Dal jsem vám příklad. (J 13,15) - Citát z Bible na každý den

1. 10. 2014

Proč vlastně lidé věří v Boha?

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Pochybnosti a krize víry

Dobrý den,
je mi 17 let a jsem vychován v křesťanské rodině.

Chci že zeptat, proč lidé vůbec věří v Boha a proč by mělo byt křesťanství právě to jediné pravé náboženství. Jde mi hlavně o to, že bible je plná nesmyslů i když je psaná třeba 1000-3000 let před naším letopočtem, tak si myslím, že by měla obsahovat právé údaje. Podle bible by nemohli existovat např. černoši, ale i tihle žili před tím, než bůh stvořil Adama a Evu a ti pak spolu žili tak, jak by se asi žít nemělo... 

Mě osobně uráží i samotná církev, takže pokud je bible pravá, nemyslím si, že by ke spasení měla vést cesta skrze církev. Křižácké války, války proti husitům, upalování čarodějnic, mučení, odpustky a můžu pokračovat dále...

Jde mi o to, že bych na tohle všechno rád znal odpověď od někoho, kdo tohle vše ospravedlňuje. Předem děkuji za odpověď.

Důležitá je osobní zkušenost s Bohem

Ahoj.
Díky za Tvoje otázky, kterých je opravdu hodně. Je dobré, že o věcech přemýšlíš!

Bohužel na všechny otázky nedokážu dostatečně odpovědět, protože by to znamenalo napsat celou knihu :-). Zkusím to alespoň částečně..

Na otázku "proč lidé věří v Boha" odpovědět nedokážu. Mohu pouze říci, proč věřím já. Je to proto, že jsem s Ním něco prožil, zakusil jsem Jeho lásku a už nemohu říci, že Bůh není. Vím, že je. Mám s Ním totiž zkušenost. Je to podobné jako s láskou lidskou. 

Píšeš, že Bible je plná nesmyslů. Já si to nemyslím. Každá její část má svůj smysl. Pravda ale je, že mnoho lidí nechápe, co její jednotlivé části znamenají. Bible totiž není knihou, která popisuje historii! Příběh o stvoření (stvoření světa za 7 dní, Adam a Eva, atd.) není historickým popisem událostí. Není to popis toho, jak vznikl svět. Tyto příběhy mají jiný smysl. Chtějí říci, že na počátku všeho je Bůh. Bůh, který miluje člověka. Bůh, který mu vdechl život. Chce také říci, že má člověk jeden den odpočívat. Ukazuje, jak se do světa dostal hřích... U mnoha míst Bible (zvláště u Starého zákona, tedy první část Bible) platí, že se vše nestalo tak, jak je napsáno. To nikdo ani netvrdí. Pravda je to, co se tím příběhem chtělo říci. Nový zákon pak mluví o Ježíši Kristu. (Mimochodem, tahle kniha je mnohem mladší než zmíněných 1- 3000 let. Naprostá většina těchto textů vznikala v době 1.-3. století). Ani tato část Bible ale není historickým popisem událostí: kdy, jak, kde a co přesně Ježíš dělal. Její význam je duchovní. Ježíšovi následovníci sepisovali jednotlivé části, aby se neztratilo to, co Ježíš přinesl. Aby mohli předávat dál to, co od něho získali. Aby dál nesli radostnou zvěst o Boží lásce. Aby podle ní mohli žít. A i když je Ježíš reálnou historickou osobou v dějinách, Bible nepodává historický, ale duchovní výklad (byť jsou v ní i historické informace).

Bohužel nevím, jak tě církev uráží, ale mrzí mě to. Církev totiž není jen papež nebo instituce - církví jsme my všichni. A máš pravdu v tom, že se mnohdy urážíme, že si navzájem ubližujeme. Církev totiž tvoří lidé, dobří i méně dobří, svatí i hříšní. My všichni děláme chyby. Dalo by se to přirovnat třeba k fotbalovému klubu. Když jsem hrával fotbal, byl jsem členem klubu. Pokud bych někomu ublížil, mohl daný člověk říci, že mu ten klub ublížil. Byla by to pravda, já byl součástí klubu. Ale klub jako takový ho nenakopl. Mohl za to tedy ten klub? Vždyť ten klub se skládá z mnoha fotbalistů, horších i lepších.

Zmiňuješ také některá vážná témata z dějin, která by zasloužila mnoho pozornosti. Zkusím alespoň krátce některá témata naťuknout. První problém při hodnocení těchto jevů vidím v tom, že v dnešní době nejsme schopni plně pochopit myšlení a chování lidí z předešlých let. Vždyť my se divíme, jak žili naši otcové a dědové, ale co teprve jak žili lidé ve 14. století? Dobývání nových území bylo naprosto běžnou součástí každého království. Dnes máme jiné zákony i jiné chápání (mentalitu).

