Ježíš řekl: „Jakou mírou měříte, takovou se naměří vám.“ (Lk 6,38) - Citát z Bible na každý den

1. 9. 2016, IMA (Foto: IMA) | Sekce: Aktuální téma | Archiv

Křesťanův politický postoj

Křesťanův politický postoj

Vybízím, ať se konají modlitby za všecky, kdo mají moc,
abychom mohli vést život pokojný a klidný,
a aby se všichni lidé zachránili
a došli k poznání pravdy. (srov. 1 Tim 2,1-8)

Křesťanství přežilo
nejroztodivnější politické systémy

Základním posláním křesťanů je budovat Boží království a  přinášet dobrou zprávu o Boží lásce všem lidem všech dob a do každého kouta světa.

Křesťané s touto zvěstí za dva tisíce let prošli nejrůznějšími politickými, sociálními a ekonomickými systémy. Důležité pro společenství křesťanů - církev vždy bylo, je a bude, aby se nezabydlela v žádné epoše, aby nesrostla s žádným konkrétním politickým, či kulturním systémem, aby byla otevřená stále pro všechny. Proto jsou i dnes křesťané lidmi orientovanými jak „pravicově“, tak „levicově“, jak lidmi v politice angažovanými, tak i lidmi politicky nevyhraněnými. Křesťané jsou zastoupeni ve všech vrstvách společnosti: učí na univerzitách, ale žijí i jako domorodci v pralesech, jsou to lidé bohatí i chudí, jsou to králové a prezidenti, ale i lidé ze slumů...  Za dva tisíce let prošli nejrůznějšími režimy. V mnohých byli pronásledováni a vytěsňováni. Vždy byli ale spolu/tvůrci společnosti. Někdy bohužel propadli i pokušení moci a snažili se druhým svůj pohled diktovat. Ale vždy, když křesťané začali spoléhat jen na svou moc a sílu, nebo se příliš propojili s nějakým aktuálním mocenským systémem, začalo křesťanství upadat. Naopak rozkvétalo a přinášelo užitek vždy, když se nespoléhalo samo na sebe, na lidskou moc, ale obracelo se k Bohu. Křesťané tedy mají s politickými postoji své kontinuální dvoutisícileté zkušenosti...

Jak se mají křesťané stavět k politice
a jak se do ní mají zapojovat?

Konkrétní otázka tedy zní: „Jak se dnes křesťané mají v politice orientovat a jak se k ní mají stavět?“

Částečnou odpovědí by mohl být životní osud jednoho z prvních křesťanů: apoštola Pavla. Pavel, původním jménem Šavel byl původně člověkem, který krutě pronásledoval nově vznikající církev v Jeruzalémě. Byl dokonce přítomen první veřejné popravě – ukamenování jáhna Štěpána (Sk 7,54-60). A možná že právě tato událost, která mnohé křesťany naplnila smutkem, byla pro Pavlovu budoucnost rozhodující. Štěpán totiž těsně před svou krutou smrtí všem aktérům popravy odpustil a modlil se za ně. Tedy neproklínal je, neurážel je, nenadával jim a nezoufal si. Dělal ale pravý opak ve smyslu Kristových slov: „žehnejte a neproklínejte“ a „modlete se za své nepřátele“…  Odpuštění je prostředkem, který osvobozuje z pout nenávisti a zášti.  A tak se možná právě Pavel, i díky odsouzencově postoji mohl stát tím, který nejenže křesťanství již nadále nepronásledoval, ale stal se jedním z jeho největších šiřitelů v dějinách.

Možná právě v této události je tedy výzva i pro nás tváří v tvář bezmoci vůči politické situaci v naší zemi: nenadávat, neurážet, neodsuzovat a nezlořečit. Ale trvale ve svém srdci odpouštět, žehnat, přimlouvat se a být citlivými na Boží volání, kam Bůh volá právě nás, kde je naše místo a poslání.  Nemusíme hned předpokládat, že se z našich politiků stanou apoštolové, ale zcela jistě se něco pohne. Minimálně v nás samých. A to není málo. Protože neexistují „malé role“ v životě. Lékem na stav společnosti totiž nejsou „velcí lidé“, ale velký zástup lidí „malých“, kteří přijímají své vlastní povolání,  své poslání a kteří jsou každý na své úrovni, na svém místě.

