Vládcové lidí, ctěte moudrost. (Mdr 6,21) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Knihovna

Gerhard Kroll

Poprava za městem - na místě nazývaném Golgota, Calvaria, či Lebka...

Poprava za městem - na místě nazývaném Golgota, Calvaria, či Lebka...
Pohoršení kříže

z knihy Po stopách Ježíšových , vydal(o): Karmelitánské nakladatelství

Kde se nacházelo místo zvané "Golgota" nebo také nazývané Calvaria, či Lebka?

Podle římského a židovského práva se popravy směly vykonávat jen za městem.

Ze stručných zmínek u evangelistů Lukáše a Jana vyplývá, že tato právní zvyklost byla dodržena asi i při popravě Ježíšově. Lukáš říká o zmíněném Šimonovi z Kyrény, kterého přinutili nést Ježíšův kříž, že šel právě z pole (L 23,26). Z toho lze tedy usoudit, že cesta na popraviště vedla ven z města. Jan potvrzuje tuto domněnku stručnou poznámkou, že nápis na kříži četlo mnoho Židů, "neboť místo, kde byl Ježíš ukřižován, bylo blízko města" (J 19,20). Tento fakt je ještě potvrzen svědectvím z doby apoštolské, v novozákonním listě Židům: "Ježíš trpěl venku za branou" (Žd 13,12).

Z místopisných poměrů lze soudit, že popraviště se nacházelo na předsunuté terase nízkého pahorku, který se zvedal v severozápadním směru.

Při stavbě chrámu Božího hrobu bylo místo ukřižování uvolněno od skalnatého okolí a čnělo volně vzhůru. Podle starých poutních zpráv byl „monticulus Golgothae" (pahorek Golgoty) holá skála vyšší než člověk, v níž byla trhlina, k níž se vystupovalo po schodech.

Nahoře stál mohutný kříž zdobený zlatem a drahokamy. Celá skála – nebo jen kříž - byla pravděpodobně zastřešena baldachýnem. Při úpatí skály stál oltář, kolem něhož bylo stříbrné zábradlí. Golgota tak stála ve vnitřním atriu, v jeho jihovýchodním rohu.

„Monticulus Golgothae" je zpodoben na apsidové mozaice v kostele Santa Pudentiana v Římě (obrázek). Ačkoli nejvelkolepější mozaika v římských kostelích je dnes již jen zlomkem práce z konce 4. století -mozaika byla zmenšena při restauračních pracích provedených ve 12. a 16. století -, jsou ty části obrazu, jež jsou pro nás důležité, tj. architektonické pozadí s golgotskou skalou uprostřed a konstantinovskou anastasis po levé straně, z velké části v původním stavu. Na zvýšeném trůnu sedí Kristus ve zlatém šatě jako učitel pravdy.

Novodobé určování skutečného místa ukřižování a Božího hrobu však bylo velice složité. Vinu na tom má především popis Jeruzaléma u Josepha Flavia. Přesná analýza jeho údajů vedla k paradoxnímu výsledku, že korunní svědek Jeruzaléma ze století Ježíšova naprosto postrádal pochopení pro historický vývoj města.


Ukřižování jako trest smrti židovská justice neznala. Když se hasmonejský král Alexander Jannaios (103-67 př. Kr.) mstil svým politickým odpůrcům a dal je strašlivým způsobem ukřižovat - podle Josepha Flavia to bylo asi osm set Židů (Žid. starož. XIII,14,2) -, poznamenává autor jednoho komentáře k proroku Nahumovi napsaného v Kumránu: "Pověsil muže zaživa, což .se předtím v Izraeli nikdy nestalo" (4QpNah).

Židovské trestní právo obsahovalo čtyři druhy poprav: ukamenování, upálení, stětí a zardoušení (Sanh. 7,1). Židé však měli starý zvyk, že ukamenovaného rouhače ještě pověsili mrtvého na kříž na znamení, že je zlořečený i Bohem. Ve Starém zákoně je psáno: "Ten, kdo , je po věšen [na kůlu], je zlořečený Bohem" (Dt 21,23).

Tuto náboženskou představu musíme mít na zřeteli, abychom pochopili, proč se velekněží tak horlivě dožadovali ukřižování právě pro Ježíše. Nazorejský neměl být jen usmrcen, na jeho jméně mělo po všechny časy lpět Boží prokletí.

