Pane, ty máš slova věčného života. (J 6,68) - Citát z Bible na každý den

9. 2. 2010, Opatrný, ovy, šape

Bible - jakou koupit?

Navigace: Katalog dotazů > Bible, jak číst, koupě,

Dobrý den,
rád bych si přečetl  Bibli – ale nevím, jakou si koupit. Na trhu je jich tolik… Můžete mi, prosím, poradit?

Liturgický či ekumenický překlad, Jeruzalémská bible

Dobrý den,
 

Budete-li chtít celou Bibli, bude jistě dobrou volbou je Ekumenický překlad, na kterém se účastnily všechny důležité církve působící v České republice.

V katolickém prostředí se na bohoslužbách setkáte s tzv. Liturgickým překladem. Z něj ale zatím vyšel jen: Nový zákon a Pět knih Mojžíšových.

Pokud byste chtěl celou Bibli v čistě katolickém překladu, je tu Bible Jeruzalémská.

Při četbě Bible nesmíme zapomínat, že je to kniha, která pochází z prostředí Blízkého Východu z doby několik tisíc let před Kristem až do prvního století po Kristu. To je dost pádný důvod pro to, abychom jí vůbec nerozuměli. Její vyjadřování je úplně jiné, než na jaké jsme zvyklí my, a je zásadně ovlivněno posláním textu. Člověk také musí znát poměrně dost reálií z tehdejšího způsobu života, než se pustí do četby. Protože by to však trvalo hrozně dlouho, než by tyto místopisné, životopisné a teologické reálie každý člověk načetl, existuje zde církev, která Bibli dlouhá staletí zkoumá, zpracovává a předkládá. Bibli je tedy třeba číst a vykládat v církvi a s církví. Proto je případně vhodné zapojit se do křesťanského společenství, navštěvovat biblické hodiny, bohoslužby.

Protože zápasíme s tím, jak poselství Bible předat v dnešní době, zápasíme s jazykem, který k tomu používáme. Najdete tedy další překlady, které se snaží o nadčasové poselství v současné, čtivé češtině. Takovým překladem, který usiluje o maximální věrnost původním hebrejským, aramejským a řeckým textům a zároveň chce oslovit dnešní čtenáře, ať už jsou zvyklí čerpat z této knihy inspiraci pro každý den, anebo ji otevírají poprvé, je např. skvělý překlad Bible 21.

Na trhu je také zajímavý titul Alexandera Fleka s názvem „Parabible“. Autor se pokusil o to samé. S tím rozdílem, že si "dovolil" použít současný jazyk a dnešní kontext k tomu, aby předal víru v Ježíše, který není schovaný v oblacích dějin, ale který je živý i dnes.

 Závěrem: Nejběžněji narazíte na tzv. ekumenický překlad, který je jistě také dobrou volbou, nicméně doporučuji zvážit koupi některého z modernějších překladů nebo Bibli či alespoň Nový Zákon s poznámkami, kde jsou vysvětlena obtížnější místa. Poznámkový aparát má zmíněná  Jeruzalémská Bible, která obsahuje úvody k jednotlivým knihám, komentáře k textu a vzájemné odkazy. Dá se i půjčit nebo nebo stáhnout v programu Davar https://www.jeruzalemskabible.cz/ke-stazeni.
K dispozici je i audio výklad bible https://temata.rozhlas.cz/nabozenstvi/bible/novy-zakon

 

Určitým "opěrným bodem", odrazovým můstkem pro ty, kteří chtějí číst Bibli, může být malá brožurka Angela Scarana, Th.D., vydaná nakladatelstvím Paulínky : Světlem pro mé nohy je tvé slovo (podtitul "Jak číst Písmo během roku"). Je tam úvod a plán na každý den.

Cenné mohou být také rozličné "diáře" - např. Evangelium na každý den, které vydává každoročně nakl. Paulínky. Na každý den zde naleznete úryvek z evangelia a krátkou myšlenku, která osvětlí poselství textu. 

Doporučuji také zveřejněný text s obecnějším pohledem:  Jak začít s četbou bible a neskončit po pár stránkách

 

V případě zájmu připojuji další odkazy na texty z našich stránek k tématu Bible
Svéráz Bible    
Bible, Boží slovo, Písmo svaté     
Co je Bible - základní pohled      
 Bible - Boží slovo 
Rozhovor: Také nevíš, jak číst Bibli?
Vznik Bible


Přeji Vám mnoho radosti a světla při četbě. 

Kategorie otázky: Bible, jak číst, koupě,

Související texty k tématu:

Boží slovo, Bible, Písmo svaté

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Bůh mi nepomohl, útočiště nacházím v temnotě

(19. 4. 2024) Od mala jsem byla zneužíváná, nezažila normální rodinu, vztahy. Jen lhostejnost, neupřímnost, samý podraz....…

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu
(15. 4. 2024) Papež František přijal zástupce italského katolické skautského hnutí dospělých (MASCI) při  příležitosti 70.…

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

(13. 4. 2024) 13. dubna 1950 přepadla komunistická bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec
(10. 4. 2024) Malé a jedinečné poutní místo Lomec se nachází u jihočeských Vodňan uprostřed lesa. Jde o poutní dům, kde je možné…

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině
(4. 4. 2024) Slavný americký seriál The Chosen o životě Ježíše Krista na TV NOE.