Žijte v lásce! (2 J 6) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Knihovna

Petr Šabaka

Apoštol Filip

3. května

z knihy De sanctis - O svatých

S apoštolem Filipem se setkáváme na stránkách evangelií několikrát. Byl jedním z prvních učedníků Pána Ježíše. Za svým novým Mistrem přivedl apoštola Natanaela (Bartoloměje): „Filip zase vyhledal Natanaela a řekl mu: ,Nalezli jsme toho, o němž psal Mojžíš v Zákoně i Proroci, Ježíše, syna Josefova z Nazareta.‘ Natanael mu namítl: ,Z Nazareta? Co odtamtud může vzejít dobrého?‘ Filip mu odpoví: ,Pojď a přesvědč se!‘“ (Jan 1, 45-46).
Podruhé je to při zázračném nasycení zástupů ze dvou chlebů a pěti rybiček: „Když se Ježíš rozhlédl a viděl, že k němu přichází četný zástup, řekl Filipovi: ,Kde nakoupíme chleba, aby se všichni najedli?‘ To však řekl, aby ho zkoušel; sám totiž věděl, co chce učinit. Filip mu odpověděl: ,Ani za dvě stě denárů chleba nepostačí, aby se na každého aspoň něco dostalo‘“ (Jan 6, 5-7).
Protože byl jediný ze Dvanácti, kdo nosil řecké jméno, obrátili se na něho řečtí poutníci, kteří přišli do Jeruzaléma na svátky, aby jim domluvil schůzku s Ježíšem. Filip osloví Ježíše a ten odpovídá: „Přišla hodina, aby byl oslaven Syn člověka. Amen, amen, pravím vám, jestliže pšeničné zrno nepadne do země a nezemře, zůstane samo. Zemře-li však, vydá mnohý užitek“ (Jan 12, 23-24).
Nakonec Filipa znovu slyšíme, jak se ptá: „,Pane, ukaž nám Otce, a víc nepotřebujeme!‘ Ježíš mu odpověděl: ,Tak dlouho jsem s vámi, Filipe, a ty mě neznáš? Kdo vidí mne, vidí Otce. Jak tedy můžeš říkat: Ukaž nám Otce? Nevěříš, že já jsem v Otci a Otec je ve mně?‘“ (Jan 14, 8-10a).
Když si budeme číst tyto úryvky znovu a znovu, můžeme nabýt dojmu, že kdykoli se Filip na cokoli zeptal, respondent ho jednoduše „utřel“ a nebo ho ignoroval. Dokáži si představit, že to je velmi skličující.
A možná je to ještě jinak. První otázka nebývá nikdy jednoduchá. Ale pokud nepadne, nepadnou ani další. Pokud někdo nezačne komunikovat, nezačne nikdo. A ti, kteří se spolu nebaví, se nic nedozví.
Kdo se s námi rozdělí o svůj objev? Kdo usiluje najít způsoby řešení krizových situací? Kdo je ochoten spojovat lidi? Toho všeho byl schopen apoštol Filip. On se dozvěděl víc, než kdyby zarytě mlčel a dělal, že všechno ví, že nic nepotřebuje.
Vyučování tvořil pouze rozhovor, hra otázek a odpovědí. Sokrates se neobracel jen na své žáky, ale rád oslovoval i nahodilé kolemjdoucí, příslušníky všech vrstev (STÖRIG, Hans, Joachim, Malé dějiny filosofie, Karmelitánské nakladatelství, Kostelní Vydří 20007, str. 112).
Obvyklý vztah, kdy se žák ptá a učitel odpovídá, je u něho obrácen. Sokrates je tím, kdo se táže. Často svou úlohu srovnával s uměním bábickým, povoláním své matky, a říkal, že jeho úlohou není moudrost rodit, nýbrž pouze pomáhat při zrození myšlenek druhým (115).
Musela z něho vycházet nesmírně burcující moc, neklid, který se už nikdy neutišil (115).

Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Autor: Petr Šabaka

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Ježíš Kristus Král, Boží království

Ježíš Kristus Král, Boží království
(20. 11. 2024) Žádné království z tohoto světa, žádný král ani žádná vláda neřeší úplně a s konečnou platností osud jednotlivého…

Ohlédnutí na dobu po roce 1989

Ohlédnutí na dobu po roce 1989
(15. 11. 2024) Radikálním zločinem komunismu nebylo zabíjení...

Kdy začíná advent?

(14. 11. 2024) Datum 1. adventní neděle

Výročí Sametové revoluce 17. 11. Týká se nás otrávenost (českou) politikou?

Výročí Sametové revoluce 17. 11. Týká se nás otrávenost (českou) politikou?
(14. 11. 2024) Jaké jsou největší nemoci české politiky?

Autentická vzpomínka na svatořečení Anežky České v r. 1989

Autentická vzpomínka na svatořečení Anežky České v r. 1989
(12. 11. 2024) Všichni skeptici se divili, když z bolševického Československa začínaly začátkem listopadu 1989 do Říma přijíždět…