Křižácké války či křížové výpravy původně vznikly z toho důvodu, aby ochránily poutníky mířící do Svaté země (Izraele), která byla v rukou muslimů, a aby získaly toto území. Později se válčilo proti muslimům i pohanů m, chránila se Evropa i dobývala nová území. Těchto výprav se účastnily armády mnoha států v Evropě. Kupříkladu na třetí křížovou výpravu do Jeruzaléma (proti Saladinovi) vyrazila anglická (v jejím čele byl známý král Richard Lví srdce), francouzská (král Filip Barbarosa) či německá armáda (s císařem), ale také třeba vojsko Flander či Normanů. Nebyla to tedy jen záležitost nějaké "církve – instituce". Naopak do toho byly zapojeny všechny významné státy Evropy.

Husitství je také velkým tématem (stejně jako osoba Mistra Jana Husa), které objasnit v pár řádcích je problematické. Pozitiva husitství se ve školách většinou učí (alespoň já jsem měl po základní škole dojem, že husiti jsou ti hodní a všichni ostatní ti zlí; až později jsem zjistil, že to je celé složitější), negativní důsledky už se ale zdůrazňují méně. Husitství bylo nebezpečné pro celou Evropu (vojenská síla a rabující výjezdy do zahraničí), proto proti němu byly pořádány křížové výpravy. Je třeba zajímavé, že husitům napsala (aby toho nechali) slavná válečnice a světice Johanka z Arku. Faktem ale je, že i pro naši zem je jejich přínos sporný. Během let totiž došlo k rapidnímu úbytku obyvatel, vraždění tisíců nevinných lidí, plenění a rabování měst a vesnic, ničení kulturních památek, apod. Nastal také tragický rozpad hospodářství, zničení obchodních vztahů, armády bylo nutné z něčeho živit, takže naše země po husitských válkách ekonomicky výrazně zaostávala oproti zbytku Evropy.

Všechny tyto války s sebou nesly na obou stranách mnoho krutosti. Opomenout nelze ani politické zájmy jednotlivých států a králů (to hrálo v celých dějinách velkou roli a nakonec hraje i dnes). Je také pravda, že během válečných tažení došlo k vraždění nevinných i rabování měst, což je bohužel smutný důsledek mnoha válek a válečných tažení, kterých v době středověku proběhlo opravdu velmi mnoho. Církev - papežové, biskupové, panovníci i prostí lidé samozřejmě udělali mnoho chyb, stejně jako je dělali ostatní králové a panovníci a stejně jako je dnes dělají politici a jako je děláme i my.

U dějin vždycky platí, že mince má dvě strany: rub a líc – je tedy potřeba dívat se na události z více úhlů a hledat další informace, aby náš pohled nebyl jednostranný. V dnešní době není snadné pochopit myšlení všech králů a panovníků středověku. Je ale potřeba znát politickou i společenskou situaci, aby člověk mohl lépe pochopit smysl dějin. Pokud rád čteš a zajímá tě historie, najdeš k těmto tématům opravdu hodně literatury.

Přeji vše dobré

Kategorie otázky: Víra a život (život z víry), Křesťanství, Církev, společenství křesťanů, Dějiny církve, výhrady k církvi, Náboženství, Pochybnosti a krize víry

Víra:
- Víra je dobrodružství i osobní vztah 
- Základní pohled víry - I Tobě jde Bůh vstříc
- Víra je velmi široký pojem (Aleš Opatrný)
- Víra zraje krizemi (Dle J. Powella)
- Credo (kredo) - Souhrn křesťanské víry
- Další texty k tématu víra zde

Boží slovo, Bible, Písmo svaté

Křesťanství:
Křesťanství /stan / foto: -IMA-Křesťanská víra - základní pohled 
Jsou křesťané nějaká extratřída? 
Karikatury Boha 
Bůh nás miluje bez podmínek
- Bůh není ´někde v nebi´ 
´Křesťanství jako berlička´
Co je pokladem věřícího člověka
Jak nejlépe realizovat sám sebe
- Další texty k tématu křesťanství zde

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Zelený čtvrtek

(27. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(25. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(24. 3. 2024) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Květná neděle

Květná neděle
(21. 3. 2024) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen…

Nezasloužený blahobyt a bezpečí

(20. 3. 2024) Proč jsem se nenarodil  třeba v Africe?