Děláš si zbytečné starosti. (Lk 10,41) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Knihovna

Michal Němeček

8. den: Charisma

Dary Ducha svatého

z knihy Svatodušní novéna

Body k modlitbě 

Dnes se chceme zaměřit velice prakticky. Svatý Pavel ve 12. kapitole prvního listu Korintským a podobně také v listu Římanům (12,6-8) popisuje jev zvaný charisma. Jde o duchovní (nikoli přirozené) dary, které dostává každý křesťan od Boha, aby jimi sloužil. V běžně fungujícím společenství, kde byli členové biřmováni, je přirozené a normální, že každý má své zvláštní poslání a je k tomu vybaven i chrismaty. Jestliže si v našem společenství nejsme příliš vědomi takových darů, je dobré: 1) zkoumat, zda schopnosti bratří a sester sloužit druhým nebereme jako samozřejmost a zda nejde mnohem více o dary nebeského Otce, 2) prosit, aby Pán tyto dary Ducha skutečně seslal. Jestliže jsou takové dary běžnou součástí života společenství, je dobré za ně poděkovat a znovu prosit Pána, aby nás svými dary obdaroval nově v oblastech, kde je toho nyní nejvíce třeba. Svatý Pavel píše 12. kapitolu prvního listu Korintským v souvislosti s textem 14. kapitoly, kde bude napomínat Korinťany za to, že se jim dar jazyků (jak to říká řecký originál, a nikoli „mluvení ve vytržení“, jak překládá ČEP) stal nástrojem pýchy, pohrdání a nesvárů ve farnosti! K tomu rozhodně dary sloužit nemají. Bude tedy třeba prosit také za ochranu před pýchou, když nám Pán své dary dal.

 

Můžeme postupovat podle těchto kroků:

1. Přečtěme si nejprve text 1 Kor 12,7-11.

2. Procházejme text znovu, ale pomalu a označme místa, která nás oslovují.

3. Zkusme si představit, jak Duch svatý působí uprostřed naší farnosti...          

4. Projděme verše ještě jednou, tentokrát s pomocí poznámek, a u toho, co se nás dotýká, zůstaňme.

5. Nyní zkusme opustit text a pokusme se nechat na sebe tiše působit to, o čem jsme přemýšleli.

6. Můžeme i připojit prosby. Zakončeme modlitbou Otče náš.

 

Tipy, jak se soustředit a využít připravené rozjímání

 

1. Přečtěme si text Písma 1 Kor 12,7-11.

7Každému je dán zvláštní projev Ducha ke společnému prospěchu. 8Jednomu je skrze Ducha dáno slovo moudrosti, druhému slovo poznání podle téhož Ducha, 9někomu zase víra v témž Duchu, někomu dar uzdravování v jednom a témž Duchu, 10někomu působení mocných činů, dalšímu zase proroctví, jinému rozlišování duchů, někomu dar mluvit ve vytržení, jinému dar vykládat, co to znamená. 11To všechno působí jeden a týž Duch, který uděluje každému zvláštní dar, jak sám chce.

 

2. Procházejme text znovu, ale pomalu a označme místa, která nás oslovují.

 

3. Zkusme si představit, jak Duch svatý působí uprostřed naší farnosti, našeho společenství.

 

 

Každý i přes svá omezení a hranice dostává svůj zvláštní dar Ducha a je schopen sloužit.

 

