Pojďme hledat Hospodina. (Zach 8,21) - Citát z Bible na každý den

28. 9. 2013, IMA (Foto: IMA) | Sekce: Aktuální téma | Archiv

Bohatství může být handicapem

Bohatství může být handicapem

Toto praví všemohoucí Bůh: "Běda těm, kdo si bezstarostně a zpupně žijí na Sióně! Hoví si na ložích ze slonoviny, jídají jehňata a vykrmená telata. Prozpěvují si za zvuku harfy, vymýšlejí si hudební nástroje. Z misek pijí víno, natírají se nejlepším olejem, ale nad zkázou svého národa se netrápí. Proto půjdou v čele vyhnanců do zajetí. Skončí jásot povalečů!" (srv. Am 6,1a.4-7)

Bohatství může dávat člověku falešný pocit jistoty
a mnohdy ovlivňuje i vztah k druhým lidem

Bible často mluví o bohatství jakožto o handicapu. Handicap je něco, co člověka omezuje, co snižuje kvalitu jeho života a co člověku ztěžuje plně se rozvinout. Proč ale právě bohatství by mělo být handicapem?

Bohatství samo o sobě špatné není. Naopak. I Ježíš slibuje život "v plnosti". Bohatství ale zde na zemi skrývá jistá nebezpečí. Může totiž oslepovat a uvádět do klamu. Člověk má sklony hledat své štěstí a naplnění jen v bohatství a ve svém životě spoléhat jen na majetek, postavení, konexe, sílu a moc… Tedy na vše to, co je v Božích očích nespolehlivé. (Vidina) bohatství tak může člověku dávat falešný pocit jistoty.

A ruku v ruce s bohatstvím navíc mnohdy přichází ztráta soudnosti, sebestřednost, arogance, přehlížení druhých, pohrdání, ztráta empatie a soucitu. Bohatství  tedy může zásadně ovlivňovat i vztah k druhým lidem: člověku může dávat falešný pocit důležitosti a nadřazenosti.

Jak se měří bohatství?
O jaké bohatství jde?

A jak se měří bohatství? Kdo určuje jeho hranici? A o jakém bohatství je řeč? Toto jsou důležité otázky. Pokud by se totiž bohatství měřilo jen životními podmínkami a penězi, musela by se většina lidí v naší zemi řadit mezi „boháče“ – protože v poměru ke zbytku světa jsme nejbohatšími lidmi…

Bohatství se ale netýká jen peněz a majetku. Bohatství je širší skutečnost. Někdo může být například  bohatý tím, jak vypadá, jiný může být bohatý schopnostmi, další pak vzděláním, inteligencí, konexemi, vztahy, rodinným původem, místem narození, rasou, příslušností k nějaké skupině atd.

"Bohatství" je tedy pro každého člověka něco jiného. Dalo by se definovat tím, že je to to, na čem člověk lpí a to, čím má schopnost dát druhým pocítit povýšeně svou moc, to v čem "má navrch".

Nespoléhat na nejisté bohatství,
ale na živého Boha, který je nade vším bohatstvím

Není cílem nemít majetek, nemít peníze a být nevzdělaný, nevyužívat svých vloh… Důležité ale z pohledu Bible je: učit se spoléhat v první řadě na Boha, který je vyvýšený nad vším bohatstvím (vždyť jemu „patří všechno zlato a stříbro“ Ag 2,8-9) a učit se všechno to, čím disponuji, používat i ke společnému prospěchu.

„Bohatství“ pro nikoho z nás nebude handicapem, když na něj nebudeme ve svém životě krátkozrace spoléhat. A nebude pro nikoho z nás handicapem, když ho nebudeme využívat jen pro sebe. Jednou totiž každý z nás stane před Bohem, a budeme bohatí jen tím,  jak jsme Boha přijali do svého života, tím, co jsme udělali pro druhé a tím, čím jsme se stali... Všechno ostatní „bohatství“ se promění v prach.

"Bože, nedávej mi ani bídu, ani bohatství",  
biblický pohled na bohatství

Bohatý jen těžko vejde do nebeského království (Mt 19,23).

Vy boháči: plačte a naříkejte nad strastmi, které na vás přijdou. Vaše bohaté zásoby hnijí a vaše šatstvo rozežírají moli.  Vaše zlato a stříbro rezaví, a ten rez bude svědčit proti vám a stráví vaše tělo jako oheň. (Jak 5,1-6)

Neukládejte si poklady na zemi, kde je ničí mol a rez a kde je zloději vykopávají a kradou. Ukládejte si poklady v nebi. Kde je tvůj poklad, tam bude i tvé srdce. (srov. Mt 6,19-20)

Nic jsme si přece na svět nepřinesli a nic si z něj také nemůžeme odnést. Máme-li co jíst a do čeho se oblékat, buďme s tím spokojeni. Ti, kdo chtějí hromadit bohatství, se všemožně zamotávají. Láska k penězům je kořenem zla. Zbožnost je ale pramenem zisku pro toho, kdo je se vším spokojen.  (srov. 1 Tim 6,6n)

Kdo skoupě rozsévá, bude také skoupě sklízet, a kdo štědře rozsévá, bude také štědře sklízet. 'Radostného dárce miluje Bůh'. Bůh má moc zahrnout vás všemi dary své milosti, abyste vždycky měli dostatek všeho, co potřebujete, a ještě vám přebývalo pro každé dobré dílo (srov. 2 Kor 9, 6-8).

Varujte se toho, abyste nikým z nepatrných nepohrdali (Mt 18, 10).

Bože, dvojí věc od tebe žádám: nedávej mi ani bídu, ani bohatství.  Dej mi jen to nutné k životu, abych se z přebytku nestal nevěrným,  anebo abych z bídy nekradl (srv. Přísloví 30,8-9).

Další text: podobentsví o lhostejném boháčovi - Lk 16,19-31.

Tip: Zobrazujte si téma týdne na vašem webu

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Nechme na sebe hledět Ježíše (papež František)

(3. 10. 2023) Co nám nabízí svědectví Františka z Assisi dnes?  (pastorace.cz)

Svátek andělů strážných 2.10.

Svátek andělů strážných 2.10.
(1. 10. 2023) Pošlu před tebou anděla, aby nad tebou po cestě bděl. Naslouchej jeho hlasu. Můj anděl půjde před tebou, praví Bůh.…

Mezinárodní den seniorů 1.10.

Mezinárodní den seniorů 1.10.
(29. 9. 2023) Víte, pro mě stárnutí je přibližování se cíli. A ten cíl stojí za to. Ani oko nevidělo, ani ucho neslyšelo, ani do srdce…

Svatý Václav stál u základů Evropy

Svatý Václav stál u základů Evropy
(28. 9. 2023) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením
(28. 9. 2023) Násilí a bezpráví zasadilo těžké rány a zanechalo hořkost. Všeho toho velice lituji, naplňuje mě to smutkem a hluboce se…

Svatý Václav je voják i světec

Svatý Václav je voják i světec
(27. 9. 2023) Odhodlaně třímá svůj meč, přitom si ale válku nepřeje.

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí
(26. 9. 2023) Nezapomeňme na tradici svatováclavskou...