On nesl naše utrpení. (Iz 53,4) - Citát z Bible na každý den

24. 1. 2019, hw

Mohou křesťané posilovat?

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Hodnota života, bioetika

Snažím se doma cvičit, dělám kliky, prkno, shyby atd.  Podařilo se mi shodit pár kilo a mám z toho radost. Kamarád mi ale nedávno řekl, že to není křesťanské, že je to projev pýchy, že chci ukazovat holkám svoje svaly,  a  že Bohu se takové ukazování nelíbí, že budu jako farizeus, který příliš dbá na svůj vzhled, ale uvnitř nemá nic.

Osobně si myslím, že posilování je také pro ulehčení práce, ale nevím, co na to říká Bůh. Je pravda, že Bůh vyvolil za krále Davida, a ne jeho bratry, kteří byli starší, vyšší a svalnatější. Co si o tom myslíte?

Cvičení a posilování je dobré a Bohu milé, ale nesmí se z něj stát modla

Ahoj,

je dobré, že si podobné dotazy kladeš i že upřímně hledáš, co je správné! Věřím, že Ti odpověď přinese potěchu i povzbuzení.

Máš pravdu v tom, že Hospodin nemá zalíbení ve svalech muže (viz žalm 147). Dokonce svatý Pavel píše Timoteovi o tom, že cvičení těla je užitečné pro málo věcí, avšak zbožnost je užitečná pro všechno. Řekl bych ale, že není nutné stavět cvičení a zbožnost proti sobě. Naopak se domnívám, že se mohou vhodně doplňovat.

Když už jsi vzpomněl krále Davida. Máš pravdu, že Bůh nevyvolil jeho bratry a řekl Samuelovi, aby nehleděl na jejich vzhled ani vysokou postavu. A o to v tomto úryvku jde. Bůh hledí jinak. Vidí nejenom to, co je patrné navenek, ale i to, co je ukryto v srdci člověka. To ale neznamená, že David neměl svaly či sílu. Já si naopak myslím, že David měl nepochybně poměrně velkou sílu. Vždyť o něco dále sám říká, že když hlídal ovce a přišel lev nebo medvěd, bojoval s nimi a vyrval jim tu ovečku z tlamy. Nepochybně s ním byl Bůh. Zároveň ale musel mít i přirozené dispozice a být v dobré kondici. Později vyhrává mnoho bitev. Těžko by mohl bojovat, kdyby neměl slušnou kondici. Vítězí proto, že s ním je Bůh. To ale neznamená, že neměl sílu.

Ještě bych zmínil jeden biblický úryvek. "Nevíte, že jste Boží chrám a že Duch Boží ve vás přebývá? Kdo ničí chrám Boží, toho zničí Bůh; neboť Boží chrám je svatý, a ten chrám jste vy." (1. Korintským 3, 16-17). To je docela tvrdé slovo, ne? Naše tělo je chrámem a přebývá v něm Bůh. Nemáme tedy o své tělo pečovat? Když pečujeme o kostely a katedrály, neměli bychom stejnou pozornost věnovat také svému tělu? Ano, měli! Takže je dobré bojovat proti obezitě cvičením a udržovat si dobrou kondici během, plaváním či dalšími aktivitami. Je dobré mít sílu, kterou lze využít k dobrému (k roli muže patří také "být ochráncem druhých"). Proti cvičení tedy Bůh zcela rozhodně není. Naopak! Proč pečujeme o svoje auta a domy, ale velmi málo pozornosti věnujeme svému tělu? Cpeme se nezdravými věcmi a tloustneme...

Cvičení má ještě jednu velkou výhodu. Díky němu se naučíš mnoho věcí, které se hodí pro duchovní život (život modlitby). Ať už je to pravidelnost cvičení - nehledě na to, jestli se Ti dneska zrovna chce. Učí vytrvalosti, sebeovládání, posiluje vůli, atd. Když si poté tedy nastavíš, že se budeš denně modlit alespoň 15 minut, díky cvičení si dokážeš tento čas uhlídat. Problém posilování je, že většina kulturistů cvičí kvůli svalům. Hledí na sebe zálibně do zrcadla a naparují se. Takové cvičení by skutečně nemělo smysl.

Závěrem bych tedy řekl, že cvičení je dobré. A Bohu milé. Cvičení může být dobrým doplňkem pro zdravý životní styl, nesmí se z něj ale stát modla. Bylo by divné, kdyby člověk odmítl naštípat babičce dřevo, protože zrovna musí dělat kliky.

