Usiluj o spravedlnost. (1Tim 6,11) - Citát z Bible na každý den

23. 12. 2014 , Stormie Omartianová (Foto: MN)

Odpustila jsem i své matce ... a získala jsem svobodu

Odpustila jsem i své matce ... a získala jsem svobodu

Začala jsem tiše plakat...

Seděla jsem se zkříženýma nohama na velkém prádelním koši, který přetékal špinavým prádlem. Zatuchlý zápach otcových špinavých košil mě uklidňoval při čekání v tmavé malé komoře pod schodištěm. Staré dvoupatrové stavení bylo tak malé, že jsem většinu času mohla slyšet, kde přesně se má matka nachází. Právě teď vyšla z pokoje ve druhém patře a slyšela jsem zvuk jejích bot narážejících na tvrdé dřevo, když scházela po schodech dolů.

Zatajila jsem dech, když se přiblížila ke komoře.

„Možná mě jde pustit,“ myslela jsem si. „Nebo dostanu další výprask?“

Místo toho prošla těsně kolem dveří a vešla do kuchyně. „Myslím, že na mě zapomněla,“ začala jsem tiše plakat. „Jak dlouho tady budu muset být tentokrát?“ říkala jsem si.  

Jediným zdrojem světla v přecpané komoře byla pro mě malá škvíra pode dveřmi. Neodvážila jsem se opustit své místo na koši a kouknout se skrz kvůli myším, které se často proháněly po podlaze.

„Proč se na mě matka pořád zlobí?“ říkala jsem si tiše. „Jenom jsem po ní chtěla sklenku vody a ona se otočila a zařvala na mě: „Běž do komory, nechci tě ani vidět!“ Horké slzy mi začaly stékat po tvářích.

Odpuštění neospravedlňuje druhého,
ale nám dává svobodu

Odpustit mé matce bylo něčím, s čím jsem se musela vypořádávat každý den.  Vyslovila jsem jí odpuštění v poradně a myslela jsem si, že jsem to tím vyřešila, dokud jsem se s ní znovu nepotkala. Pak mě znovu zaplavily všechny staré pocity nenávisti, frustrace, hořkosti a hněvu a spolu s nimi jejich nerozluční společníci nepřijetí a nízká sebeúcta.

„Bože, odpouštím své matce,“ vyznávala jsem každý den, ať už jsem to cítila nebo ne. „Pomoz mi úplně jí odpustit.“  Neměla jsem pochyb o tom, že budu-li setrvávat v neodpuštění, nedosáhnu klidu a požehnání, které pro mě Bůh má, a že mi z toho bude fyzicky zle. Věděla jsem, že nikdy nebudu zcela uzdravena, pokud budu mít v sobě nějaké neodpuštění. Musela jsem na tom dál pracovat. Právě během tohoto období jsem pochopila, že odpuštění neospravedlňuje druhého člověka, ale že vám dává svobodu.

Špatné vzpomínky začaly slábnout
a ty dobré sílily

Bůh s věrností vyslyšel mou modlitbu a já jsem v odpuštění své matce došla tak daleko, že jsem ji nakonec byla schopna vidět takovou, jakou ji zamýšlel Bůh, a ne takovou, jaká skutečně byla.  Viděla jsem, jak ji její životní traumata poznamenala a že byla, stejně jako já, obětí své minulosti.  Ona z toho pouze nenašla cestu ven. Když jí bylo jedenáct let, zemřela jí po prudké hádce s ní při porodu její matka a ona se po celý život cítila za její smrt zodpovědná. Jako dítě byla svým otcem zavírána za trest do komory kvůli drobným prohřeškům. V období dospívání se vážně nakazila spálou a málem zemřela. Nebyl kolem ní nikdo, kdo by jí pomohl, komu by se mohla se svým trápením svěřit. Plakala jsem nad jejím životem a přála jsem si, kdyby to tak mohlo být jinak. Viděla jsem ji tak jako nikdy předtím a místo nenávisti jsem cítila lítost a začala jsem se modlit za její uzdravení.

Bylo mi jí líto a litovala jsem všech okamžiků, kdy jsem se k ní chovala krutě nebo se jí posmívala. Nyní jsem cítila respekt vůči tomu, jak dobře proplouvala životem, uvážím-li všechno, co stálo proti ní.

