Ukaž mi své cesty, Bože. (Ž 25,4) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Knihovna

Gerhard Kroll

Vnitřek betlémské jeskyně dříve a dnes

Vnitřek betlémské jeskyně dříve a dnes
Místo tajemství

z knihy Po stopách Ježíšových , vydal(o): Karmelitánské nakladatelství

Vnitřek jeskyně má patinu staletí. Rozmanitými formami uctívání a lásky střeží toto místo tajemství Ježíšova narození.

Nehledě na několik výklenků má samotná jeskyně zhruba obdélníkový tvar o délce asi 12 m a průměrné šířce dobré 3 m. Přístup k jeskyni vede dolů po dvou schodištích po obou stranách chóru. Na východním konci jeskyně je mezi oběma schodišti vytesán ve skále výklenek, v němž stojí oltář. Na stěně apsidy jsou ještě patrné stopy středověké mozaiky zobrazující Ježíšovo narození.

Jeskyně vytesaná do měkkého vápence byla původně přístupná z rovného terénu. Při stavbě chrámu (stavbu započal císař Konstantin r. 326) byla jeskyně přeměněna v kryptu a strop nahradila zděná klenba.

/.../ Asi 30 let poté, co Palestinu dobyli Arabové, cestoval galský biskup Arkulf z Périgueux po Orientu a dlel devět měsíců v Jeruzalémě. Na zpáteční cestě jej bouře zahnala do Skotska. Tam sepsal zprávu o jeho pouti (r. 670) opat Jonášova kláštera a Arkulf ji ilustroval drobnými náčrtky. Jeho zpráva ukazuje, že tehdejší vybavení jeskyně se v podstatě uchovalo až dodnes: "Na samém východním konci města je jakási přirozená polojeskyně. Její vnitřní část úplně vzadu se nazývá Jesle Páně, kam Ježíšova matka položila novorozeného chlapce. Jiné místo v sousedství zmíněných jeslí, blíž u vchodu, je podle tradice patrně vlastním místem Ježíšova narození. Jeskyně s jeslemi Páně je uvnitř na počest Spasitele celá vyzdobena vzácným mramorem".

Nádheru jeskyně velebí ještě r. 1666 francouzský lékař G. Bremond z Marseille: "Podlaha je z nejkrásnějšího mramoru, zdi jsou obloženy až do výše šesti stop a zbytek jakož i klenba jsou vyzdobeny mozaikou, která je však nyní celá začouzena kouřem."

Při požáru v roce 1869 byla výzdoba klenby zničena. Dnes zahalují stěny pestré závěsy. Četné zavěšené lampy, osvětlující prostor bez oken, dodávají jeskyni starobylý lesk. Pod oltářem je v bílé mramorové podlaze zasazena stříbrná hvězda s nápisem: "Hic de Virgine Maria Jesus Christus natus est" (Tady se z Panny Marie narodil Ježíš Kristus) /.../


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:




(Související) texty k tématu:

 


Vánoce
 / na webu vira.cz / na webu pastorace.cz / na webu deti.vira.cz

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Svátek andělů strážných 2.10.

Svátek andělů strážných 2.10.
(1. 10. 2023) Pošlu před tebou anděla, aby nad tebou po cestě bděl. Naslouchej jeho hlasu. Můj anděl půjde před tebou, praví Bůh.…

Mezinárodní den seniorů 1.10.

Mezinárodní den seniorů 1.10.
(29. 9. 2023) Víte, pro mě stárnutí je přibližování se cíli. A ten cíl stojí za to. Ani oko nevidělo, ani ucho neslyšelo, ani do srdce…

Svatý Václav stál u základů Evropy

Svatý Václav stál u základů Evropy
(28. 9. 2023) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením
(28. 9. 2023) Násilí a bezpráví zasadilo těžké rány a zanechalo hořkost. Všeho toho velice lituji, naplňuje mě to smutkem a hluboce se…

Svatý Václav je voják i světec

Svatý Václav je voják i světec
(27. 9. 2023) Odhodlaně třímá svůj meč, přitom si ale válku nepřeje.

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí
(26. 9. 2023) Nezapomeňme na tradici svatováclavskou...

Seminář "Otcovo srdce"

Seminář "Otcovo srdce"
(26. 9. 2023) Praktický seminář o Otcově Boží lásce s názvem „Otcovo srdce“ proběhne ve dnech…