Jednej i ty stejně jako Samaritán. (Lk 10,37) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Knihovna

Poslouchat šéfku, aneb poškození dětí

vyrůstajících v rodinách s výhradní péčí matky

z knihy Konec otců, , vydal(o): časopis Týden

Feministky říkají, že otec i matka jsou navzájem zastupitelní, odborníci k tomu mají výhrady. "Muž a žena naplňují oblasti vývoje dítěte různě. Ona má být pro děti spíše emoční základnou, on jim má zprostředkovávat styk s okolním světem, v tom jsou těžko nahraditelní," říká Lacinová.

Přílišný vliv matek na potomky už přináší první, nikterak povzbudivé výsledky. Lidé z brněnského Centra pro výzkum vývoje osobnosti studovali výchovné postupy rodičů. Z jejich šetření vyplynulo, že matky "udávají vůči synům větší míru regulativního chování než vůči dcerám", jinými slovy zasahují chlapcům do života víc než dívkám. Dcery tak vyrůstají v ženy, které jsou zvyklé o všem rozhodovat samy, stejně jako to v minulosti dělala jejich matka. Přirozené pro ně bude, že poslední slovo náleží jim. Chlapci odnášejí nadvládu žen mnohem hůře. Na jedné straně roste násilí, jehož pachateli i oběťmi jsou v drtivé většině případů chlapci. Na straně druhé plní právě oni ordinace psychologů a praktických lékařů (viz rámeček Následky v procentech). Hoši jsou náchylnější k alergickým onemocněním, vadám řeči a při školních testech pokulhávají za dívkami v celé řadě oblastí, nejvíce ve čtení textů. Až šest procent dětí trpí lehkou mozkovou dysfunkcí, tedy poruchami pozornosti nebo hyperaktivitou. Dva ze tří pacientů jsou chlapci. To platí nejen v zahraničí, ale i v Česku.

Němečtí specialisté z desítek sociálně-pediatrických center uvedli nedávno v mnichovském časopise Geo, že za rostoucími problémy chlapců mohou stát matky, které žijí samy. Podvědomě nahrazují chybějícího manžela synem a příliš brzy jej nutí hrát roli dospělého muže, což má negativní vliv na jeho duševní vývoj. Špatný zdravotní a psychický stav chlapců lze podle německých vědců přičíst i feministkám, jež svými postoji podkopávají tradiční hodnoty, zlehčují úlohu mužů a uvádějí dospívající populaci do zmatků a nejistoty.

Podle amerického klinického psychologa Richarda A. Warshaka má poškození dětí vyrůstajících v rodinách s výhradní péčí matky mnoho dalších variant: například nejistotu z hlediska sexuální role a orientace. Původ homosexuality není vědcům dostatečně známý, považuje se především za něco vrozeného, co nelze potlačit. Objevují se ale první průzkumy, podle nichž by za rozvojem náklonnosti ke stejnému pohlaví mohla stát výchova dominantní matky. Sociolog Lewis Yablonsky v knize Otcové a synové píše: "Dospěl jsem k jednoznačným závěrům, že homosexuálním mužům za vzory sloužily matky a další příbuzné ženského pohlaví, především tety a starší sestry." Muži, kteří vyrůstali pod vlivem ženy, mají často snížené schopnosti při vytváření intimních vztahů, trpí úzkostmi, depresemi a nedostatečným sebeovládáním. "Dnešní kluci jsou odmalička zvyklí poslouchat matku. Až dospějí, bude pro ně přirozenější, když jim například ve firmě bude šéfovat žena," připomíná psycholog Klimeš. To by mohlo matriarchát dále upevňovat.

Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Související texty k tématu:

Láska v rodině (a výchově):
- Příprava na rodičovství a výchovu s humorem :-) 
- Děti nejsou záplaty
- Děti odrážejí naši ne/lásku - R. Campbell
- Láska se musí přelévat Z rozhovoru s P. V. Kodetem
- Když dítě nepřichází J. Fenclová
- Další texty k tématu rodina zde, výchova zde

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Na DNES pondělí 7. října vyhlásil papež František Den modliteb a půstu za mír

Na DNES pondělí 7. října vyhlásil papež František Den modliteb a půstu za mír
(7. 10. 2024) „Je toho zapotřebí, zatímco válečné požáry nadále pustoší lidi a národy“.

Nechme na sebe hledět Ježíše (papež František)

Nechme na sebe hledět Ježíše (papež František)
(3. 10. 2024) Co nám nabízí svědectví Františka z Assisi dnes? 

Svátek andělů strážných 2.10.

Svátek andělů strážných 2.10.
(1. 10. 2024) Pošlu před tebou anděla, aby nad tebou po cestě bděl. Naslouchej jeho hlasu. Můj anděl půjde před tebou, praví Bůh.…

Mezinárodní den seniorů 1.10.

Mezinárodní den seniorů 1.10.
(29. 9. 2024) Víte, pro mě stárnutí je přibližování se cíli. A ten cíl stojí za to. Ani oko nevidělo, ani ucho neslyšelo, ani do srdce…

Svatý Václav?

Svatý Václav?
(28. 9. 2024) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?