Moje schopnost vstřebat toto poznání o mé matce přímo souvisela s tím, že jsem jí odpustila. Toto odpouštění však ze mě nejenom udělalo soucitnějšího člověka, ale také mi umožnilo vybavit si na matku pozitivní vzpomínky. Špatné vzpomínky začaly slábnout a ty dobré sílily souběžně s tím, jak se prohlubovalo moje odpuštění vůči ní.

Se svolením zpracováno podle knihy 
Stormie Omartianová, Stormie,
vydalo nakladatelství Paulínky
Redakčně upraveno.

 

Související texty k tématu:

Odpuštění, smíření:
Odpuštění - cesta ven z vnitřního vězeníChceš-li být otrokem nějakého člověka, nesnášej ho 
Odpuštěním prospíváme i sobě 
Myšlenky na pomstu
Odpustit neznamená zapomenout 
Odpuštění tě vnitřně osvobodí z moci těch, kteří ti ublížili... 
Člověk může změnit svůj osud 
Jak mohu odpustit dozorci SS? 
Ke zdravým vztahům patří i omluva... 
Jak si nenechat ničit život starými křivdami? 
Věřím v ... odpuštění hříchů... 
Vězení s klíčem uvnitř

Matka, mateřství, Den matek
´Já jsem jenom matka, nechodím do zaměstnání.´
Jak reagovat na "blbé" narážky a otázky? 
INZERÁT: Hledá se ideální matka! 
Mateřství vzbuzuje strach 
Mateřství: velké množství zdánlivě neužitečných úkolů 
Náročný projekt: žena a matka
Jak si zorganizovat věci a lidi. Praktické pojetí mateřství...
Když jsem byl v kómatu, maminka mě volala jménem 
Nebojím se rakoviny, ale bojím se o děti
Mám tě ráda mami, ale nenávidím, cos mi udělala
Matky se často snaží namáhat místo dětí
Za vše špatné v našem životě nemůže jen naše matka
Dítě jako výkladní skříň matky?
Nikdy jsem nepochopil, proč mě matka opustila
Odpustila jsem i své matce ... a získala jsem svobodu 
Svátek matek
- Další texty: matka, mateřstvírodičovství, výchovavýchovaděti - rodiče
Maminky, ženy a babičky, vydávejte svědectví o živém Ježíši 
- Milé děti, vyrobte mamince něco pěkného

 

Odpustit je jako odložit veliké břímě / ruksak, cesta, zákaz vjezdu, Šumava

 

15. září 1993 byl sicilskou mafií zavražděn kněz Giuseppe Puglisi

(14. 9. 2019) Padre Giuseppe Puglisi se pokusil se o nemožné – zachránit děti ulice, které rostou pro mafii. Není divu, že se brzy –…

Knižní tip: MANŽELSTVÍ: DOBRODRUŽSTVÍ VE DVOU - Carolina Costová

Knižní tip: MANŽELSTVÍ: DOBRODRUŽSTVÍ VE DVOU - Carolina Costová
(11. 9. 2019) Chystáte se na velké dobrodružství jménem manželství? Jste už nějaký čas spolu a bilancujete? Pak je tu právě…

Guy Gilbert (* 12. září 1935, Francie)

Guy Gilbert (* 12. září 1935, Francie)
(11. 9. 2019) nekonformní francouzský římskokatolický kněz, který svůj život zasvětil zejména práci s mládeží na okraji...

11.9.2001 byl uskutečněn teroristický útok na USA

11.9.2001 byl uskutečněn teroristický útok na USA
(10. 9. 2019) Jak připomínku na smutné výročí 11.9.2001 nabízíme zamyšlení o smrti od NY kaplana hasičů Mychala Judge OFM . Zamyšlení…

Proč je snadné vidět na všem jen to špatné? A jak ze spirály negativismu ven?

(4. 9. 2019) Proč je dobré mít k životu pozitivní přístup a jak se to naučit? Jak funguje pozitivní myšlení pro lidi v náročné…

Výchova: videoseriál "Víra do kapsy"

Výchova: videoseriál "Víra do kapsy"
(2. 9. 2019) Na rodiče se dnes ze všech stran hrnou zaručené rady, moderní metody a nejrůznější výchovné tahy. Co je ve výchově…