Nepřestávám za vás děkovat. (Ef 1,16) - Biblický citát na dnešní den

23. 6. 2010 , Sant'Egidio

Zpáteční jízdenka do Osvětimi?

Zpáteční jízdenka do Osvětimi?
Letos jsme si připomněli 65 let od konce druhé světové války. Osvětim (německy Auschwitz) je stále to malé, nenápadné, asi čtyřtisícové městečko v jižním Polsku. Za druhé světové války bylo přičleněno k Německé říši a byl zde postaven nejprve koncentrační tábor Auschwitz I, později rozsáhlý vyhlazovací tábor Auschwitz II – Birkenau (Březinka) a několik menších podtáborů.

Brána s nápisem "Arbeit macht frei" (práce osvobozuje) je dnes nejznámějším symbolem Auschwitz. Touto branou denně procházely tisícovky vězňů s vědomím, že je čekají dlouhé hodiny úmorné a zničující práce. Když se pak večer celí vyčerpaní vraceli, nesli těla těch, kteří ten den zemřeli. Zde hrál táborový orchestr pochody, které měly vězňům „usnadnit“ cestu do práce i jejich návrat do tábora.

Když byly železniční koleje dovedeny až do vyhlazovacího tábora Březinka, ležícího asi 3 km od koncentračního tábora Osvětim, stala se tato rampa místem, kde lidé z transportů často po několika týdnech poprvé opustili vagóny. Avšak čekalo je, aniž to věděli, ještě něco horšího. Zde lékaři SS prováděli největší selekce vězňů: Ti kteří byli označeni za práceschopné, zůstali v táboře. Ostatní – asi 75% všech nově přivezených - byli posláni rovnou do plynových komor. Rampa byla osvícena, což umožňovalo přijímat transporty i v noci.

V každém ze 4 krematorií byla obrovská místnost, kde se lidé svlékali. Cílem nacistů bylo, aby si lidé mysleli, že jdou hromadně do sprchy kvůli dezinfekci. Na stěnách této šatny byly plakáty, které nabádaly k čistotě. Obětem prý někdy bylo dokonce rozdáváno mýdlo. To vše mělo jediný cíl -spořádaný odchod do plynové komory, která byla ve většině z nich také upravena do podoby sprch.

V budově krematoria č. 2 se nacházela Mengeleho patologická laboratoř, opatřena nejmodernějším vybavením, což umožňovalo pitvat lidi zavražděné v plynové komoře jen chvilku po jejich smrti.

Když se blížila Rudá armáda, odvezli nacisté většinu přeživších vězňů do jiných koncentračních táborů, plynové komory a krematoria vyhodili do vzduchu a snažili se zničit i písemné důkazy o jejich vraždění. I tak ale zůstalo dost nezvratných důkazů o těchto zločinech proti lidskosti. KT Osvětim byl osvobozen Rudou armádou v lednu 1945, jež tímto zároveň dala svobodu 7 tisícům vězňů, kteří v táboře zůstali i po evakuaci jednotkami SS.

Co my, dnešní mladí Evropané, můžeme udělat pro to, aby se nejhorší zločin v dějinách lidstva už neopakoval?

Kupovat si zpáteční jízdenku do Osvětimi zní tak trochu jako černý vtip. Vězni obávaného vyhlazovacího tábora by za takovou jízdenku dali cokoli. Komunita SANT´EGIDIO proto zve všechny zájemce na pouť mladých lidí do Osvětimi. Již druhá společná cesta na místa spojená s nejhoršími zločiny v moderních dějinách lidstva se bude konat 10.-12. září 2010. Její náplní bude kromě prohlídky koncentračního tábora Osvětim, Osvětim-Březinka a návštěvy města Krakova také setkání s přeživšími svědky holocaustu.

Přihlásit na pouť se můžete na e-mailové adrese: osvetim@santegidio.cz, kde Vám rádi sdělíme podrobnosti cesty i její organizace.

Komunita Sant´Egidio www.santegidio.org/cz vznikla v Římě po II. vatikánském koncilu. Dnes je hnutím laiků, ke kterému patří více než 50 000 lidí a jež je činné v oblasti evangelizace a charity ve více než 70 zemích různých kontinentů. Různé komunity, rozptýlené ve světě, sdílejí stejnou spiritualitu založenou na společné modlitbě, zvěstování evangelia, solidaritě s chudými, ekumenismu a dialogu pro mír a pokoj nejen mezi náboženstvími.

Přidejte se k nám na pouť do Osvětimi! Těšíme se na Vás.

Odkazy na 1. ročník pouti do Osvětimi 2008:
VIDEO http://www.youtube.com/watch?v=7uXR5WD6tiE
WEB
http://www.santegidio.net/index.php?pageID=3&id=2613&idLng=1064&res=1&lnkApp

Autor: Sant'Egidio

Související texty k tématu:

Holocaust, šoa, genocida
Den památky obětí holocaustu 27.1.
- Povstání z popela rwandské genocidy (Immaculée Ilibagiza)
- Hanin kufřík Příběh dívky, která se nevrátila (Karen Levine)
- Rudolf Vrba: Utekl jsem z Osvětimi
Knižní tipy k tématu holocaust, šoa:
- Psycholog Viktor E. Frankl vzpomíná koncentračn tábor: A přesto říci životu ano 
- Deníky mladé Židovky Etty Hillesum, Přervaný život
- Heslo Holokaust, holocaust v iEncyklopedie.cz

Španělský mim Carlos Martínez vystoupí ve Vsetíně a povede přednášky na konferenci ARTKO

Španělský mim Carlos Martínez vystoupí ve Vsetíně a povede přednášky na konferenci ARTKO
(14. 10. 2018) 27. října 2018 od 19:00 se ve Vsetíně uskuteční pantomimické představení, které bude...

Evangelizace pro každého - již potřetí v Olomouci

Evangelizace pro každého - již potřetí v Olomouci
(11. 10. 2018) Toužíš, aby tvoje farnost ožila? Leží ti na srdci lidé, kteří nepoznali Ježíšovu lásku? Chceš vyjít naproti hledajícím...

Jak překonávat strach - rekolekce s P. Józefem Augustynem 23. - 24. listopadu 2018

(9. 10. 2018) Již tradiční rekolekce pořádá Pastorační středisko v Praze. Kromě přednášek se nabízí možnost osobní modlitby před...

Setkání „osamělých vlků“ aneb víkend pro rozvedené muže, 23. – 25. listopadu 2018

Setkání „osamělých vlků“ aneb víkend pro rozvedené muže, 23. – 25. listopadu 2018
(8. 10. 2018) *společenství při mši svaté a modlitbě *prostor pro diskuse a sdílení, ale i ticho *společnou práci v lese, ale i...

Trendy ve vzdělání a výchově - Rodinný život 4/2018

Trendy ve vzdělání a výchově - Rodinný život 4/2018
(5. 10. 2018) Jak co nejlépe vychovávat děti? Který z mnoha pedagogických směrů a přístupů je ten pravý? To jsou otázky, které si...