Ježíš řekl: „Máte větší cenu než všichni vrabci.“ (Mt 10,31) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Knihovna

Karel Vrána

Není snadné zapomenout

Proč nám chyběl?

z knihy Návrat Jaroslava Durycha , vydal(o): TRINITAS

Nedávno jsme slyšeli tuto otázku: chyběla Jaroslavu Durychovi česká literatura v letech padesátých a šedesátých? Otevřeně se přiznáváme, že neznáme odpověď. Přenechme ji proto jiným. Zdá se nám, že Jaroslav Durych však chyběl české literatuře. Jeho místo zelo prázdnotou; nikdo je neobsadil. Durych patří k oněm básníkům, na které se snadno nezapomíná…

Proč nám Durych chyběl? Čím nás oslovuje jeho básnické dílo? Pokusíme se o odpověď na tuto nelehkou otázku. Náš pokus musí být pochopitelně nutně jen zkratkový: Jaroslav Durych je básník velmi složitý, polyfonní a mnohorozměrný.

Není divu, že si s ním sociologizující, psychologizující a historizující kritika nevěděla nikdy rady. Nasadila mu podle potřeby dne přibližné a nesnadno definovatelné masky barokismu, mystiky, expresionismu a katolictví. Všechny tyto pojmy jsou příliš široké a samy o sobě analogické, než aby dokázaly vystihnout skutečný a pravdivý básnický profil Durychův.

Zdá se nám, že tradiční zařazování Durycha se nedotklo poslední osové vrstvy jeho umění. Nejhlouběji sestoupila náboženská kvalifikace. Jsme přesvědčeni, že katolická perspektiva (relativně) nejlépe a nejvýstižněji popisuje Durychův básnický svět.

Ovšem katolictví je zde nutno chápat ve smyslu plné etymologie, tedy metafyzicky a teologicky, a ne sociologicky, ani úzce konfesionálně. Řečeno zkratkou: Durychova katolicita není jen horizontální, ona je především vertikální. Otvírá jeho svět na všechny strany vesmíru, zakotvuje jeho srdce v Absolutnu a chrání je před každým jednostranným a zplošťujícím pohledem.

"Podle tíže, šířky a délky časů - píše Durych v eseji Básník a svět (Tam; s. 46) - a podle velikosti činů, které se dějí na zemi, pod zemí i nad zemí, dostává se básníkovi místa přiměřeně vysokého s rozhledem, jaký jeho smyslům dává Duch. Jeho místo jest tedy na nejvyšších horách této země, kam má stoupati za proroky.“

Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Autor: Karel Vrána

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Ve středu 9. 7 . 2025 začíná v Brně Konference Charis

Ve středu 9. 7 . 2025 začíná v Brně Konference Charis
(8. 7. 2025) Hlavní program konference Charis proběhne od 9. do 13. července na brněnském výstavišti v pavilonu F. Program tvoří…

Odmítnutí kmotrovství - vážně o tom uvažuji

(7. 7. 2025) Dobrý den,  moc děkuji za Vaši odpověď a za Váš čas, který jste věnovali mé otázce ohledně…

Tipy jak ne/odpočívat

(4. 7. 2025) Slovo rekreace pochází z latiny a znamená: re - creatio, neboli znovu - stvoření...

Cyril a Metoděj (5.7.)

(3. 7. 2025) Oba rodní bratři, jejichž svátek slavíme 5. července, pocházeli ze Soluně. Ta byla v té době největším střediskem…

Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím. Malý průvodce synodalitou

Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím. Malý průvodce synodalitou
(3. 7. 2025) Vydavatelství Nové mesto přináší publikaci Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím. Malý průvodce synodalitou, která…