Ježíš Kristus je Pán. (Flp 2,11) - Citát z Bible na každý den

12. 3. 2007, kano, ovy

Eucharistie u evangelíků

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Církve, hnutí, ekumenismus

Proč nemohou evangelíci přistupovat ke svatému přijímání?

Podstata eucharistie

Nemožnost sv. přijímání je velkou bolestí a viditelným znamením rozdělení mezi církvemi. To je jeden ze dvou hlavních důvodů, proč křesťané jiných církví nemohou přijímat v katolické církvi.

Podstatou sv. přijímání je sjednocení s Kristem a také se všemi, kdo patří k jednomu tělu, tj. církvi. Je to vlastně svátost jednoty, ona sjednocuje s Kristem a s církví. Pokud však jsou křesťané ve viditelné nejednotě mezi sebou, bylo by pokrytecké dělat, že je vše v pořádku, a přijímat znamení jednoty (eucharistii). To tedy nezáleží už jen na víře a touze po jednotě jednotlivých lidí, ale na konkrétních krocích budování viditelné jednoty na úrovni celých církví. Je pravda, že zatím hledáme způsob, jak se sjednotit po staletích rozkolu, nesnášenlivostí, oddělování, ale myslím, že jsme na cestě (a dnes více jako kdy jindy) k vytváření jednoty, jejíž forma je pro nás zatím jestě tajemstvím, ale Duch sv. ví jak na to a vede nás krok po kroku.

Druhým důvodem, proč evangelíci nemohou přijímat, je podstata eucharistie.

Nejde jen o připomínku poslední večeře nebo chleba a vína, které se skrze mou víru stává tělem a krví, ale jde o svátost tj. viditelné znamení Boží přítomnosti, které se stává reálnou přítomností. Jinými slovy, ať dotyčný věří nebo ne, po vyslovení Ježíšových slov proměnění, které vysloví kněz, držící chléb a potom víno, se chléb a víno proměňuje v Ježíšovo tělo a krev, skrývající se za viditelnou formou hostie a vína. Už to však není to co vidíme. Tato podstata svátosti je cizí většine protestanských církví.

V případě, že křesťan věří, že Kristus je skutečně v eucharistii přítomen, je možné se svolením biskupa  eucharistii přijímat. viz Může evangelík ke katolické eucharistii?

Kategorie otázky: Církve, hnutí, ekumenismus, Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(1. 4. 2023) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Proč se Velikonoce nazývají Velikonoce?

Proč se Velikonoce nazývají Velikonoce?
(1. 4. 2023) Proč neříkáme třeba Vajíčkonoce? Nebo Jaronoce?

Květná neděle

Květná neděle
(31. 3. 2023) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen…

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!
(29. 3. 2023) Doporučujeme k přečtení knížku: S mobilem do Božího království? 25 úvah o tom, proč je internet dobrý sluha i…

Časopis IN! Duben 2023

Časopis IN! Duben 2023
(29. 3. 2023) Za okny svítí sluníčko a sněží, za chviličku fouká vítr a prší. Aprílové počasí je tu a s ním i nové dubnové číslo…

Co je to mazanec?

Co je to mazanec?
(27. 3. 2023) Co je to mazanec... Několik osvědčených receptů na velikonoční mazanec.

Velikonoce - pracovní listy pro děti

(26. 3. 2023) Pracovní listy k Velikonocům - k doplnění, přečtení, vybarvení i dokreslení...