7. 3. 2022, sk
Strach číst v kostele
Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost
Dobrý den,
obracím se na vás s otázkou ohledně povinnosti čtení v kostele. Jsem věřící a do kostela chodím u nás ve farnosti často i ve všední den. Nedávno se mě kněz zeptal, zda bych nechtěla číst čtení. Já jsem mu to s úsměvem slušně odmítla. Jsem spíše tišší typ, nerada jsem v popředí a viděna, jsem hrozný stresař. Sevře se mi hrdlo, třese hlas.
Někde jsem i slyšela, že je to pýcha, která nedovolí selhat před lidmi. Že se člověk stydí. Přemýšlela jsem nad tím a tu pýchu tam asi nevnímám. Možná je to chyba. Vím že je to o cviku, ale nemám na to jaksi odvahu. Možná mě trápí i výčitky, že mám nízké sebevědomí a nedokážu to.
Kněz nakonec musel číst čtení sám, nikdo jiný se nenašel. Vím, že jsou daleko důležitější věci než se trápit takovou hloupostí, ale pořád je ve mně ten pocit, že je to ode mne povinnost. Je to tak?
Sám vzpomínám, jak se mi poprvé třásla kolena
Čtení Božího slova je služba při slavení mše svaté. Neměl by jej číst kdokoliv, ale každý věřící je k této službě zván. Je dobré a praktické projít lektorskou přípravou tzn.: kurz, jak číst, jak se na čtení připravit prakticky, duchovně, způsob čtení a práce s mikrofonem atd. Do budoucna, je-li to to ve Tvých silách, jdi do toho. Boží slovo si zaslouží přípravu, praxi čtení a hlavně modlitbu, aby Duch svatý vedl ty, kdo čtou a otevíral srdce těm, kdo poslouchají. To je princip: Boží slovo nás uvádí do Tajemství Nejsvětější Trojice.
Neboj, není všem dnům konec. Když příště bude příležitost, tak se jí chop. Sám vzpomínám, jak se mi poprvé třásla kolena. Dnes rád čtu Boží slovo, jak soukromě, tak i veřejně v kostele.
V úvodu bible se píše : Každá četba Písma svatého má být provázena modlitbou, aby se stala rozhovorem mezi Bohem a člověkem.
Ať to zakoušíš a ráda sloužíš.
Kategorie otázky: Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost
Související texty k tématu:
Strach
- Strach a úzkost patří k lidskému údělu Kristus svým učedníkům uložil, aby neměli strach, aby si nedělali starosti a aby ve všech věcech důvěřovali v Boha. ALE tato jeho výzva neznamená příkaz, aby nikdy necítili úzkost…
- Strach je nepřítelem naší vyrovnanosti Když kočka, která je od přírody podezřívavá, k vám přijde a usne, znamená to, že se u vás cítí bezpečně, že vám důvěřuje a ví, že chcete její dobro. Pokoj vychází z důvěry.
- Strach jsou těžké dveře, se kterými neumíme moc pohnout Vzkříšený Kristus přichází ale i k tobě. S osvobozujícím darem pokoje. Neboj se ho prosit, aby přišel i do tvé uzavřenosti a strachu a osvobodil tě.
- Strach mě ovládal zbytečně dlouho Promarnila jsem zbytečně příliš mnoho let v zajetí strachu a obav. A víte, co jsem našla na opačné straně strachu?
- Strach je i prospěšný Strach prožívá každý člověk a je pro člověka v určitých situacích i prospěšný. Pomáhá nám, abychom přežili. Strach v nás vyvolává prozíravost ...
- Jak překonat strachy, které nás denně ochromují Abychom přemohli ochromující strach, uchylujeme se k různým lstím, které ale fungují jen dočasně. Někdo lpí na pověrách, jiný střádá co největší obnos peněz, další chtějí na všechno zapomenout…
- Už nemám strach, Bůh se totiž stal dítětem Bůh se vtělil. Daleké se stalo blízké. Bůh se stal dítětem. Nyní už nemám strach. Je-li Bůh dítětem položeným tam na slámě v jeskyni, pak mi už nic nenahání strach.
- Další texty k tématu strach, nebojte se...












