Sekce: Knihovna
V půli cesty
Střední věk jako duchovní úkolVydal(o): Karmelitánské nakladatelství
Kapitoly z knihy na tomto webu:
Jak překonat krizi středního věku? Autor předkládá a čtivě rozvádí postřehy středověkého mystika J. Taulera a psychologa C. Junga.
Střední věk znamená krizi smyslu života, a proto i krizi náboženskou: ta však v sobě zároveň skrývá šanci nalézt nový smysl svého bytí.
Krize středního věku otřásá základy lidského života, aby je oddělila a nově uspořádala. Z pohledu víry je dílem samého Boha. Ten pohne lidským srdcem, aby se mu otevřelo a osvobodilo se od všech sebeklamů.
/…/
Pro věřícího není tato krize něčím, co ho zachvacuje zvnějšku a k jejímuž zdolání by měl využít víry jen jako své posily. V krizi působí v člověku sám Bůh, a tak je tento stav zároveň místem nového a intenzivního setkání s Bohem i nového svědectví o něm.
Autor: Anselm Grün
(Související) texty k tématu:
Láska k sobě, sebepřijetí:
- Miluj sám sebe, abys mohl milovat druhé Láska k bližnímu bez lásky k sobě samému neexistuje...
- Miluj sám sebe, aby ses mohl otevírat lásce druhých Milovat sám sebe je stejně důležitým přikázáním jako milovat bližního. Ježíš učinil z lásky k sobě samému měřítko lásky k bližnímu.
- Láska k sobě samému je základ životní kreativity Pokud nemilujeme sami sebe, začneme mít přehnaný strach z poznávání vlastních chyb a nedostatků. Bůh ale nemiluje člověka pro to, kým člověk je, ale výlučně proto, že je.
- Být vděčný sám za sebe Vděčnost nám otvírá oči, abychom dokázali vidět vlastní hodnotu. Často v nás totiž vězí až příliš hluboko sklon k sebeodmítání. Rádi bychom měli jiné tělo, jiné nadání, jiné možnosti. Když vidím jen co mi chybí, nerozvíjím co je ve mně jedinečné. Začnu-li pošilhávat po tom, co mají druzí a co já nemám, nedokážu už si všímat a vážit toho, co mám právě jen já.
- Další texty k tématu: láska k sobě vztah k sobě, sebepřijetí