Cokoli opustíte, dostanete stokrát víc. (Mk 10,30) - Citát z Bible na každý den

3. 9. 2021, kk

Umělé oplodnění

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Hodnota života, bioetika

Dobrý den,
S manželem bychom si  moc přáli rodinu, ale již několik let se potýkáme s neplodností, kterou řešíme s lékaři.  Jak jde čas, tak mezi námi stále více a častěji vyvstává otázka umělého oplodnění. Dočetla jsem se, že je možné, podstoupit IVF tak, aby nevznikaly “přebytečná” embrya a nedocházelo k následnému zamrazení, příp. usmrcení, nevím, nakolik se to v praxi takhle dělá, s žádným centrem jsem se o tom ještě nebavila. Mluvila jsem o tom ale s našim knězem, kterého si velmi vážím, a ten mi řekl, že možná existuje způsob umělého oplodnění, kterým nebudeme mařit lidský život, ale přesto nebude to početí požehnané, protože nebude přirozené od Pána.

Mnoho lidí se za nás modlí a modlilo.  Celou dobu prosíme Pána o vedení, opírám se o nadějeplná místa z Písma, která jsme dostali při modlitbě. Každý měsíc začínám s novou nadějí, že už to přece musí přijít. Současně zvažujeme adopci. Ale zároveň vnímám, že to manžela mrzí a moc bych si přála, aby byl šťastný. Otázka zní, jak se k cele této věci mám postavit jako křesťanka a i jako manželka? Kladu si otázku, co bych poradila svému dítěti, kdyby jednou s těmito otázkami přišlo.


Děkuji mockrát za Vaši odpověď.

Umělé oplodnění není kouzelný způsob, jak si snadno pořídit dítě

Milá …
děkuji Vám za důvěru, se kterou se lince víry svěřujete se svým dilematem. Máte před sebou těžké rozhodování. Láska k manželovi, touha po dítěti, bolest neplodnosti, možnosti současné medicíny, stanovisko církve, víra v Boha, co je důležitější, podle čeho se rozhodovat, když mnohé si navzájem protiřečí? Je dobře, že se ptáte, že hledáte podrobnější informace, které by Vám mohly k rozhodování pomoci. I když tíhu rozhodnutí z Vás nikdo sejmout nemůže. Nakonec to stejně bude na Vás, Vašem svědomí a Vaší domluvě s manželem.

Váš muž má ve Vás úžasnou milující a podporující ženu, když tak poctivě zvažujete a hledáte, jak mu pomoct ke štěstí. Tím, že hledáte také Boží cestu, ukazujete, že Vám jde o opravdové hluboké štěstí pro Vaši rodinu. Naším štěstím nemusí být vše, po čem toužíme. Vím, že touha po vlastním dítěti je hluboce napsaná do našich srdcí a o to větší je bolest, když nedochází naplnění. Božím cestám mnohdy nerozumíme. Kolikrát se nám zdá, že nevidí a neslyší naše modlitby. Z Vašeho psaní vnímám, že Vy dokážete žít v naději. To je vzácné. Dostali jste krásná, nadějná Boží Slova. Bůh k nám opravdu mluví, opravdu slyší naše modlitby. Jenže někdy je vyslyší jinak nebo později. Někdy to myslí jinak, než jak to my pochopíme. Je úžasné, když si člověk následně může uvědomit, že Bůh pro něj vybral to nejlepší.


Vážím si také Vaší otevřenosti pro adopci, určitě víte, že to není vždy snadná cesta. I když je moc potřebná. Ne každý se k ní odhodlá.
Asi tušíte, že umělé oplodnění není jenom kouzelný způsob, jak si snadno pořídit dítě, jak to je dnes veřejnosti doporučováno. Ani není pravda, že jediným problémem jsou “přebytečná” embrya, jak vám správně naznačil váš kněz. Jedná se o velice složitý fenomén, velký morálně sporný byznys s mnoha zdravotními i psychickými riziky pro matku, dítě i pro partnerský vztah a zároveň pro někoho opravdu cesta k vytouženému dítěti. Určitým způsoben to vidí medicína, jiným způsobem církevní učení a Pán Bůh ve své veliké lásce ke každému člověku asi také jinak.

Milá..., necítím se být kompetentní, pomoct Vám s Vaším rozhodováním. Doporučila bych Vám obrátit se Centrum pro rodinu ve Vaší diecézi s prosbou o kontakt na někoho, kdo se věnuje problematice přirozeného plánování rodičovství a problematice umělého oplodnění a mohl by s Vámi Vaši situaci probrat, případně se osobně sejít.

Připojuji se k Vašim modlitbám i ke všem, které jste prosili o modlitby. Prosím Božího Ducha, aby naplnil Vaše srdce, abyste dokázala uvidět, co je dobré pro Vaši rodinu, abyste dobře svědčila o Boží lásce a abyste Boží lásku a Jeho blízkost naplno zažívala.

 

K tématu doporučuji texty z webu Manzelstvi.cz

Kategorie otázky: Hodnota života, bioetika

Související texty k tématu:

Bůh promlouvá, mluví; naslouchání

 

Bůh je s námi v každé situaci (srov. Mt 28,20) / Maják / foto -ima-

 

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Boží tělo -svátek

(27. 5. 2024) Slavnost Těla a krve Páně

Pěší pouť ke sv. Vintíři v Dobré Vodě u Hartmanic

Pěší pouť ke sv. Vintíři v Dobré Vodě u Hartmanic
(23. 5. 2024) V neděli 2. června 2024 půjdou pěší poutníci z bavorského Rinchnachu k místu zesnutí sv. Vintíře 

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)
(22. 5. 2024) Působil tam, kde smrt byla lepší než život...

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(20. 5. 2024) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Letnice, Svatodušní svátky...

(16. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…