Když dnes vidíme nějaký kříž, nepociťujeme už nic z pohoršení, které kdysi doléhalo na židokřesťany, když se hlásili k Ukřižovanému.


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:




(Související) texty k tématu:

Smrt a umírání:
snrt - dveře k Životu- Smrt a posmrtný život - křesťanský pohled
Otázka, která rozesmála Matku Terezu
Já nejdu do hrobu, já jdu domů, do Boží náruče
- Modlit se za zemřelé?
- Modlitba za milost šťastné smrti
- Další texty k tématu smrt a umírání zde

Krize, utrpení:

  • Bůh působí i v naší temnotě I temná období života mohou být dobrými učiteli. Bůh totiž může působit  i v naší temnotě, tam, kde my nemáme nic pod kontrolou. I temnota nás může mnohému naučit, může nám otevřít oči pro věci,…
  • Dětem se předává neuvěřitelná nepravda Dětem vyrůstajícím v našem rozvinutém světě se předává neuvěřitelná nepravda - říká se jim, že většina lidí má naději prožít život až do konce bez utrpení, bez bolesti, bez temnoty. Život každého…
  • Stopy v písku Jedné noci se mi zdál sen. Kráčela jsem po pobřeží se svým Pánem. Na temném nebi se promítaly obrazy z mého života. Životní příběh provázely dvoje stopy v písku, jedny moje, ty druhé patřily mému…
  • Utrpení, krize - základní pohled  Neplýtvejme příliš slovy o utrpení. Nevíme totiž co to utrpení je. Když jsem je doopravdy poznal já, dokázal jsem jenom plakat.
  • Co dělat, když život ztrácí smysl Lidská mysl nikdy nedokáže dát uspokojivou odpověď na otázku, proč se děje zlo? Proč Bůh, který stvořil tak krásný svět, připouští, aby byl zjizven tak strašnými ranami? Proč Bůh, který je světlo,…
  • K Bohu se obracejí jen zoufalci? Říká se, že v době vážných krizí se lidé obracejí k Bohu novým způsobem. Skeptici to připisují zoufalství. Bůh vypadá v tomto světle jako berlička. Zranitelnost je ale jeden za…
  • Ať jsme svázáni jakýmikoliv pouty, díky Velikonocům můžeme říci: ´Vítězství je jisté! Ať jsme svázáni jakýmikoliv pouty, díky Velikonocům můžeme říci: „Vítězství je jisté !“ Ať jsme v jakékoliv situaci, když už nejsme schopni lásky a nemáme odvahu jít dál, můžeme…
  • Bůh přichází do tohoto našeho reálného života Bůh nepřichází jen k nějakým ideálním lidem v ideálních situacích. Naopak! Bůh je s námi v našem reálném světě, v našich bolestech i trápeních. 
  • Další texty k tématu: krize, utrpení

Velikonoce - oslava zmrtvýchvstání Ježíše Krista
Velikonoce
 velikonoční stránka webu vira.cz a pastorace.cz

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Svatý Václav stál u základů Evropy

Svatý Václav stál u základů Evropy
(28. 9. 2023) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením
(28. 9. 2023) Násilí a bezpráví zasadilo těžké rány a zanechalo hořkost. Všeho toho velice lituji, naplňuje mě to smutkem a hluboce se…

Svatý Václav je voják i světec

Svatý Václav je voják i světec
(27. 9. 2023) Odhodlaně třímá svůj meč, přitom si ale válku nepřeje.

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí
(26. 9. 2023) Nezapomeňme na tradici svatováclavskou...

Seminář "Otcovo srdce"

Seminář "Otcovo srdce"
(26. 9. 2023) Praktický seminář o Otcově Boží lásce s názvem „Otcovo srdce“ proběhne ve dnech…

Jak roste vinná réva a jak se dělá víno? Pracovní listy pro děti

(23. 9. 2023) A znáte nějaké další rostliny, které se objevují v Bibli?

Světový den turistiky- 27. září

(22. 9. 2023) Cestování a turistika přispívá ke vzájemnému poznávání národů a kultur. Podobně je tomu se sportem...