30. 8. 2021, zdl
Posmrtný život ve Starém zákoně
Navigace: Katalog dotazů > Bible, jak číst, koupě, > Výklady jednotlivých pasáží Bible
Zajímalo by mě, jak se ve Starém zákoně nahlíželo na posmrtný život?
Děkuji za odpověď.
Naplněným životem je myšlen dlouhý pozemský život
Dobrý den,
s vírou v posmrtný život je to ve Starém zákoně trochu složitější. Jak popisuje Joseph Ratzinger ve své knize „Eschatologie, smrt a věčný život,“ v archaickém pojetí je naplněným životem myšlen dlouhý pozemský život, který pokračuje v potomcích a kterým se člověk podílí na budoucnosti Izraele.
Mrtvý pak sestupuje do šeolu, kde přebývá jen jako stín v zóně bez komunikace, bez vztahu k Bohu. Pojetí věčného života, tak jak jej chápe Nový zákon, bychom zde hledali marně.
Teprve postupně prochází pohled na konečnost pozemského života kritickým vývojem (přes knihy Kazatel a Job), aby došel až k přesvědčení, že vztah s živým Bohem musí být silnější než všechno, i než smrt. V pozdním období Starého zákona pak v Knize moudrosti, Druhé knize Makabejské a u Daniela najdeme zmínky, které již víru v život po smrti ukazují zřetelněji. V Dan 12,2 se říká: „Mnozí z těch, kteří spí v prachu země, procitnou; jedni k životu věčnému, druzí k pohaně a věčné hrůze.“
S pozdravem Linka víry
Kategorie otázky: Výklady jednotlivých pasáží Bible
Související texty k tématu:
Vzkříšení, život po smrti, posmrtný život
- Smrtí to nekončí - příběh housenky a motýla (krátké video - Minuta o víře) Narodili jsme se, abychom žili, a ne abychom zemřeli. Smrt není konec, je to jen začátek něčeho nového. Symbolika housenky a motýla.
- Být ve spojení s Bohem, pro kterého neplatí smrt Člověk může už na této zemi poznávat Boha, pro kterého smrt neplatí. Může mu důvěřovat, může vrůstat do stále plnějšího spojení s ním. A ta důvěra může jít až k hranici smrti.
- Co míní embrya o následujícím životě? V břiše těhotné ženy se ocitla tři embrya. Jedno z nich byl malý věřící, druhé malý pochybovač a třetí malý skeptik. Malý pochybovač se zeptal: "Věříte vlastně v život po porodu?"
- Stěhování na hřbitov Kříže na hrobech neznamenají, že jsme nad někým „udělali kříž“, že „je s ním amen“ čili konec, jak se často říká. Je naopak znamením vzkříšení a naděje.
- Další texty k tématu vzkříšení zde