Nepřítel rozházel mezi pšenici plevel a odešel. (Mt 13,25) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Knihovna

Gianfranco Ravasi

Lotr po pravici ukřižovaného Krista je beze jména

z knihy Biblické postavy , vydal(o): Karmelitánské nakladatelství

Nemá vlastní jméno, přesto jeho tvář patří v dějinách křesťanského umění k nejzobrazovanějším. Tradice mu přiřkla označení, které se stalo téměř jeho druhým jménem: „lotr po pravici“. Ve skutečnosti jej řecký originál evangelia podle Lukáše připomíná v úryvku, který se čte o slavnosti Krista Krále (23,35–43), stejně jako jeho kolegu, ukřižovaného spolu s Ježíšem, výrazem kakúrgos – „zločinec“, kterým se zřejmě běžně označovali protiřímští revolucionáři. Tím se vysvětluje, proč byl odsouzen k ukřižování, způsobu popravy určeném pro otroky a vzbouřence.

Tato scéna je natolik proslulá, že ji nemusíme připomínat. Chceme pouze zdůraznit tři důležité výroky, které se týkají této anonymní postavy. První je prosba: „Pamatuj na mě“, s níž se obrátil na Krista. Toto spojení patří k biblické řeči modlitby, a proto vyjadřuje víru v Pána Ježíše. „Dobrý lotr“ tak vyznal svou vinu („My ovšem spravedlivě, dostáváme přece jen, jak si zasloužíme za to, co jsme spáchali“), ale projevil i neomezenou důvěru v historického Krista („Pamatuj na mě, až přijdeš do svého království!“)

Druhým výrokem je Ježíšova odpověď: „Dnes budeš se mnou.“ Ono „dnes“ je Lukášovi drahé a často je ve svém evangeliu opakuje, aby potvrdil, že Kristus již v přítomnosti ustanovil účinným způsobem své království spásy. Toto transcendentní království je označeno třetím výrazem, na nějž chceme poukázat – „ráj“. Jde o výraz perského původu, který označuje oplocenou zahradu a v Novém zákoně je použit celkem třikrát (zde, ve 2 Kor 12,4 a ve Zj 2,7). Je to symbolické zobrazení Božího prostředí, tedy nekonečného a věčného společenství spravedlivého s Bohem. Proto je skutečně možné říci, že tento neznámý zločinec a vzbouřenec byl „kanonizován“ samotným Ježíšem.

Křesťanská lidová tradice však nemohla odolat pokušení dát této postavě třeba i jen smyšlené jméno. Např. v apokryfním Arabském evangeliu Ježíšova dětství je popsáno přepadení svaté Rodiny při útěku do Egypta dvěma lotry, Titem a Dumachem. První byl dojat chudobou Marie a Josefa a daroval kolegovi čtyřicet drachem ze svých „úspor“, aby mu v jeho úmyslu zabránil. A právě tito zločinci byli o mnoho let později odsouzeni ke smrti společně s Kristem: Titus by tedy byl „lotrem po pravici“.

V jiném apokryfu, Nikodémově evangeliu, mají zločinci jména Dismas a Gestas. Právě Dismas bude mít to štěstí, aby byl v lidovém podání kajícím „lotrem“. Doloženo je i další pojmenování, které nabízí apokryfní Vyprávění Josefa z Arimatie o dvou lotrech. To popisuje naši postavu takto: „Jmenoval se Démas, byl Galilejec a vlastnil hostinec; hostil bohaté, ale prokazoval dobrodiní i potřebným a pohřbíval tajně mrtvé chudáky jako Tobiáš. Přivydělával si však okrádáním Židů; obral dceru samotného Kaifáše,“ velekněze, a právě pro tuto nerozvážnost byl odsouzen k smrti.


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Související texty k tématu:

Boží slovo, Bible, Písmo svaté

Kříž

  • Naše problémy bere Ježíš na svůj kříž. Bůh nás v Ježíši miluje až k smrti … na kříži.  Na kříži se spojuje s každým kdo jakkoliv trpí a bere na sebe naše problémy. Kříž nám dává jistotu věrné Boží lásky...
  • Další texty k tématu: kříž.

Velikonoce - oslava zmrtvýchvstání Ježíše Krista
Velikonoce
 velikonoční stránka webu vira.cz a pastorace.cz

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Světový den prarodičů a seniorů (4. neděle v červenci)

(22. 7. 2024) Papež František vyhlásil Světový den prarodičů a seniorů, který se vždy koná 4. neděli v červenci -  v…

Astronaut J. B. Irwin: to ze Ježíš chdil po Zemi je víc, než že jsem já chodil po Měsíci

Astronaut J. B. Irwin: to ze Ježíš chdil po Zemi je víc, než že jsem já chodil po Měsíci
(19. 7. 2024) To, že chodil Ježíš Kristus po zemi, znamená pro mne nekonečně víc než to, že člověk chodil po Měsíci.

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce
(17. 7. 2024) 20.7.1969 přistálo na Měsíci Apollo 11 s lidskou posádkou.

Duchovní obnova: Uzdravení a duchovní dary s Dr. Mary Healy v srpnu v Brně

Duchovní obnova: Uzdravení a duchovní dary s Dr. Mary Healy v srpnu v Brně
(15. 7. 2024) Ve Starez aréně v Brně se ve dnech 9. - 11. srpna 2024 uskuteční duchovní obnova CREDO, která přinese setkání a…

Tipy jak ne/odpočívat

(4. 7. 2024) Slovo rekreace pochází z latiny a znamená: re - creatio, neboli znovu - stvoření...