Kdo jedná podle pravdy, jde ke světlu. (J 3,21) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Knihovna

Filippa Castronovo

Jak nám může Boží slovo pomoci při rozjímání a modlitbě

Čtení a zvnitřňování, konfrontace, modlitba

z knihy Seznamujeme se s Písmem svatým , vydal(o): nakladatelství Paulínky

Jak nám může Boží slovo pomoci při rozjímání a modlitbě (str. 56)

Bibli nestačí jen číst jako historickou knihu či souhrn mravních zásad. Abychom se naučili odhalovat za slovem lidským slovo Boží a mohli mu rozumět, musí se naše četba Písma stát živým dialogem mezi Bohem a námi. Naučit se tomuto způsobu naslouchání slovu není jistě jednoduché a vyžaduje to značnou dávku pokory, trpělivosti a sebezáporu. Na to je nutno upozornit.

K dosažení tohoto cíle nám proto církevní tradice nabízí poměrně jednoduchou metodu, jíž můžeme na cestě za poznáváním slova Božího využít:





Čtení a zvnitřňování

Úryvek z bible si několikrát pomalu přečteme. Necháme se oslovit a proniknout nějakým slovem či větou, protože vytušíme její hluboký význam.

Naše mysl se tak nezastaví jen u vnějšího smyslu úryvku, ale otvírá se moudrosti (“sapientia”, z latinského sapere = zakoušet, vychutnávat), kterou Písmo obsahuje. Např. když si vybereme nějaký úryvek z evangelia, snažíme se pochopit to, co Pán Ježíš říká, jeho způsob mluvení, cítění a chování, jeho vztahy k druhým... Není třeba číst mnoho, spíše naopak, ale pomalu a do hloubky, aby do naší mysli mohlo proniknout světlo a my pochopili poselství čteného.





Konfrontace

Budeme vycházet z úryvku, který nás oslovil, a srovnávat s ním své postoje a chování, životní styl, způsob myšlení a jednání a snažit se poznat, v čem bychom se měli změnit. Je důležité se tázat: “Pane, co ode mne žádáš v této chvíli? Co ti mohu nabídnout?” Už to, že se ptáme, znamená, že jsme ochotni se nad sebou zamyslit. Naučíme se rozjímat nad Písmem a vidět v jeho světle celý svůj život, své touhy, problémy, úspěchy, meze..., jedním slovem: necháme se proniknout Duchem svatým tak, aby naše vůle byla ve shodě s tou Boží. A při této konfrontaci často z našeho srdce vytryskne upřímná a prostá modlitba, v níž se obracíme k Bohu, Původci všeho, a při níž poznáváme sebe samy.





Modlitba

Písmo svaté se samo může stát modlitbou (např. žalmy, Ježíšova slova, chvalozpěvy v Pavlových i ostatních listech...) nebo modlitbu inspirovat.

Je třeba se naučit spontánní a osobní modlitbě, protože ta nám pomáhá přijmout inspiraci Ducha svatého. Dovolme, aby se on sám modlil v našich srdcích (“... Duch nám přichází na pomoc v naší slabosti. Vždyť ani nevíme, oč se máme vlastně modlit. A tu sám Duch se za nás přimlouvá vzdechy, které nelze vyjádřit, a Bůh, který zkoumá srdce, ví, co Duch žádá”, Řím 8,26-27).

S Duchem svatým budeme adorovat a chválit Otce, děkovat mu a prosit jej “ve jménu Ježíše Krista”. Jemu budeme svěřovat všechny potřeby svoje, našich rodin, přátel, církve a vůbec všech lidí.


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:




(Související) texty k tématu:

Modlitba

Duch svatý, letnice:

  • Jak nejlépe "realizovat sám sebe"? Jak nejlépe realizovat své životní poslání? Existuje universální návod?
  • Duch svatý není nějaká ´energie´ Ducha svatého nemůžeme získat nějakým čarováním. Není to energie, kterou lze někde načerpat. Jestliže chci přijmout Ducha svatého, tedy Ducha Kristova, musím přijít ke Kristu.
  • Kdo je Duch svatý, jak působí?  Duch svatý je darem, poutem lásky i Láskou - Osobou. Je tím, kdo sjednocuje a vytváří společenství. (Angelo Scarano)
  • Jakých je sedm darů Ducha svatého? Duch svatý neuděluje jen sedm darů, ale uděluje jich nespočet. Všichni jsme totiž Duchem Božím "vybavováni" k tomu, abychom "mohli být užiteční" (1 Kor 12,7). Jeho dary jsou tedy rozmanité tak, kolik existuje lidí a situací, ve kterých se lidé nacházejí. Pro základní pochopení a rozlišení se ale uvádí tzv. "sedm darů Ducha svatého" dle Iz 11,2.
  • Nevíme, jak se modlit... Existuje modlitba, která tě na první pohled přesahuje.  Bylo tomu tak od počátku církve. Apoštol Pavel napsal: "Nevíme, jak se modlit ..." A dodává: "... ale Duch svatý přichází na pomoc naší slabosti a modlí se v nás." Tvoje srdce si to těžko dokáže představit, ale jeho Duch je v tvém nitru v neustávající činnosti. (Roger Schutz)
  • Duchu svatý omlouvám se, ale moc ráda tě nemám... 
  • Další texty k tématu Duch svatý, Letnice zde
Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Svátek práce 1. 5.

(30. 4. 2025) Jaký je hlubší smysl lidské práce?

Slova papeže Františka k poutníkům z Česka

Slova papeže Františka k poutníkům z Česka
(29. 4. 2025) Bůh jedná, i když my nevidíme okamžité výsledky. Křesťanské poslání nestojí na viditelných výsledcích, ale na věrnosti…

The Chosen Clubs – prostor pro evangelizaci

The Chosen Clubs – prostor pro evangelizaci
(29. 4. 2025) Zaujal vás seriál The Chosen? Hledáte způsob, jak lidem představit Ježíše srozumitelným a inspirativním…

Adoptujte si svého kardinála

(29. 4. 2025) Modlete se za kardinálské kolegium, které se připravuje na výběr nového papeže.

Další číslo časopisu pro dívky IN!

Další číslo časopisu pro dívky IN!
(29. 4. 2025) V květnu – měsíci, ve kterém všechno voní a kvete, je těžké nemít radost. :) Věříme, že vám ji přinese i nové…