Nesmíme zapomínat na to, že stejně jako o tělo máme pečovat také o duši (modlitbou, četbou). Přeji Ti tedy, abys našel vyváženost a věnoval obojímu dostatek času.

Kategorie otázky: Hodnota života, bioetika, Hudba, škola, krize víry,...

Související texty k tématu:

Mládež, teenageři:
- Otázky a odpovědi náctiletých na Linku víry a důvěry help@vira.cz
To, co cítíme, nejsme my Překonat v sobě výkyvy nálad
- Kauza Kristus Kdo byl Ježíš? Existují o něm vůbec hodnověrné důkazy?
- Radost Touhu po životě v radosti v sobě nosíme všichni
- Další texty pro mládež a teenagery zde

Sport

Protože na webu vira.cz je sportu věnováno málo prostoru, nemůžeme vám zde nabídnout více souvisejících textů. Doporučujeme proto k tématu sport alespoň několik zajímavých knižních titulů od různých nakladatelství:

Fair play aneb sportovní podobenství
Hes Josef
Proč si Ježíš vzal za předmět svých podobenství právě to či ono ze života? - Protože tomu každý rozuměl, bylo to v pozornosti života současníků. Autor této drobné knížky postupuje stejně: používá to, o čem dnes lidé rádi hovoří, čemu se snaží rozumět - sportu. A tak se nám do rukou dostává knížka velmi srozumitelná, prostá, ale ne povrchní: pomáhá porozumět některým jevům v našich životech, které mají také svá "pravidla", zákonitosti. 
  
Aforismy aneb Život je extrémní sport
Pavel Kosorin
Věřte nebo ne - aforismy a bonmoty pro věřící i nevěřící. Věřte nebo ne.

Trosečníkem v drsné přírodě
Jaroslav Pavlíček
Příručka pro skupiny, které připravují výpravy na problematická místa Země a drsnější podmínky si vybraly dobrovolně, i trosečníkům, kteří se do drsné přírody dostanou nechtěně proti své vůli.
Pro někoho mohou tyto podmínky nastat díky nedostatečné přípravě nebo výzbroji, a to i v relativně příznivých podmínkách. Kdo např. nikdy nespal „pod širákem“, považuje za drsnou zkušenost obyčejný nocleh pod širým nebem, zatímco pro členy záchranných skupin jsou extrémní podmínky denním chlebem.  

Fotbaloví chuligáni
Miroslav Mareš, Josef Smolík, Marek Suchánek
Fotbalové chuligánství je v posledních letech v České republice na vzestupu. Gangy násilníků kazí sportovní atmosféru svými výtržnostmi, brutalitou a primitivismem. Vlna chuligánství, která se rozlila z britských ostrovů do celého světa, postihla i řadu dalších evropských zemí. Kdo vlastně jsou fotbaloví chuligáni, jak se projevují a čím se liší od běžných diváků? Které gangy jsou nejagresivnější? Co pro ně znamená politika a jak se propojují s extremistickými skupinami? Kdo proti nim bojuje a jaká je efektivita této politiky? Na řadu z výše položených otázek bylo v češtině doposud možné nalézt neúplnou odpověď pouze v nemnoha odborných článcích a v ne vždy zcela objektivních mediálních komentářích. Tři mladí odborníci na tuto problematiku nabízí českému čtenáři komplexnější shrnutí výzkumu fotbalového chuligánství. Kniha je vhodná jak pro laické zájemce o fotbalové dění, tak i pro pedagogické pracovníky, zaměstnance státní správy i novinářskou obec.

Fotbalové humoresky
aneb "Rozhodčí, rozhodčí, kup si kapky do očí!"
Peter Scheck
Knížka, která má především pobavit, ale také dát nahlédnout do fotbalové kuchyně, kam běžný divák obvykle nikdy nevidí. Rozhodčí většinou nemá mnoho příznivců, a stojí na hřišti tak trochu proti všem. Z tohoto pnutí vzniká mnoho humorných a kuriózních situací, které přináší jen skutečný fotbalový život. Zábavných příběhů ze života není nikdy dost a těch o místních derby, u kterých nechybí fotbalové hospůdky, opečená klobáska i orosená desítka, je na našem trhu poskrovnu. Věříme, že knížka zaujme nejenom fanoušky fotbalu, ale i ty, kteří sledují svůj oblíbený sport z pohodlí gauče u televizní obrazovky. Text doprovodil vtipnými karikaturami Lubomír Vaněk, jehož kresby zdobí řadu novin a časopisů.

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Velký pátek

(28. 3. 2024) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Zelený čtvrtek

(27. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(25. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(24. 3. 2024) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Květná neděle

Květná neděle
(21. 3. 2024) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen…