Ježíš Kristus je Pán. (Flp 2,11) - Citát z Bible na každý den

18. 7. 2020, BF (Foto: IMA) | Sekce: Aktuální téma | Archiv

Laskavý člověk je buď naiva, nebo po nás něco chce

Laskavý člověk je buď naiva, nebo po nás něco chce

Ty, Pane, jsi Bůh milosrdný a milostivý, váhavý k hněvu, svrchovaně laskavý a věrný. (Ž 86)

V jednom známém zahraničním filmu zazněla z úst staršího člověka věta: “Laskavost dnes lidé nedokáží pořádně docenit.“ Celé roky mi tato jednoduchá věta vrtala hlavou a zdá se mi, že je vlastně velmi aktuální i ve smyslu vnímání Boží laskavosti. Dokážeme ji pořádně docenit?

Laskavost je rys, který neodmyslitelně k Bohu patří. Pojetí této Jeho vlastnosti by mohlo být vnímáno jako nekonečná dobrota, přívětivost, vlídnost a přijetí. Ve své dobrosrdečnosti se nijak neomezuje.

Jak na nás tato bezbřehost působí? Cítíme se v ní bezpečně, jsme za ni vděční a dává nám jistotu, že nikdy nebudeme odmítnuti? Nebo si v koutku duše říkáme: „Není on ten Bůh tak trochu blázen? Tak neomezené přijetí přeci nemůže být pro každého! Ne všichni si ho zaslouží. No a není v tom vlastně nějaký zádrhel? Něco za něco…“

Takové vnímání laskavosti není nijak vzácné. Častěji než kdy dříve, se dnes setkáváme s tím, že laskavý člověk optikou dnešního světa je vnímán buď jako naiva či hlupák, nebo za jeho dobrotou hledáme zištnost a jsme obezřetní, protože tušíme, že za svou laskavost vůči nám bude něco požadovat na oplátku. V lidských vztazích se takové situace mohou objevovat, ale náš pozemský „metr“ do vztahu s Bohem tahat nemusíme.

Bůh nám totiž projevuje své milosrdenství, laskavost a věrnost neomezeně bez ohledu na naše domnělé či skutečné zásluhy. Nečeká na naši slabou chvilku, nevyčkává, až mu uvěříme, aby nás mohl podrazit a vysmát se naší důvěřivosti.

Ve vztahu s ním se můžeme cítit zcela v bezpečí.
Stačí tomu jenom uvěřit
a skutečně docenit to,
co nám Bůh nabízí.

Tip: Zobrazujte si téma týdne na vašem webu

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(1. 4. 2023) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Proč se Velikonoce nazývají Velikonoce?

Proč se Velikonoce nazývají Velikonoce?
(1. 4. 2023) Proč neříkáme třeba Vajíčkonoce? Nebo Jaronoce?

Květná neděle

Květná neděle
(31. 3. 2023) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen…

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!
(29. 3. 2023) Doporučujeme k přečtení knížku: S mobilem do Božího království? 25 úvah o tom, proč je internet dobrý sluha i…

Časopis IN! Duben 2023

Časopis IN! Duben 2023
(29. 3. 2023) Za okny svítí sluníčko a sněží, za chviličku fouká vítr a prší. Aprílové počasí je tu a s ním i nové dubnové číslo…

Co je to mazanec?

Co je to mazanec?
(27. 3. 2023) Co je to mazanec... Několik osvědčených receptů na velikonoční mazanec.

Velikonoce - pracovní listy pro děti

(26. 3. 2023) Pracovní listy k Velikonocům - k doplnění, přečtení, vybarvení i dokreslení...