Bůh soudí spravedlivě. (Řím 2,5) - Citát z Bible na každý den

3. 10. 2018 , (Foto: Michal Němeček)

Staří lidé - přítěž společnosti?

Nábřeží, lidé, senioři, tma / lampy / foto Michal Němeček

Staří lidé nás uvádějí do rozpaků, ba přímo nás děsí

Jednou z negativních stránek naší společnosti je to, že dává starým lidem pocítit vlastní nepotřebnost, protože nejsou ani přitažliví, ani výkonní, což jsou vlastnosti, jimž se naše společnost klaní. Staří lidé nás uvádějí do rozpaků, ba přímo nás děsí zčásti proto, jak nám připomínají, že i my jednoho dne zestárneme a ztratíme kvality, kvůli kterým nás druzí obdivují.

Být užitečný a důležitý

Kdybychom však dokázali čerpat z nahromaděné moudrosti a zkušenosti starých lidí, kdybychom jim mohli nabídnout ne kulečníkový stůl a pracovní terapii, ale možnost být skutečně užitečnými, bylo by to pro všechny požehnáním.

Navštívil jsem obce na Floridě, obývané téměř výhradně starými lidmi, kteří nic nedělají a jen ubíjejí čas, dívají se na televizní programy, jejichž dialogy neslyší, a nakupují kosmetiku, kterou nepotřebují, jen aby měli co dělat.

Ale navštívil jsem i jiné obce, kde staří lidé chodí do veřejných škol, aby vydávali obědy, nebo pomáhali dětem, které mají potíže se čtením, nebo dělali „náhradní babičky a dědečky“. Potřeba cítit se užitečný a důležitý přetrvává až do poslední etapy života.

Volit mezi zaměřením jen na sebe, anebo na starost o příští generaci

Psycholog Erik Erikson napsal, že lidé vstupující do poslední fáze svého života musejí volit mezi zaměřením jen na sebe a své problémy, anebo na starost o příští generaci a o to, jaký svět jí zanecháváme. Takový postoj nás vyvádí ze sebe a přiděluje nám roli, kterou máme ve světě hrát.

(Se svolením zpracováno podle knihy  Harold S. Kushner,
Aby měl život smysl,
 kterou vydalo nakladatelství Portál.)

Vzájemné objetí mladých a starých lidí

Civilizace, v níž není místo pro staré, protože jsou s nimi problémy, v sobě nosí virus smrti, poněvadž se zbavuje svých kořenů. Církev se nemůže a nechce přizpůsobovat mentalitě nevšímavosti, a tím méně lhostejnosti a pohrdání vůči stáří. Musíme probouzet smysl vděčnosti, vážnosti, přívětivosti, aby se staří lidé mohli cítit součástí své komunity.  Staří lidé zde byli před námi na stejné cestě, ve stejném domě a v našem každodenním boji o důstojný život. Velmi bych si proto přál, aby církev překypovala radostí ze vzájemného objetí mladých a starých lidí!             

(Papež František, Amoris Laetitia)

„Bože, nezavrhuj mě v čas stáří,
neopouštěj mě, až ochabnou síly“ (Žl 71,9).

Redakčně upraveno.

Tento text ve formátu PDF k vytištění (a použití např. na nástěnku):
335-stari-n-2017-2018.pdf

Rozcestník k dalším textům na nástěnky naleznete zde

Knižní tip: Jít vlastní cestou - Jeff Goins

Knižní tip: Jít vlastní cestou - Jeff Goins
(9. 10. 2019) Cesta za vlastním posláním je náročná a riskantní, někdy nahání strach, což je důvod, proč ji tak málo lidí…

Naučte se fotografovat, nebo darujte někomu kurz fotografování

Naučte se fotografovat, nebo darujte někomu kurz fotografování
(9. 10. 2019) Přihlašte sebe, nebo třeba někomu darujte fotokurz "Hledání světla" v penzionu Panský dům v Rožmitále pod…

"Mafie mi zabila bratra" říká františkánský kněz

"Mafie mi zabila bratra" říká františkánský kněz
(4. 10. 2019) V dětství františkána Jakuba přišla jedna tragická událost. Přesto našel Boha, který mu začal odpovídat na jeho…

Říjnové číslo časopisu IN!

Říjnové číslo časopisu IN!
(4. 10. 2019) Říjnové číslo vám přináší pestrou paletu článků, rad, zábavy i vychytávek do barevného podzimního počasí.  

Podle koho si zvolil současný papež své jméno ´František´?

(3. 10. 2019) 4. října si v kalendáři připomínáme svátek významné osobnosti křesťanských dějin: sv. Františka z Assisi. K tomuto…

Nechme na sebe hledět Ježíše (papež František)

(3. 10. 2019) (odkaz na pastorace.cz)