč Bůh dopouští tolik zla a čeho všeho je schopen člověk? Přemýšlím, jaké zrůdnosti musely zažít oběti holocaustu, i o tom, co se dnes a po celou dobu existence lidstva děje na celém světě, proč je tolik psychopatů? Někdy si říkám, že není možné, aby někteří lidé, byli dílem Božím. Proč se často tolik utrpení děje těm, kteří…

25. 3. 2021

Pohltila mě nenávist

Dobrý den, uvědomila jsem si, že poslední dobou pociťuji stále větší zlobu až agresi, hlavně vůči své rodině. Nechala jsem se pohltit křivdama, nedokázala odpustit a odprostit se od toho zla, co na mně bylo  pácháno. Měla jsem pocit, že když se dostatečně „nepomstím", tak nikdy nenajdu klid a že bez „pomsty" nedokážu…

18. 3. 2021

Jak to je mezi Bohem a Ježíšem? Přemýšlím nad argumenty jehovistů.

Dobrý den,   chodí k nám občas jehovisté, slušní lidé. Snaží se vysvětlovat Bibli.  Přijde mi, že v něčem mají pravdu. Líbí se mi např.,  že jehovista radši půjde do vězení, než aby šel do války,  protože se drží  Desatera přikázání.

11. 3. 2021

Nemohu se modlit, ztratil jsem Boha

Dobrý den, nevím, jestli můj příspěvek nebude příliš depresivní, neužitečný pro ostatní, a zda ho v pár řádcích dokáži popsat, ale pokusím se. … Býval jsem velmi citlivá a intelektuální bytost, s vysoce citlivým vnitřním duchovním vnímáním a velmi blízkým vztahem k Bohu.

Starší zodpovězené dotazy

Už rok trvá hrozná pandemie
Proč nás Bůh stvořil? K čemu nás potřebuje?
Bolavý vztah s tchyní a tchánem
Mám strach, že ve víře hledám jen útěchu
Osamocení po obrácení - nemám s kým sdílet svou víru
Biřmování - proč se nechat biřmovat?
Vztah věřící X nevěřící. Jsem přesvědčena, že Bůh neexistuje.
Pochybnosti o studiu - nechat školu?
Co je vlastně bůh?
Manipulace a využívání druhých v církvi


Tematický výpis kategorií

Navigace: Katalog dotazů > Tematický výpis kategorií

Kategorie katalogu jsou řazené tématicky. Viz také Abecední výpis kategorií.

Víra – nauka víry, katechismus (136)

Bůh (81), Ježíš (48), Duch svatý (5), Zlo a utrpení ve světě (39), Věda x víra, evoluce (16)

Víra a život (život z víry) (101)

Hledání smyslu života (26), Povolání, boží vůle (69), Modlitba (110), Obrácení, uzdravení, proměna (36), Osobní krize, nemoc, smrt (56), Křesťanská etika, hřích (139), Hodnota života, bioetika (27), Hledání Boha, víry (153), Pochybnosti a krize víry (83)

Aktuálně (0)

Náctiletí - sexualita, vztahy (53)

Hudba, škola, krize víry,... (89)

Láska a vztahy (92)

Sebepřijetí (42), Láska v manželství (33), Sexualita předmanželská (54), Vztahy dětí k rodičům (35), Výchova, rodiče a děti (55), Vztahy, přátelství, kamarádství (46), Církevní sňatek, sv. manželství (34), Církevní sňatek, komplikace (58), Sexualita jiné (41), Manželské krize (49), Láska v partnerství, příprava na manželství (97), Sexualita v manželství (30), Vztah s nevěřícím (17)

Konec světa, vizionáři (38)

Eschatologie (22)

Církev, společenství křesťanů (134)

Dějiny církve, výhrady k církvi (83), Církve, hnutí, ekumenismus (63), Svátosti, zpověď, biřmování, sv. nemocných (90), Křest dospělých (60), Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost (83), Křest dětí (39), Evangelizace (28), Matriky, potvrzení o křtu (11)

Náboženství (43)

Křesťanství (84), Náboženství různá (61)

Bible, koupě, jak číst (48)

Výklady jednotlivých pasáží (87), Námitky k autentičnosti (26)

Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,.... (85)

Magie, okultismus (82)

Nezařazené (1)

Služby webu vira.cz (4)

Jiné (1)

Sociální potíže (11)

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5-8)

Svatodušní novéna

(11. 5. 2021) Od pátku po slavnosti Nanebevstoupení Páně se celá církev po devět dní modlí o nové vylití Ducha svatého.

Nanebevstoupení Páně

Nanebevstoupení Páně
(10. 5. 2021) Ježíš nám otevřel přístup k Bohu.

Svátek matek 2021

Svátek matek 2021
(9. 5. 2021) Datum Dne matek připadá v roce 2021 na neděli 9.5.

Výročí narození Sophie Scholl z odbojové skupiny Bílá růže (Weisse Rose)

Výročí narození Sophie Scholl z odbojové skupiny Bílá růže (Weisse Rose)
(8. 5. 2021) Sophie Schollová se narodila 9.5.1921 v křesťanské rodině. Zemřela v necelých dvaadvaceti letech pod gilotinou v…

Projděte se, nebo proběhněte a pomozte tak těm, kteří svůj životní běh už končí

Projděte se, nebo proběhněte a pomozte tak těm, kteří svůj životní běh už končí
(7. 5. 2021) Benefiční běh (či procházka) pro Hospic sv. Štěpána. 1. - 21. 5. 2021. Registračním poplatkem přispějete na…

On-line výuka. Je špatné mít tahák při testu?

(6. 5. 2021) Dobrý den, jak máme online školu, začala jsem trochu více používat taháky při testech. Na test se naučím, ale když…