4. Projděme verše ještě jednou, tentokrát s pomocí poznámek, a u toho, co se nás dotýká, zůstaňme. 

 
Jednotlivé verše 1 Kor 12,7-11
Komentář k veršům
7Každému je dán zvláštní projev Ducha ke společnému prospěchu.
1) „Každému“ – tedy i my sami máme nějaký dar Ducha. Jestliže si nejsme žádného vědomi, prosme nejprve Pána, aby nás vybavil dary, které sám uzná za vhodné. 2) „K prospěchu“ – to znamená, že dary jsou vázány na službu či vztah k někomu dalšímu...
8Jednomu je skrze Ducha dáno slovo moudrosti, druhému slovo poznání podle téhož Ducha,
Některé dary se týkají „slova“. Takový člověk je schopen povzbudit, vysvětlit, dát radu, která je skutečnou pomocí, i když k tomu nemá žádné zvláštní vzdělání. Ale jde také o odvahu a schopnost svědčit o víře. (Nejde o žádné věštění budoucnosti.) Co když jsme to zrovna my?
9 někomu zase víra v témž Duchu, někomu dar uzdravování v jednom a témž Duchu,
Darem víry je snad míněna zvláštní intenzita víry, se kterou se setkáváme u některých světců. Dar uzdravování nemá nic společného s léčitelstvím. Zde se mluví o uzdravování modlitbou ve jménu Ježíše Krista. Ale Bůh takovéto dary dává! Vystavme se blahodárnému působení Ducha a prosme právě za ty dary, které jsou pro nás a pro naše společenství, pro lidi okolo nás třeba. Možná je to právě dar neochvějné víry...
10 někomu působení mocných činů, dalšímu zase proroctví, jinému rozlišování duchů, někomu dar mluvit ve vytržení, jinému dar vykládat, co to znamená.
Nehledejme za textem žádné výjimečnosti ve smyslu eskamotérských kousků. Jde mnohem více o službu v našem společenství, kde každý z nás má svůj dar. Jaké jsou dary mezi bratry a sestrami? Víme to? Někdy se nám věci nedaří jen proto, že vlastně bratry a sestry vůbec neznáme a nemáme odvahu je požádat o pomoc. Prosme o dary pomoci, ale také o schopnost stmelit se a spolupracovat.
11 To všechno působí jeden a týž Duch, který uděluje každému zvláštní dar, jak sám chce.
Je to Duch svatý, který dává dary. Nejsme to my, kdo si vybíráme, co se nám nejvíce zamlouvá. Zkusme nyní prosit Pána a dovolit mu, aby nám dal dary, které on uzná za vhodné. Darujme mu možnost jednat... Rozhodněme se sloužit tam, kam nás Pán posílá.

 

5. Nyní zkusme opustit text a pokusme se nechat na sebe tiše působit to, o čem jsme přemýšleli.

 

6. Můžeme i připojit konkrétní prosby. Zakončeme modlitbou Otče náš.

Prosme o dar obrácení a ochoty sloužit pro všechny bratry a sestry z farnosti. 

Prosme o charisma ke službě.

Prosme o dary Ducha také pro ty, kdo církev vedou.

Prosme za místa, kde je pouze bezvládí a chaos, kde chybí lidé ochotní nabídnout svoje síly.  

Otče náš...

 


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Související texty k tématu:

Duch svatý, letnice:

  • Jak nejlépe "realizovat sám sebe"? Jak nejlépe realizovat své životní poslání? Existuje universální návod?
  • Duch svatý není nějaká ´energie´ Ducha svatého nemůžeme získat nějakým čarováním. Není to energie, kterou lze někde načerpat. Jestliže chci přijmout Ducha svatého, tedy Ducha Kristova, musím přijít ke Kristu.
  • Kdo je Duch svatý, jak působí?  Duch svatý je darem, poutem lásky i Láskou - Osobou. Je tím, kdo sjednocuje a vytváří společenství. (Angelo Scarano)
  • Jakých je sedm darů Ducha svatého? Duch svatý neuděluje jen sedm darů, ale uděluje jich nespočet. Všichni jsme totiž Duchem Božím "vybavováni" k tomu, abychom "mohli být užiteční" (1 Kor 12,7). Jeho dary jsou tedy rozmanité tak, kolik existuje lidí a situací, ve kterých se lidé nacházejí. Pro základní pochopení a rozlišení se ale uvádí tzv. "sedm darů Ducha svatého" dle Iz 11,2.
  • Nevíme, jak se modlit... Existuje modlitba, která tě na první pohled přesahuje.  Bylo tomu tak od počátku církve. Apoštol Pavel napsal: "Nevíme, jak se modlit ..." A dodává: "... ale Duch svatý přichází na pomoc naší slabosti a modlí se v nás." Tvoje srdce si to těžko dokáže představit, ale jeho Duch je v tvém nitru v neustávající činnosti. (Roger Schutz)
  • Duchu svatý omlouvám se, ale moc ráda tě nemám... 
  • Další texty k tématu Duch svatý, Letnice zde
Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Na pondělí 7. října vyhlásil papež František Den modliteb a půstu za mír

Na pondělí 7. října vyhlásil papež František Den modliteb a půstu za mír
(4. 10. 2024) „Je toho zapotřebí, zatímco válečné požáry nadále pustoší lidi a národy“.

Nechme na sebe hledět Ježíše (papež František)

Nechme na sebe hledět Ježíše (papež František)
(3. 10. 2024) Co nám nabízí svědectví Františka z Assisi dnes? 

Svátek andělů strážných 2.10.

Svátek andělů strážných 2.10.
(1. 10. 2024) Pošlu před tebou anděla, aby nad tebou po cestě bděl. Naslouchej jeho hlasu. Můj anděl půjde před tebou, praví Bůh.…

Mezinárodní den seniorů 1.10.

Mezinárodní den seniorů 1.10.
(29. 9. 2024) Víte, pro mě stárnutí je přibližování se cíli. A ten cíl stojí za to. Ani oko nevidělo, ani ucho neslyšelo, ani do srdce…

Svatý Václav?

Svatý Václav?
(28. 9. 2024) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?