Křesťanův politický postoj
by se dal shrnout do těchto bodů:

- Nést spoluzodpovědnost a spolupodíl na věcech veřejných

- Zastávat se pravdy, práva, solidarity a spravedlnosti

- Nejednat s nikým na základě přezíravosti a nenávisti, nýbrž s respektem. Což tedy tedy zároveň znamená stále odpouštět (i těm, kdo společnosti škodí) a neživit v srdci nenávist

- Žehnat a vytrvale se přimlouvat i za oponenty a nepřátele (nenadávat a neproklínat)

- Být ve spojení s Kristem, který dává světlo a sílu

- Hledat a přijmout své vlastní poslání a svou vlastní (i malou) odpovědnost a roli v rodině, společnosti, církvi, politice…

Modleme se za naše politiky

Každá modlitba může mít nejrůznější formy. Tak i modlitba za politiky naší země. Níže nabízíme jednu možnou formulovanou modlitbu (zpracovanou podle Českého misálu). Pokud můžete, zapojte se nyní do proudu lidí, kteří ji přednášejí před Boží tvář:

Všemohoucí, věčný Bože,
lidská srdce i životy nás všech jsou ve tvých rukou;
veď všechny, kdo jsou odpovědni za naši společnost a stát,
aby hájili svobodu svědomí a všechna lidská práva,
aby prosazovali spravedlnost a mír
a usilovali o rozvoj naší vlasti.
Prosíme o to skrze Ježíše Krista. Amen

 

Sovisející:

Adoptuj si svého politika

Na výročí listopadové revoluce byla 17. 11. 2013 spuštěna iniciativa „Adoptuj si politika.cz“, která lidi spojuje v jakési modlitební stráži nad našimi politiky. více
 
 

Tip: Zobrazujte si téma týdne na vašem webu

Související texty k tématu:

Politika
- Politika a křesťan. Podřídit se, anebo postavit na odpor? 
Jaký je křesťanův politický postoj?
Nepřenechávejme aktivitu jen zlým
- Pád mnoha ´mocných´
- Otrávenost (českou) politikou
- Komunismus barbarizoval naši společnost
- Adoptuj si svého politika
- Ježíš je Králem. Ale čeho?
- Žijeme ve zlých dobách
- Křesťan se má míchat do politiky

Modlitba

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Jubileum mládeže v Římě 28.7. – 3.8. 2025

Jubileum mládeže v Římě   28.7. – 3.8.  2025
(17. 3. 2025) Chceš se zúčastnit Jubilea mladých v Římě? Komunita Emmanuel v rámci jubilea pořádá program pro 2000 mladých…

Jiří Grygar (* 17. 3. 1936)

(16. 3. 2025) Český astronom a astrofyzik, významný popularizátor vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry, za…

Svatý Patrik 17. března

Svatý Patrik 17. března
(15. 3. 2025) Etymologie jména Patrik znamená „Vznešený“ nebo „Urozený“.  Českou variantou je…

Velikonoce v Altöttingu 2025 pro mladé 16 až 35 let

Velikonoce v Altöttingu 2025  pro mladé 16 až 35 let
(14. 3. 2025) Hledáš jedinečný způsob, jak prožít Velikonoce? Přidej se k mezinárodnímu společenství mladých, nech za sebou…

Výstava v Poslanecké sněmovně „I když mě pravda zničí“ připomíná hrdinství kněze Henkese

Výstava v Poslanecké sněmovně „I když mě pravda zničí“ připomíná hrdinství kněze Henkese
(13. 3. 2025) V Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR je od 11. do 20. března 2025 pro veřejnost k vidění výstava „I když mě…