Tvá tvář je bezpečnou ochranou, Bože. (Ž 31,21) - Citát z Bible na každý den

23. 5. 2024, tf

Poslušnost platit daně

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Křesťanská etika, hřích

Chvála Kristu. Chci se zeptat na plnění poslušnosti vůči státu vs. lásku k člověku. Jde mi o vztah stát vs. zákazník, moje firma, tzn. placení daní. Když poctivě vše "do koruny" státu přiznám, mám z toho jakýsi pocit křečovitosti a nedává mi to už prostor vyjít zákazníkovi s cenou vstříc. Ráda bych poskytla jisté zvýhodnění, měla radost,  že zákazník má radost.  Práce by mi přinášela mnohem větší uspokojení. Takhle mám pocit, že dělám nelidského výběrčího daně pro stát. Na druhou stranu chci být poslušná vůči Pánu.

I po 30 letech podnikání si to nějak nemohu ve svědomí  vybalancovat.  Možná ten vnitřní konflikt nedokáži úplně správně popsat a zní to hloupě. Přesto, mohu poprosit o váš názor?  Děkuji moc. 

Ježíšova jasná odpověď, naše zodpovědnost za prosperitu státu i za naše nejbližší okolí

Dobrý den,
Děkuji za Váš dotaz. Je to téma, které v nějaké formě řešíme každý jako podnikatel, zákazník, nebo plátce daně z příjmu. A není to lehké téma – nemáte ho vyřešeno ani po 30 letech. A ani mně se odpověď nehledá lehko. Ježíš na podobnou otázku farizeů odpovídá jasně – dávejte co je císařovo, císaři, a co je Boží, Bohu. Ohled na zákazníky nebo kamarády nezmiňuje. A dokonce v situaci okupace Římem - nepřátelskou mocí. U nás se v současné době nemůžeme vymlouvat, že nechceme daněmi podporovat okupační moc, ač naše demokracie jistě není ideální.

Teď konkrétněji. Váš dotaz by asi nejlépe odpověděl morální teolog, a to já nejsem. A ať by dal jakoukoliv odpověď, nakonec stejně zůstáváme sami se svým svědomím, jak píšete. Tak nabízím jen svůj pohled jako občana a praktikujícího křesťana. Myslím, že zákazník nečeká, že obchodník bude dělat ‚kompromisy‘ vůči státu proto, aby mu prodal zboží levněji. Nedívá se mu pod pokličku. Rozhoduje se podle ceny, kvality a osobního přístupu obchodníka. Máte možná na mysli také praxi, kdy cena bez účtenky je nižší. Tuto nabídku dává zpravidla obchodník a je na zákazníkovi, zda ji přijme. A osobně si myslím, že speciální podmínky jsou na místě vůči příbuzným a blízkým osobám – na toto pamatuje i zákon, pokud vím.

Zmiňujete také poslušnost vůči Pánu. Nevím, co tím máte přesně na mysli. Ale jsem si jist, že Bůh od nás nečeká poslušnost. Spíše čeká, že naplno využijeme svobodu k rozvíjení jeho darů, viz podobenství o zakopané hřivně. Služebník, který se pána bál (byl mu tedy až přehnaně poslušný), byl pokárán. A ještě zpátky k dani císaři. Ježíš svoji stručnou odpovědí reagoval na farizeje, kteří ho chtěli dostat do úzkých. Nedal nám návod, jak na to. Je na našem svědomí, jak se k povinnosti vůči státu postavíme. Při vědomí Ježíšovy jasné odpovědi, naší zodpovědnosti za prosperitu státu, a i za naše nejbližší okolí.

K tomu ať Vám Duch svatý dá světlo pro moudré rozhodnutí.

Kategorie otázky: Křesťanská etika, hřích

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Josef Kemr - výročí narození skvělého herce

Josef Kemr - výročí narození skvělého herce
(19. 6. 2024) Josef Kemr (20. 6. 1922 – 15. 1. 1995) vynikající herec a aktivní křesťan.

Pouť důvěry Taizé - 47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých

Pouť důvěry Taizé -  47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých
(15. 6. 2024) Estonské hlavní město Tallinn bude hostit příští evropské setkání mládeže Taizé ve dnech 28.12.2024-1.01.2025.

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista - má dvě novinky

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista -  má dvě novinky
(12. 6. 2024) První tři série populárního online seriálu o životě Ježíše Krista  "The Chosen" můžete nyní…

Je bůh čůr.k?!

(10. 6. 2024) Je bůh čůr.k, nebo se jenom jako čur.k chová? Omlouvám se za výrazy, ale co jiného napsat o "dobrotivém" bohu,…

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!
(6. 6. 2024) Vítáme vás u červnového čísla časopisu IN! Tak ještě tento měsíc a hurá na prázdniny!:) Aby vám těšení se na horké letní…