Já, Bůh, ponižuji strom vysoký a povyšuji strom nízký. (Ez 17,24) - Citát z Bible na každý den

24. 12. 2022, Rh | Sekce: Aktuální téma | Archiv

„Nám“ se narodil

Kometa, noc, tma, hvězdy / foto alberto68a pixabay

A (Boží) Slovo se stalo tělem a přebývalo mezi námi (J 1,14). Boha nikdo nikdy neviděl. Jednorozený Syn, který spočívá v náručí Otcově, nám o něm podal zprávu (J 1,18).

„Hoj ty štědrý večere, ty tajemný svátku…“, napsal Karel Jaromír Erben v jedné ze svých básní sbírky Kytice. Narození Ježíše, které slavíme na Štědrý večer, je vskutku opředeno tajemstvím a může v nás vyvolávat různé otázky: Jak je možné, že Bůh přišel do tohoto světa zrovna takto? Vždyť ta nezajištěnost jeho příchodu na svět je do nebe volající. A proč se „nám“ vlastně narodil, jak zpíváme v jedné z nejznámějších koled?

V Bibli ve Starém zákoně můžeme vystopovat různé projevy Božího vztahu k lidem. Například Izraelce vyvedl z egyptského otroctví nebo Mojžíšovi předal na hoře Sinaj Desatero. Ale nikdy se tehdy neprojevil tak, aby sestoupil na zem mezi lidi. To se stalo až v Betlémě, když na sebe vzal lidskou podobu, a tak tím nejsrozumitelnějším způsobem stvrdil svůj vztah k člověku. V Ježíši můžeme poznávat, jaký Bůh je, jak moc mu záleží na každém z nás.

Hlavní poselství Vánoc by se dalo shrnout do biblického citátu: „(Boží) Slovo se stalo tělem a přebývalo mezi námi.“ A svatý Augustin toto poselství rozvádí dál: „Slovo se stalo tělem, aby se člověk stával člověkem.“ Člověkem se totiž každý plně staneme, pokud se staneme tím, čím nás Bůh zamýšlel, tedy Božím obrazem. A tím jsme tehdy, předáváme-li druhým lidem lásku, se kterou se setkáváme v Božím jednání s námi.

To, že se narodil Ježíš,
je zásadní projev Boží lásky ke každému z nás
a je to důvod, proč se o Vánocích radovat.

Tip: Zobrazujte si téma týdne na vašem webu

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pouť důvěry Taizé - 47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých

Pouť důvěry Taizé -  47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých
(15. 6. 2024) Estonské hlavní město Tallinn bude hostit příští evropské setkání mládeže Taizé ve dnech 28.12.2024-1.01.2025.

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista - má dvě novinky

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista -  má dvě novinky
(12. 6. 2024) První tři série populárního online seriálu o životě Ježíše Krista  "The Chosen" můžete nyní…

Je bůh čůr.k?!

(10. 6. 2024) Je bůh čůr.k, nebo se jenom jako čur.k chová? Omlouvám se za výrazy, ale co jiného napsat o "dobrotivém" bohu,…

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!
(6. 6. 2024) Vítáme vás u červnového čísla časopisu IN! Tak ještě tento měsíc a hurá na prázdniny!:) Aby vám těšení se na horké letní…

5. června se připomíná ´Světový den životního prostředí´

(4. 6. 2024) V našem nakládání s přírodou je cosi v nepořádku. Existuje ale též ekologie člověka (Benedikt XVI.)