Nic jsme si na svět nepřinesli. (1 Tim 6,7) - Citát z Bible na každý den

11. 1. 2017, Jas

Proč nemít sex před svatbou?

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Sexualita předmanželská

Dobrý den, 
potřebuji radu.

Jsem křesťanka a mám přítele, který je nevěřící. Řekla bych, že je to ten, kterého jsem hledala.

Nechci s ním ale spát, myslím, že je dobré mít sex až po svatbě. Neumím mu však říct důvody, proč ne. Nechci o něho přijít a zároveň je pro mě důležité, aby to bylo i podle Boha. Je to pro nás oba moc těžké. Nevím,co mám dělat. 

Děkuji za odpověď.

Všechno má svůj čas

Milá...,

je dobré si uvědomit, že Boží přikázání (Desatero) nejsou příkazy a zákazy, ale jsou to doporučení, aby se nám na světě žilo dobře s co nejmenšími zraněními (něco jako svodidla na dálnici). Můžeme je vnímat jako omezení, protože myslíme jen na přítomný okamžik. Bůh však vidí i to, co přijde potom. Jeho požadavky a zákazy nás mají chránit před zraněním a zklamáním, hranice nám vymezil pro naše vlastní bezpečí a štěstí. Chce, abychom užívali radosti plnými doušky – ale všechno v pravý čas.

Důvody, proč je lepší počkat

Píšeš, že sama nerozumíš, proč to tak je. Můžu Ti ve stručnosti vypsat obecné důvody, proč je lepší počkat:

1. Sex mimo rámec manželství může ohrozit zdraví. Střídání partnerů reálně způsobuje riziko nákazy pohlavními chorobami; může dojít k nechtěnému těhotenství a k tělesným i duševním následkům případného potratu. Pouhý strach z těchto následků by ale byl málo.

2. Sexualita nezahrnuje jen čistě biologické procesy, ale i hluboký duševní zážitek. Svou první sexuální zkušenost nemůže člověk odložit jako použitý kapesník. Pohlavním stykem přilnou dva lidé k sobě a stanou se jedním tělem. Účastní se také duše a jejich prožívání. Pokud tyhle souvislosti ignorujeme, ničíme něco uvnitř sebe sama.

3. Sexualita není centrem manželského vztahu, kolem kterého se všechno ostatní točí. Manželství je pracovním, modlitebním a milostným společenstvím. Je nutné brát ohled na všechna tři hlediska. Umět se přemáhat a brát ohledy na toho druhého jsou vlastnosti, které jsou důležité pro celý manželský život.

4. Předmanželský pohlavní styk narušuje objektivní vnímání budoucího manželského partnera. Pokud člověk začíná sexuálně žít příliš brzy, nevidí nedostatky partnerovy osobnosti a zavírá si možnost dosažení stabilního partnerského vztahu. Opravdu se vyplatí budovat vztah pomalu a důkladně. Nejprve nosný základ přátelství a spolu prožívat různými způsoby volný čas, dopřát prostor růstu romantiky, učit se něžnostem a v manželství pak objevovat oblasti sexuálního potěšení.


Mám zkušenost z příprav na manželství, kam přicházejí mnohé páry v podobné situaci jako vy. Někteří zkusili spolu do svatby nespat, mělo to pro ně smysl, ukázalo se, na čem jejich vztah skutečně stojí.

Na otázku, jaké mohou být důvody, proč spolu žít plně sexuálně až po svatbě uvádějí: „Máme se na co těšit, možnost rozchodu s menším zraněním, svoboda rozhodnutí pro partnera – nechceme se nutit do svatby kvůli těhotenství, neplánované děti (pokud dojde k početí, je to problém, dítě by se mohlo narodit do nepevného svazku, nemanželské dítě, nechtěné početí), pozvolnější a všestrannější růst vztahu, Boží plán s člověkem – nejprve opustit a přilnout a pak se stát jedním tělem, je to součást manželského slibu – odevzdání se, naplnění slibu, řeč těla se liší od slov (tělem říkáme, že jsme jedno, ale slovy jsme si slib nedali), pravdivost ve vztahu, cvičení věrnosti, úcta k partnerovi i k Bohu, důkaz lásky a věrnosti, dar druhému, učíme se projevovat si lásku jinak než pohlavním stykem, rituál zahájení manželství (zpečetit manželství, slavnostní zahájení něčeho vzácného, svatba je přelom.“ To, že nechtějí přestoupit Boží přikázání, také zaznívá, ale není to zdaleka hlavní důvod.

Spolehlivost a věrnost - důležité nosníky manželstvi

Milá...,

z Tvého dotazu vnímám, že velmi toužíš po pravdivém vztahu. Nepíšeš, jestli uvažujete o svatbě. Bylo by dobré, abyste si s Tvým chlapcem ujasnili, co chcete v životě. Kam směřujete? Možná by Vám mohl pomoci kurz přípravy na manželství, kde byste dostali podněty k diskusi a k ujasnění spousty obyčejných ale důležitých otázek. Je škoda, že Tvůj chlapec se o Bohu dozvídá hlavně to, že "brání předmanželskému sexu". Spíš by se měl dozvídat, proč Bohu věříš, proč toužíš žít život v jeho blízkosti, co pro Tebe udělal a dělá. 

Přeji vám, abyste společně našli dobré řešení. Ani v manželství není každý den prostor jen na zábavu, a proto je zkušenost, že se na sebe můžete i v této oblasti spolehnout, hodně důležitá.

Přeji všechno dobré.
 

Kategorie otázky: Láska a vztahy, Sexualita předmanželská

Související texty k tématu:

Láska a sexualita:
- Tři rozměry lidské sexuality (Jozef Augustyn)
- Manželství a sexualita (Aleš Opatrný)
- Nesexuální doteky (MUDr. Wheat)
- O sexualitě mimo manželství (Anselm Grün)
- Další texty k tématu sexualita zde

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5-8)

15. září 1993 byl sicilskou mafií zavražděn kněz Giuseppe Puglisi

(14. 9. 2021) Padre Giuseppe Puglisi se pokusil se o nemožné – zachránit děti ulice, které rostou pro mafii. Není divu, že se brzy –…

Papež František na Slovensku 12.-15.9.2021

Papež František na Slovensku 12.-15.9.2021
(12. 9. 2021) Odkazy na zdroje informací o cestě papeža Františka na Slovensko

Guy Gilbert (* 12. září 1935, Francie)

Guy Gilbert (* 12. září 1935, Francie)
(11. 9. 2021) nekonformní francouzský římskokatolický kněz, který svůj život zasvětil zejména práci s mládeží na okraji...

11.9.2001 byl uskutečněn teroristický útok na USA

11.9.2001 byl uskutečněn teroristický útok na USA
(10. 9. 2021) Jak připomínku na smutné výročí 11.9.2001 nabízíme zamyšlení o smrti od NY kaplana hasičů Mychala Judge OFM . Zamyšlení…

Matka Tereza

Matka Tereza
(29. 8. 2021) Matka Tereza (rodným jménem Agnesë Gonxhe Bojaxhiu * 26. srpna 1910 + 5. září 1997)

Svou budoucnost neznáme. Známe ale Toho, kdo ji zná...

(26. 8. 2021) Nový školní rok přináší velké pohyby ve společnosti a nutnost organizace času a osobního plánování. Mění se jízdní řády…