Tomu, kdo tě prosí, dej. (Mt 5,42) - Citát z Bible na každý den

30. 7. 2021, MN

Koronavirus a studium

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Křesťanská etika, hřích

Dobrý večer,
chci se zeptat, co byste poradili takovému neupřímnému člověku, plnému podvodů, jako jsem já... Studuji VŠ a zkoušky dělám už rok jako ten největší podvodník pod sluncem!!! Největší. Moje jednání bohužel nejde omluvit  mladickou hloupostí nebo pošetilostí. Jednala jsem s plným vědomím.

Své první "koronové zkoušky" jsem podváděla a myslela jsem si, že to už takto neudělám. Nakonec se to v druhé vlně opakovalo. Ano, nejsem sama. Ale já si udělám bakaláře normálním podvodem! Polovina mého studia je podvod! Nejdřív to byla sranda, brala jsem to, že  si aspoň ulevím ve studiu, ale potom jsem z toho dostala deprese. Cítím se jako špinavý podvodník. Navíc jsem si říkala, že až to skončí, vyzpovídám se a Ježiš mi odpustí.

Modlívala jsem se růženec, ale teď vnímám, jako bych Boha podváděla.  Teď už je konec, už to nezměním. Jsem zkažená, nevím, jak dál. Z hnusu nad sebou přemýšlím o změně školy, abych mohla studovat od začátku poctivě. Nevím, zda je dobré zůstávat...   Mám pocit, že ta špína, co na mě ulpěla, bude vrytá i v písmenech titulu Bc.

Moje otázka je, či je moudré jít na jinou školu anebo je možné zůstat a ten podvod (nevím jak) odčiniť? Který krok by mi poradil Ježiš? 

Neutíkejte! Je naopak třeba věci dořešit

Milá C...
děkuji za závažný dotaz.
Při čtení se mi spojilo hned několik věcí. Tou první je radost, ano radost z toho, že Vám „konečně“ došlo, že škola není legrace. Neděláte ji kvůli rodičům, vysvědčení atd. Je přípravou na život. Každá věc, kterou se ve škole zabýváme, cvičí myšlení, paměť, schopnost kombinovat, rozšiřuje přehled. Tedy, i když nakonec to dané téma nebudeme v životě aktivně využívat, má to většinou smysl.

Nepodvádíte „paní učitelku“, ale sebe, svého budoucího zaměstnavatele. Navíc není vyloučené, že závěrečné zkoušky budou na živo a Vy budete stát před komisí a budou padat otázky právě na to, co máme umět a ejhle...
Radostnou zprávou je, že jste si to uvědomila v celé síle této skutečnosti. Vůbec to nevylučuje množství jiných lidí, kteří budou stejně podvádět i nadále. Ano, tak to je. Cílem a smyslem studia ovšem je, abyste Vy něco uměla.

Co s tím?
Myslím, že pokud studujete obor, který má perspektivu a alespoň v základu Vás baví, neutíkejte! Je naopak třeba udělat vše proto, abyste maximálně dohnala to, co je v této chvíli nedostačující. Věřím, že to jde.
Začínat novou školu od nuly je určitě možné, ale je to o kus náročnější a není vyloučené, že se na školu nedostanete. Navíc přijde čas, kde bude třeba vyhodit studenty, kteří na školu přišli v době pandemie za laciných podmínek. Tedy přijde doba hodně náročného zkoušení. Možná to pro Vás nebude vůbec problém. Nechci to říkat jako hrozbu, spíše jako podnět k pořádnému promyšlení kroků, které plánujete.

Ježíš stojí především o kvalitní lidi. Jde mu o naši zralost, zralé lidství. Klukoviny jistě patří k mládí, ale pomalu opouštíte život puberťáků a vstupujete do reálného života, který není moudré šidit. Co nabídnete jako profesní dovednost? Buďte skvělý člověk a budete úžasným dítětem Božím. Čím více se necháváme zlákat zkratkami zla, tím hůř se podaří ho opustit. V češtině se říká přísloví: Lež má krátké nohy. Obávám se, že ale reálně platí, že má nohy dlouhé. Zato ostuda, která na konci čeká, bývá o to strašnější. A to bych Vám opravdu nepřál.

Vyzpovídat se z věcí člověk má. Ale v náboženství učíme, že zpověď nabývá platnosti jedině tehdy, když vyznávaného skutku skutečně litujeme včetně pevného rozhodnutí dané zlo už nekonat. Byla by tedy zpověď platná, když byste „jela“ podle stejného scénáře i nadále? Možná vůbec. Nechci Vás strašit, Boží milosrdenství je obrovské. Chci Vás povzbudit. Žít náročný, ale plnohodnotný život má smysl.

Povstaňte, otřete slzy a buďte dospělou ženou, která se nemusí skrývat, lhát a přetvařovat. Buďte rovná před sebou i před druhými. To činí z každého člověka nádhernou bytost. A Vy smíte, můžete a máte být krásnou bytostí! Nebojte, jste milovanou Boží dcerou. Bůh Vám věří!

Kategorie otázky: Křesťanská etika, hřích

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pouť důvěry Taizé - 47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých

Pouť důvěry Taizé -  47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých
(15. 6. 2024) Estonské hlavní město Tallinn bude hostit příští evropské setkání mládeže Taizé ve dnech 28.12.2024-1.01.2025.

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista - má dvě novinky

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista -  má dvě novinky
(12. 6. 2024) První tři série populárního online seriálu o životě Ježíše Krista  "The Chosen" můžete nyní…

Je bůh čůr.k?!

(10. 6. 2024) Je bůh čůr.k, nebo se jenom jako čur.k chová? Omlouvám se za výrazy, ale co jiného napsat o "dobrotivém" bohu,…

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!
(6. 6. 2024) Vítáme vás u červnového čísla časopisu IN! Tak ještě tento měsíc a hurá na prázdniny!:) Aby vám těšení se na horké letní…

5. června se připomíná ´Světový den životního prostředí´

(4. 6. 2024) V našem nakládání s přírodou je cosi v nepořádku. Existuje ale též ekologie člověka (Benedikt XVI.)