Ježíš řekl: „Lékaře nepotřebují zdraví, ale nemocní.“ (Mt 9,12) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Knihovna

Tři druhy přátelství (Anselm Grűn)

Přátelství jsou schopni uzavřít jen dobří lidé

z knihy Přátelství - myšlenky různých autorů

Odnepaměti pěli básníci a mudrci chválu na přátelství: to potřebuje člověk kromě lásky proto, aby duše netrpěla. Z pokladnice přátelství čerpají řečtí i římští básníci a filosofové; zvláště Řekové jsou považování za národ, ve kterém bylo přátelství vysoce ceněno. Pro řeckého filozofa je přátelství vždy výrazem mravní čistoty. Pythagoras, který stál v čele filozofického spolku přátelství, nazývá tento vztah matkou všech ctností. Přátelství jsou schopni uzavřít mezi sebou jen dobří lidé, ti, v nichž je dobré jádro. Kdo se soustředí jen na sebe, je svým vlastním zajatcem a není přátelského vztahu schopen. I když byly splněny všechny lidské předpoklady ke vzniku pravého přátelství, vždy by si lidé uvědomovali, že najdou-li dva cestu k sobě, je to dar od Boha. Platon, nejvýznamnější z řeckých filozofů, to vyjádřil slovy: "Bůh vytváří přátele; to on přivede přítele k příteli." Koneckonců je to Bůh, kdo svádí k sobě lidi se stejným souzněním duše. Přátelé často sami nevědí, proč se spřátelili a jak jejich přátelství vzniklo. Zrod tohoto vztahu je vždy obklopen čímsi tajemným. Najednou je tu. Bůh otevřel dveře v mém srdci právě tomuto člověku.

Řecký filozof Aristoteles rozeznává tři druhy přátelství: přátelství pro prospěch, z touhy nebo z dobré vůle. První dva typy jsou v zásadě egoistické a vydrží většinou jen krátký čas. Jen přátelství uzavřená z dobré vůle jsou trvanlivá a zaslouží si být označena jako přátelství; v něm je vidět, že si oba přejí totéž nebo - jak říká Aristoteles - že přátelům je vše společné. Co Aristoteles napsal o přátelství rozvádějí dále římští filozofové Cicero a Seneca. Pro ně znamená přátelství shodu ve všech svatých i světských věcech, spojenou s dobrou vůlí a náklonnosti. Podle Cicerona charakterizuje přátelství: "Idem velle atque idem nolle - totéž chtít a totéž nechtít."

Kapitola z knihy Anselma Grűna Přátelství, vydalo Karmelitánské nakladatelství 2001


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Související texty k tématu:

Láska, vztahy, přátelství: 

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Tipy jak ne/odpočívat

(4. 7. 2025) Slovo rekreace pochází z latiny a znamená: re - creatio, neboli znovu - stvoření...

Cyril a Metoděj (5.7.)

(3. 7. 2025) Oba rodní bratři, jejichž svátek slavíme 5. července, pocházeli ze Soluně. Ta byla v té době největším střediskem…

Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím. Malý průvodce synodalitou

Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím. Malý průvodce synodalitou
(3. 7. 2025) Vydavatelství Nové mesto přináší publikaci Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím. Malý průvodce synodalitou, která…

Co je to vlastně pokora a jak se projevuje v praktickém životě?

(29. 6. 2025) Vážená redakce, děkuji moc za  zajímavé články na téma pokory z vašeho webu. (Z ohlasů našich…

Další číslo časopisu pro dívky IN!

Další číslo časopisu pro dívky IN!
(28. 6. 2025) Tak jo – máme dvacet! Ale i přesto, že je naše číslo plné vzpomínek, nezapomněli jsme na to, abyste si užili…