On spasí svůj lid. (Mt 1,21) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Knihovna

Filippa Castronovo

Jak nám může Boží slovo pomoci při rozjímání a modlitbě

Čtení a zvnitřňování, konfrontace, modlitba

z knihy Seznamujeme se s Písmem svatým , vydal(o): nakladatelství Paulínky

Jak nám může Boží slovo pomoci při rozjímání a modlitbě (str. 56)

Bibli nestačí jen číst jako historickou knihu či souhrn mravních zásad. Abychom se naučili odhalovat za slovem lidským slovo Boží a mohli mu rozumět, musí se naše četba Písma stát živým dialogem mezi Bohem a námi. Naučit se tomuto způsobu naslouchání slovu není jistě jednoduché a vyžaduje to značnou dávku pokory, trpělivosti a sebezáporu. Na to je nutno upozornit.

K dosažení tohoto cíle nám proto církevní tradice nabízí poměrně jednoduchou metodu, jíž můžeme na cestě za poznáváním slova Božího využít:





Čtení a zvnitřňování

Úryvek z bible si několikrát pomalu přečteme. Necháme se oslovit a proniknout nějakým slovem či větou, protože vytušíme její hluboký význam.

Naše mysl se tak nezastaví jen u vnějšího smyslu úryvku, ale otvírá se moudrosti (“sapientia”, z latinského sapere = zakoušet, vychutnávat), kterou Písmo obsahuje. Např. když si vybereme nějaký úryvek z evangelia, snažíme se pochopit to, co Pán Ježíš říká, jeho způsob mluvení, cítění a chování, jeho vztahy k druhým... Není třeba číst mnoho, spíše naopak, ale pomalu a do hloubky, aby do naší mysli mohlo proniknout světlo a my pochopili poselství čteného.





Konfrontace

Budeme vycházet z úryvku, který nás oslovil, a srovnávat s ním své postoje a chování, životní styl, způsob myšlení a jednání a snažit se poznat, v čem bychom se měli změnit. Je důležité se tázat: “Pane, co ode mne žádáš v této chvíli? Co ti mohu nabídnout?” Už to, že se ptáme, znamená, že jsme ochotni se nad sebou zamyslit. Naučíme se rozjímat nad Písmem a vidět v jeho světle celý svůj život, své touhy, problémy, úspěchy, meze..., jedním slovem: necháme se proniknout Duchem svatým tak, aby naše vůle byla ve shodě s tou Boží. A při této konfrontaci často z našeho srdce vytryskne upřímná a prostá modlitba, v níž se obracíme k Bohu, Původci všeho, a při níž poznáváme sebe samy.





Modlitba

Písmo svaté se samo může stát modlitbou (např. žalmy, Ježíšova slova, chvalozpěvy v Pavlových i ostatních listech...) nebo modlitbu inspirovat.

Je třeba se naučit spontánní a osobní modlitbě, protože ta nám pomáhá přijmout inspiraci Ducha svatého. Dovolme, aby se on sám modlil v našich srdcích (“... Duch nám přichází na pomoc v naší slabosti. Vždyť ani nevíme, oč se máme vlastně modlit. A tu sám Duch se za nás přimlouvá vzdechy, které nelze vyjádřit, a Bůh, který zkoumá srdce, ví, co Duch žádá”, Řím 8,26-27).

S Duchem svatým budeme adorovat a chválit Otce, děkovat mu a prosit jej “ve jménu Ježíše Krista”. Jemu budeme svěřovat všechny potřeby svoje, našich rodin, přátel, církve a vůbec všech lidí.


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)


Konference Jak slyšet Boží hlas s Petem Greigem 
22. – 23. 3. 2024 v Praze. 

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(24. 3. 2024) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Fotogalerie - Miloslav kardinál Vlk

Fotogalerie - Miloslav kardinál Vlk
(18. 3. 2024) 18. 3. 2017 zemřel Miloslav kardinál Vlk. Publikueme několik amatérských fotografií...

Jiří Grygar (* 17. 3. 1936)

(16. 3. 2024) Český astronom a astrofyzik, významný popularizátor vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry, za…

Co je to mazanec?

Co je to mazanec?
(16. 3. 2024) Co je to mazanec... Několik osvědčených receptů na velikonoční mazanec.

Vyšla již čtvrtá řada oblíbeného seriálu The Chosen

Vyšla již čtvrtá řada oblíbeného seriálu The Chosen
(15. 3. 2024) The Chosen: Často jdeme jeden krok vpřed a dva kroky vzad. Elizabeth Tabish, představitelka Marie Magdalény,…