Služebník není víc než jeho pán. (J 15,20) - Citát z Bible na každý den

23. 1. 2018, KP

NLP - neurolingvistické programování

Navigace: Katalog dotazů > Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,....

Hezký den, 

chci se zeptat, jaký je postoj katolické církve k "NLP - neurolingvistickému programování"? Myslím to ve stejné intenci, jako např. postoj k józe, akupunktuře atd. 

Kurzy NLP často zaručují rychle úspěšný osobní a profesní život

Dobrý den,
oficiální postoj k této metodě katolická církev nezaujímá. Nicméně, co se týče případného duchovního zatížení, lze k tomu uvést, že metoda by sama o sobě duchovně škodlivá neměla být. Je to metoda čistě psychologická, a proto, využívají-li ji kvalifikovaní psychologové v rámci komplexnější práce s klientem, může metoda do jisté míry pomoci. Takto bývá např. využívána při léčbě různých fobií.

Potíž s touto metodou nastává v momentě, kdy ji začínají provádět tzv. samozvaní terapeuti, „koučové“ či trenéři osobnostního rozvoje, kteří nemají dobrou kvalifikaci v oboru psychologie a tuto svou metodu prezentují jako jedinou možnou k dosažení vytyčeného cíle neboli takříkajíc „samospasitelnou“. (To bývají ty kurzy NLP nabízené např. na internetu zaručující rychle úspěšný osobní a profesní život.) Psychologové právě toto pojetí metody vnímají spíše jako pochybné. To je tedy ale spíš otázka na rovině vědeckosti metody, nikoli na rovině duchovní.

Nebezpečí v duchovní oblasti by bylo možné spatřovat tehdy (a také to tak občas bývá), kdy se trenéři NLP zároveň hlásí k alternativnímu léčení, mají za sebou nějaké zasvěcující rituály (např. reiki), zajímají se o práci s energiemi apod. To, čím žijí a čemu věří, vnášejí rovněž do NLP. A tady by bylo skutečně potřeba raději se metodě NLP vyhnout, protože přeci jenom je to práce s nevědomím. Já bych se v tu chvíli obávala vložit svou důvěru někomu, kdo má za sebou takové, pro mne nejisté, duchovní pozadí.

V neposlední řadě pár otázek k zamyšlení. Jako křesťan vkládám svou důvěru v Boha, přijímám Ježíše za svého Spasitele. Mohu se zároveň bez obav svěřit metodě (tak jak ji často nabízejí ony „rychlokurzy“ NLP), která se mě snaží přesvědčit, že jenom sobě a svým schopnostem mám důvěřovat, že jenom já si absolutně určuji svůj život? Dokážu si tento svůj život zefektivnit a tudíž dojít maximálního štěstí a úspěchu na základě NLP metody tím, že se naučím zcela ovládat své myšlenky a své vnitřní stavy? Nestávám se tím už takovým skoro „sámsoběbohem“? Co je vlastně skutečně mým životním cílem: úspěšný (zejména profesní) život nebo věčný život? Netoužím ještě po něčem víc než úspěch zde na zemi?

Nemyslím tím, že by metoda měla být pro křesťana nutně zapovězená (v některých momentech může být skutečně nápomocná), ale je na místě ve vztahu k Bohu jistá obezřetnost, abych se nenápadně Bohu nevzdaloval a jednou nakonec nezjistil, že jeho přítomnost ve svém životě vlastně již nepotřebuji.

Kategorie otázky: Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,....

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5-8)

Svátek matek 2021

Svátek matek 2021
(9. 5. 2021) Datum Dne matek připadá v roce 2021 na neděli 9.5.

Projděte se, nebo proběhněte a pomozte tak těm, kteří svůj životní běh už končí

Projděte se, nebo proběhněte a pomozte tak těm, kteří svůj životní běh už končí
(7. 5. 2021) Benefiční běh (či procházka) pro Hospic sv. Štěpána. 1. - 21. 5. 2021. Registračním poplatkem přispějete na…

On-line výuka. Je špatné mít tahák při testu?

(6. 5. 2021) Dobrý den, jak máme online školu, začala jsem trochu více používat taháky při testech. Na test se naučím, ale když…

Pár rad, jak udělat své mamince radost, máme v květnovém IN!

Pár rad, jak udělat své mamince radost,  máme v květnovém IN!
(5. 5. 2021) Sluníčko už nám konečně vykouklo zpoza mraků a my si můžeme jaro užívat plnými doušky. Věříme, že k dobré náladě vám…

Svátek práce 1. 5.

(30. 4. 2021) Jaký je hlubší smysl lidské práce?

Některé druhy žízně nelze uhasit jinak než v modlitbě

Některé druhy žízně nelze uhasit jinak než v modlitbě
(27. 4. 2021) Modlitba není jen pro několik málo specialistů. Je to pramen pro každého, kdo touží po setkání s Bohem. (->…