Dal jsem vám příklad. (J 13,15) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Knihovna

Godfried Danneels

Náboženství Orientu - druhý pilíř New Age

Prostor pro cit

z knihy Náboženství New Age , vydal(o): Karmelitánské nakladatelství

Právě orientální náboženské nauky nejlépe ztělesňují sen o původní jednotě a splynutí. Tak třeba pro starobylou čínskou nauku taoismus není celá realita ničím jiným než jediným živoucím organismem, jehož protichůdné síly ji a jang se navzájem udržují v rovnováze. Jin je princip ženský, temný, pasivní, rozvíjející, introvertní, syntetický, jang je mužský, jasný, aktivní, tvořivý, extrovertní, analytický. Člověk nemůže být šťasten jinak, než když v sobě uskuteční tento přírodní zákon, rovnováhu mezi jin a jang. Je povolán k vnitřnímu míru.

New Age má ještě jiný důvod, proč se shlíží v Orientu: východní náboženství jsou založena spíše na zkušenosti než na rozumu a autoritě. Jejich opěrným bodem je cit. Křesťanství prý je, podle New Age, náboženstvím knihy, právě tak jako všechna velká západní náboženství. Spočívá na dogmatech a morálce, a ty jsou mu uloženy zvenčí.

New Age není možná tak docela v neprávu, když obviňuje křesťanství z nedostatku prožívané zkušenosti, ostražitosti vůči mystice, neustálého moralizování a přehnaného důrazu na pravověrnost nauky. Zvláště v posledních letech bylo křesťanství omezeno téměř jen na etickou soustavu. Krédo jakožto životodárná nauka a pramen náboženské či mystické zkušenosti bylo skoro zapomenuto. Mnozí byli unaveni tímto tvrdošíjným moralizováním a šli hledat mír jinam. Kristus však přece říká: „Pojďte ke mně všichni, kdo se namáháte a jste obtíženi břemeny, a já vám dám odpočinout. Vezměte na sebe mé jho a učte se ode mne, neboť jsem tichý a pokorného srdce: a naleznete odpočinutí svým duším. Vždyť mé jho netlačí a břemeno netíží.“ (Mt 11,28-30)

Je ještě jeden důvod nesouhlasu s křesťanstvím, který New Age vidí v tom, že rozděluje lidi. Nezplodilo nic jiného než konflikty, rozštěpení, inkvizici a náboženské války. Přikládá přílišnou důležitost osobnosti, svobodě, zodpovědnosti. Orient nevidí v lidském Já to nejhlubší z jeho podstaty, hlubší než Já je Ono, které není součástí naší dějinné existence na tomto světě. A to hlubinné Ono je totožné s Bohem. Je-li však tomu tak, pak člověk nemůže doopravdy hřešit, není toho vůbec schopen. Tím zcela zmizel pojem osobnosti, tak důležitý pro křesťanství.

A toto hlubinné Ono musí člověk hledat. Dojde k němu intuicí i zkušeností, oproštěním od všeho, co souvisí s povrchním Já. Při tom mu mohou pomoci některé techniky (jako jóga a moderní přístroje mind machines), právě tak jako učitelé. A i když tohoto cíle nedosáhne v nynějším životě, může se mu to zdařit v některém příštím. Neboť existují stále nová převtělování, a to tak dlouho, dokud člověk nespočine v „nicotě“, zcela nehybný a blažený. Pokažený život lze tedy napravit.

Tyto názory nám mohou připadat podivné. Ale jsou takové opravdu? Třiadvacet procent katolíků na Západě a dokonce jednatřicet procent praktikujících katolíků věří v převtělování. A koho z nás někdy nenapadla taková přání: „Kdybych tak mohl začít svůj život znovu!“ – „Kdo mě zbaví odpovědnosti za tenhle skutek?“ – „Proč je tolik zákazů?“ – „Proč má křesťanská víra tolik zákazů a tabu a tak málo pozornosti věnuje osobním zážitkům, citu, mystice?“ – „Proč je všecko předem psáno v knihách a zbývá tak málo místa pro to, co já sám pociťuji?“

Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Související texty k tématu:

Magie, okultismus, spiritismus, ezoterika
- Jak se stavět k horoskoupům a mimořádným schopnostem?
- Okultismus a křesťané (Vojtěch Kodet)
- Magie (z listu toskánských biskupů)
- Magie, spiritismus, okultismus (Philippe Madre)
- "Uzdravení rodových kořenů"
- Homeopatie - logické rozpory?
- Další texty k tématu magie, okultismus, exorcismus zde

Víra:
- Víra je dobrodružství i osobní vztah 
- Základní pohled víry - I Tobě jde Bůh vstříc
- Víra je velmi široký pojem (Aleš Opatrný)
- Víra zraje krizemi (Dle J. Powella)
- Credo (kredo) - Souhrn křesťanské víry
- Další texty k tématu víra zde

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Zelený čtvrtek

(27. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(25. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(24. 3. 2024) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Květná neděle

Květná neděle
(21. 3. 2024) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen…

Nezasloužený blahobyt a bezpečí

(20. 3. 2024) Proč jsem se nenarodil  třeba v Africe?