Náš Bůh nám dopřál, že se naše oči rozjasnily. (Ezd 9,8) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Knihovna

Anselm Grün

Maska

Zastavení růstu

z knihy V půli cesty , vydal(o): Karmelitánské nakladatelství

Dalším typem reakce na krizi středního věku je ustrnutí, zaostávání za požadavkem učinit další pokrok v osobním vývoji - lpění na dosavadním způsobu života. Psychologové to nazývají principiálností: dotyčný se zaštituje zásadami, aby zakryl svůj vnitřní strach /…/

Lpěním na svých náboženských zásadách a své náboženské praxi chce dotyčný ošálit vnitřní krizi a zakrýt strach, který krize vyvolává. Koneckonců jde o obavu, že by mi sám Bůh mohl vytrhnout z rukou všechny mé obrazy, které si o něm i sobě vytvářím, a dotknout se mě způsobem, který učiní z domu mého života zříceniny. Tauler se trvale staví proti skrupulóznímu lpění na vnějších zásadách a formách. Cílem jeho promluv je odkrývat křečovitost srdce, s níž je možné se často setkat právě u zbožných lidí. Principy, na kterých chce člověk tak tvrdošíjně a bázlivě lpět, nazývá modlami. Domnívá se, že si mnozí své modly přechovávají, jako to činila i Ráchel. Přidržují se svých bůžků, jen aby unikli setkání s pravým Bohem.

"Některým se tento postoj (tj. jejich styl života a zbožnosti) tak zamlouvá, že nechtějí nikomu důvěřovat - ani Bohu, ani člověku. Nedůvěru k Bohu si střeží jako zřítelnici svého oka. I když je přijde náš Bůh napomenout (přímo nebo nepřímo), drží se své cesty, aniž by Boží výtku přijali."

Brání se všemu, čím by je mohl Bůh bezprostředně oslovit a na co by se jich mohl ptát. Drží se svých praktik a kladou je mezi sebe a jeho. Lidská sebejistota a náboženské přesvědčení se stávají důležitějšími než osobní setkání s Bohem /…/

Vnější činností, zbožnou příčinlivostí a náboženskou činorodostí chce člověk zakrýt, že nemá vztah ke svému nitru, že je mu Bůh v podstatě cizí.

Věrné plnění povinností nevyplývá tedy z milujícího srdce, jehož se dotkl Bůh a které zasáhl, ale z úzkostlivého lpění na sobě samém /.../

Taulerova rada nevyznívá v tom smyslu, aby člověk zanechal duchovních cvičení. Naopak, vnější formy zbožnosti jsou dobré, pokud se jich využívá k dosažení vnitřního cíle a pokud pomáhají osvobodit se od vazeb k pozemským věcem.

Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Svatý Václav stál u základů Evropy

Svatý Václav stál u základů Evropy
(28. 9. 2023) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí
(26. 9. 2023) Nezapomeňme na tradici svatováclavskou...

Seminář "Otcovo srdce"

Seminář "Otcovo srdce"
(26. 9. 2023) Praktický seminář o Otcově Boží lásce s názvem „Otcovo srdce“ proběhne ve dnech…

Jak roste vinná réva a jak se dělá víno? Pracovní listy pro děti

(23. 9. 2023) A znáte nějaké další rostliny, které se objevují v Bibli?

Světový den turistiky- 27. září

(22. 9. 2023) Cestování a turistika přispívá ke vzájemnému poznávání národů a kultur. Podobně je tomu se sportem...

Setkání zdravotníků Pod Petřínem 7. 10. 2023

Setkání zdravotníků Pod Petřínem 7. 10. 2023
(18. 9. 2023) "Zdravotník v síti vztahů" / Kostel sv. Karla Boromejského, Vlašská 36, Praha 1…

Nebezpečí magie a ezoteriky - pořad k poslechu

Nebezpečí magie a ezoteriky - pořad k poslechu
(16. 9. 2023) Martin Beran, než se stal křesťanem, prošel při svém hledání mnohými nebezpečími různých esoterických disciplín.…