Sekce: Knihovna
Hanin kufřík
Příběh dívky, která se nevrátila z koncentračních táborůVydal(o): Portál
Kapitoly z knihy na tomto webu:
Co se skrývá pod slovem holocaust nebo genocida? Jak k tomu mohlo dojít? Historie stará desítky let. Má smysl se k ní dnes vracet?
Hanin kufřík je skutečný příběh židovské dívky Hany Bradyové, pocházející z Nového města na Moravě. Stal se svědectvím hrůzné minulosti ale i nadějí pro budoucnost. Hana zahynula v nacistickém vyhlazovacím táboře v Osvětimi. Příběh její rodiny rekonstruovala Fumiko Išoka, zakladatelka tokijského centra pro studium holocaustu. Ta v roce 2000 obdržela z depozitářů koncentračních táborů kufřík, na jehož vrchní straně byla bíle napsána tato slova: Hanna Brady, 16: 5. 1931, sirotek.
Kvůli dotazům mnoha japonských dětí navštěvujících tokijské centrum, se paní Fumiko rozhodla vydat na cestu napříč kontinenty hledat stopy po malé majitelce kufříku. Záhada Hanina kufříku ji vrátila o sedmdesát let zpátky k malé dívce a její rodině, která žila šťastně v Československu do té doby, než došlo k nacistické invazi.
Putovní výstavu s jejím životním příběhem, která vznikla v Japonsku v roce 2001, shlédlo během prvních 12 měsíců přes 52 tisíc návštěvníků. Následně byla vydána kniha, které se jen v Japonsku prodalo přes 95 tisíc výtisků. České vydání knihy je doplněno o úvod, který pro české čtenáře napsal Jiří Brady, bratr Hany Bradyové, který holocaust přežil a po válce odešel a žije v Torontu.
(Úryvky z knihy zveřejněny s laskyvým svolením nakladatelství Portál)
- ČRo2 Praha vysílá (od roku 2008) každou sobotu zajímavý dokumentární cyklus pořadů "Dobrá vůle". V sobotu 9.2.2008 byl odvysílán zajímavý pořad s názvem "Hanin kufřík" - příběh u nás málo známé židovské dívky Hany Bradyové z Nového města na Moravě, která ve 13 letech zahynula v Osvětimi, detektivním způsobem za podpory mnoha japonských dětí zrekonstruovala ředitelka Tokijského centra pro studium holocaustu Fumiko Išioka. Záznam rozhlasového pořadu "Hanin kufřík" si můžete poslechnout zde...
- Web rodiny Bradyových, žijících dnes v Kanadě
Autor: Karen Levine
Související texty k tématu:
Holocaust, šoa, genocida
Den památky obětí holocaustu 27.1.
- Povstání z popela rwandské genocidy (Immaculée Ilibagiza)
- Hanin kufřík Příběh dívky, která se nevrátila (Karen Levine)
- Rudolf Vrba: Utekl jsem z Osvětimi
Knižní tipy k tématu holocaust, šoa:
- Psycholog Viktor E. Frankl vzpomíná koncentračn tábor: A přesto říci životu ano
- Deníky mladé Židovky Etty Hillesum, Přervaný život
- Heslo Holokaust, holocaust v iEncyklopedie.cz