Blahoslavený, kdo nežije, jak mu radí bezbožní. (Ž 1,1) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Knihovna

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista

Ježíš očima těch, kteří se s ním setkávali

Seriál The Chosen (Vyvolení) nabízí volné zpracování evangelia, které se zakládá na událostech ze života Ježíše Krista. Veškerý biblický a historický kontext i umělecké ztvárnění jsou koncipovány tak, aby vyjádřily podstatu biblického poselství. 

Na této stránce vám nabízíme přehledné a strukturované informace k jednotlivým dílům a vždy odkaz na jeho spuštění. Většina dílů seriálu je opatřena českými titulky, ev. lze využít automatického překladu (více info naleznete níže). 

Kapitoly z knihy na tomto webu:

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista

 

Více info o seriálu The Chosen 

Podívejte se na Ježíše očima těch,
kteří se s ním setkávali

Ježíš v seriálu The Chosen není vykreslen jako nějaký „superhrdina“ vzdálený běžnému životu člověka. Je zde zpodobněn ve své lidskosti, ale i jako Boží Syn, který žije den za dnem, oslovuje své současníky, vstupuje do vztahů a formuje společenství učedníků. Jeho velmi uvěřitelné lidství dává zazářit velikosti jeho lásky k Bohu Otci i k lidem. 

Seriál umožňuje proniknout do charakterů lidí, ukazuje, jak jsou Ježíšem znovu a znovu překvapováni a přiváděni k tomu, aby mohli překračovat své dosavadní horizonty. Některá místa evangelií jsou v seriálu vzájemně propojena do jednoho příběhu, jindy jsou události zhuštěny. Pro lepší pochopení a vnímání tehdejších životních okolností byl některé postavy s jejich osobními příběhy a dialogy byly dotvořeny. Seriál diváka uvádí hlouběji do příběhů evangelia a neochudí ho ani o napětí, jak se příběh bude odvíjet, přestože pointu evangelia zná. Přesto divákům doporučujeme vzít do ruky evangelia a číst si v nich.

Jednotlivé díly lze zdarma sledovat například na https://www.angel.com/watch/the-chosen. V pravém dolním rohu je u většiny dílů možné zvolit české titulky (doplňují se postupně). 

Vznik a pozadí seriálu: The Chosen, seriál o životě Krista, plánuje zachytit působení Ježíše v sedmi sériích po osmi dílech. Svým rozsahem tak překonává dosavadní filmové projekty o Ježíši. Myšlenka vznikla někdy v roce 2017 a jejím autorem je americký režisér, scenárista a producent v jedné osobě Dallas Jenkins, který je člen protestantského sboru; jako poradci jsou mu k dispozici katolický kněz, protestantský kazatel a mesiánský židovský rabín.  

Kdo seriál financuje? Seriál se stal také největším crowdfundingovým projektem. Na tvorbu seriálu přispívají statisíce soukromých dárců z celého světa. Seriál je k dispozici zdarma na YouTube nebo na stránce společnosti Angel, která organizovala crowdfundingovou kampaň a seriál distribuuje. Část seriálu je dostupná i na platformě Netflix. V březnu r. 2023   byl seriál přeložen již do 62 jazyků a měl 442 milionů zhlédnutí. V roce 2023 se začala natáčet 4. série.

Český překlad. Seriál není nadabován česky, ale je postupně doplňován českými titulky. V českém překladatelském týmu The Chosen působilo přibližně deset dobrovolníků z různých denominací i koutů České republiky. Nyní  je momentálně překlad pozastaven. Čeká se na další tým překladatelů - dobrovolníků. V některých dílech lze využít titulky slovenské. 


Technické poznámky

- Při prvním kliknutí na vybraný díl občas dojde k tomu, že jste nasměrováni na hlavní stánku seriálu a ne na příslušný vámi zvolený díl, na který jste si zde na webu vira.cz klikli. Obvykle pak stačí stránku znovu načíst klávesou F5, nebo si zvolený díl seriálu dohledat ve výklopném menu a povolit cookies. Při dalším používání pak již odkazy na jednotlivé díly normálně fungují.

- Informace o seriálu jsou na webu vira.cz vloženy do webové databázové šablony "kniha". Jednotlivé texty jsou tak automaticky nazývány "kapitolami". Ve skutečnosti se ale o žádnou vydanou tištěnou knihu nejedná...

- Automatické titulky. Většina dílů je opatřena českými titulky. V případě, že české titulky u filmu nenaleznete, můžete zvolit titulky anglické a následně využít funkce automatického překladu. Tato možnost (k 19. 1. 2024) funguje, pokud si seriál otevřete v prohlížeči Edge.  Stačí si tedy u jednotlivého dílu nastavit anglické titulky, a pak v prohlížeči  zvolit možnost „přeložit stránku do češtiny“. (Klikněte v liště s odkazem na spuštění dílu vpravo na znak „ab“).   

- Rychlý a jednoduchý odkaz na tuto stránku si snadno zapamatujete: www.vira.cz/chosen

 

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)


Konference Jak slyšet Boží hlas s Petem Greigem 
22. – 23. 3. 2024 v Praze. 

Březnové vydání časopisu IN! pro dívky

Březnové  vydání časopisu IN! pro dívky
(29. 2. 2024) Březnové číslo časopisu IN!dívčí svět už se k vám pomalu blíží. Vybíráme několik ukázek z jeho obsahu.

Z éry komunismu je nutné se poučit

(24. 2. 2024) Výročí komunistického puče 25.2.1948. Další texty k tématu: Komunismus a socialismus, 1948...

Händel i v temnotách života přinesl skvělé hudební plody.

(22. 2. 2024) Georg Friedrich Händel (* 23. února 1685 Halle + 14. dubna 1759 Londýn) se po prodělané mrtvici dostal na pokraj…

Matka zabila své dvě děti. Proč Bůh nezasáhl?

(21. 2. 2024) Právě jsem slyšela ve zprávách, že matka zabila své dvě děti. Chápu svobodnou vůli lidí,  ale proč neochránil…

Mladí lidé proti zvrácenému politickému zřízení

(21. 2. 2024) 22. 2. 1943 byli v Mnichově gilotinou popraveni tři mladí lidé Sophie Scholl, Hans Scholl a Christoph Probst z odbojové…