Každý jazyk musí vyznat: Ježíš Kristus je Pán. (Fp 2,11) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Knihovna

Godfried Danneels

Nová psychologie - třetí pilíř New Age

My sami jsme bůh

z knihy Náboženství New Age , vydal(o): Karmelitánské nakladatelství

Důkazy z oboru psychologie u našich současníků vždycky zabírají. A New Age se domnívá, že je má. Jeho tvrzení o tom, že vědomé Já je ponořeno do nadosobního vědomí, má vskutku něco společného s tím, co učil na počátku tohoto století význačný švýcarský psycholog C.G.Jung. Avšak tato jeho myšlenka je složitá a velmi nuancovaná a její tvůrce nechtěl v žádném případě překročit hranice svého vědního oboru. New Age převzal určité prvky jeho myšlenky, které však si vykládá po svém a krajně zjednodušuje.

Podle New Age byl Jung toho mínění, že ve všech lidech existuje kolektivní nevědomí, které je jakýmsi skladištěm zkušeností celého lidstva od samých jeho počátků a obsahuje obrazy, představy, zkušenosti, způsoby myšlení. Za normálních okolností není tento materiál v lidském vědomí přítomen, avšak lze k němu proniknout, aspoň částečně, v některých snech, pohádkách, mýtických vyprávěních. Jung se prý domníval, že jednou z těchto daností na dně naší duše je Ono, a to že je blízké Bohu, není-li to dokonce sám Bůh. Jestliže je tomu tak, pak můžeme najít Boha, když sestoupíme až do hlubin sebe samých, neboť on je v nás.

Tomu se dá rozumět dvojím způsobem (Jung sám o tom nerozhodl). Jedna možnost: Bůh žije v nás, ale je od nás rozdílný, je naším Stvořitelem a Pánem. To je pojetí zcela křesťanské, což to tak neřekl už Augustin? Ale New Age tomu rozumí jinak: podle něho je Bůh tou nejhlubší částí nás samotných, my sami jsme bůh. A to je něco zcela jiného a pro křesťany nepřijatelného.

Že tohle všecko má úspěch, tomu se nelze divit. Každý už jistě v sobě někdy pocítil jakousi „přítomnost“. Nebyl to snad Bůh, či aspoň něco božského? Známe takové výjimečné zážitky, kdy se naše vědomí doširoka rozevírá a dospívá nakonec až k pocitu jakési nadpřirozené plnosti a blaženosti. Existují nadsmyslové, mystické stavy. Mívali je někteří světci a nejsou možná ani tolik neobvyklé, jenže ti, kteří je prožívají, se málokdy odhodlají o nich mluvit.

New Age tvrdí, že lidé mohou znovu prožívat události při svém narození či hraniční zkušenosti „blízkosti smrti.“ New Age systematicky vyvolává tyto fenomény: „rebirth“ neboli nové zrození (aby odstranil různá traumata), „cesty k branám smrti“, anebo proslulé „channelling“ čili navázání spojení s věcmi nebo bytostmi mimo viditelný svět.

Ať je tomu jakkoli, nepopiratelné je, že tento svět psychologie má nesmírnou přitažlivost pro současné lidi, zejména pro ty, kteří už téměř nic nevědí o křesťanství.

Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Související texty k tématu:

Magie, okultismus, spiritismus, ezoterika
- Jak se stavět k horoskoupům a mimořádným schopnostem?
- Okultismus a křesťané (Vojtěch Kodet)
- Magie (z listu toskánských biskupů)
- Magie, spiritismus, okultismus (Philippe Madre)
- "Uzdravení rodových kořenů"
- Homeopatie - logické rozpory?
- Další texty k tématu magie, okultismus, exorcismus zde

Víra:

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Jak slavit Velikonoce v nevěřící rodině?

(29. 3. 2026) Jsem v naší rodině jediný věřící člověk, tak je pro mě velmi těžké slavit svátky naplno. (Z dotazů našich čtenářů)

Křížová cesta: Strach z budoucnosti? Pohledem mladého člověka

Křížová cesta: Strach z budoucnosti? Pohledem mladého člověka
(27. 3. 2026) Zamyšlení mladých lidí k jednotlivým zastavením Ježíšovy křížové cesty.

Seriál "Chosen" ze života Ježíše Krista - velikonoční epizody

Seriál "Chosen" ze života Ježíše Krista - velikonoční epizody
(26. 3. 2026) Seriál The Chosen nabízí volné zpracování evangelia, které se zakládá na událostech ze života Ježíše Krista. 

2. - 5. 4. 2026 Velikonoce pro mládež od 14 do 18 let a mladé 18 -30 let

2. - 5. 4. 2026  Velikonoce pro mládež od 14 do 18 let a mladé 18 -30 let
(26. 3. 2026) Velikonoce s komunitou Chemin Neuf v Tuchoměřicíh u Prahy.

Proč se Velikonoce nazývají Velikonoce?

Proč se Velikonoce nazývají Velikonoce?
(26. 3. 2026) Proč neříkáme třeba Vajíčkonoce? Nebo Jaronoce?