Kdo jsi, Pane? (Sk 9,5) - Citát z Bible na každý den

24. 3. 2009

Neplodné manželství. Ztrácím naději. Co dál?

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Hodnota života, bioetika

Dobry den,
mam otazku tykajici se neplodnosti. Snazime se ctyri roky o dite. Podstoupila jsem opakovane umele oplodneni s virou, ze otehotnim. Pokus se ani jednou nezdaril, a mne nebylo doposud objasneno, cim je to zpusobeno. Nyni jsem navstivila lecitele, ktery mi jako jediny dal nadeji. Po navsteve u neho jsem zacala nejakou dobu zit opet v nadeji, ponevadz me u neho zaujaly krestanske symboly, ktere ho obklopovaly. Nyni opet prozivam obdobi smutku a deprese a nevim kudy kam. Stale se rozhoduji, ze navstivim jinou kliniku, kde mi muj problem objasni. Chci se zeptat, zda je ma cesta ta spravna. Dekuji predem za odpoved.

Početí jako dar, na nějž nemáme nárok

Dobry den!

Z hlediska krestanstvi je cilem manzelstvi dvoji darovani: darovani sebe tomu druhemu a darovani noveho zivota. Vase usilovani o dite je tedy naprosto legitimni a spravne.

Co se vsak tyka reseni, ktere jste uvedla, cirkev k nim nemuze dat bezvyhradny souhlas.

Strucne receno proti umelemu oplodneni hovori fakt, ze pri nem dochazi k zniceni prebytecnych embryi, coz je zakrok smerujici proti zivotu nekoho, kdo uz zacal existovat.

Co se pak tyka lecitelu, nikdo vam nezaruci, ze jejich schopnosti a sily, se kterymi pracuji, jsou skutecne od Boha a ze jejich prostrednictvim nedochazi k nejakemu zpusobu svazani pacienta se zlem.

Musim vam tedy bohuzel potvrdit, ze pochybnosti v souvislosti s resenimi, o kterych pisete, jsou na miste. Omluvte mne, pokud to pisu takto otevrene a nekompromisne – mam za to, ze by bylo falesne vas konejsit polopravdami a vystavovat vas tak dalsim rizikum.

Je znamo, ze v desni dobe je stale vice paru neplodnych a stoji pred volbou ruznych reseni. Na druhe strane je na svete rada deti, ktere z ruznych duvodu rodice nemaji. Pokud problem neplodnosti pretrvava, mnohe pary voli variantu adopce prave takovych deti. Stava se dokonce i to, ze po adopci prvniho ditete se zdravotni podminky natolik zlepsi, ze je jiz mozne poridit si dalsi potomky “z vlastnich zdroju”. Toto reseni je mezi krestany povazovano za nejidealnejsi. Pokud jste o nem nekdy uvazovali, rad bych vas v tom povzbudil.

Pokud mate zajem o pomoc krestanu, ve vetsine krajskych mest funguje pri tamnim biskupstvi Centrum pro rodinu, kde zdarma poskytuji konzultace a zprostredkovavaji kontakty na prislusne odborniky a instituce.

Pisete, ze Vas u lecitele zaujaly krestanske symboly, symboly, ktere jsou znamenim Toho, kdo je nasi nadeji. Jsem presvedcen, ze poceti ditete neni samozrejmost, ale jakysi maly zazrak prirody a z pohledu viry Bozi dar. Na dar nemame automaticky narok, ale muzeme o nej Boha prosit.

Myslim si, ze to nejlepsi reseni budete spolu s manzelem schopni nalezt, pokud budete za sve zivoty Bohu dekovat a zaroven s pokorou a duverou prosit o dar zivota noveho. Mnoho nasich predku i soucasniku muze potvrdit, ze Bozi cesty jsou nevyzpytatelne…

 

Neplodné manželství 

Kategorie otázky: Láska v manželství, Hodnota života, bioetika, Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,....

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu
(15. 4. 2024) Papež František přijal zástupce italského katolické skautského hnutí dospělých (MASCI) při  příležitosti 70.…

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

(13. 4. 2024) 13. dubna 1950 přepadla komunistická bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec
(10. 4. 2024) Malé a jedinečné poutní místo Lomec se nachází u jihočeských Vodňan uprostřed lesa. Jde o poutní dům, kde je možné…

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině
(4. 4. 2024) Slavný americký seriál The Chosen o životě Ježíše Krista na TV NOE.

Jan Pavel II. († 2.4.2005) byl pro komunisty jasný nepřítel / audio k poslechu

Jan Pavel II. († 2.4.2005) byl pro komunisty jasný nepřítel / audio k poslechu
(2. 4. 2024) Ranou pro komunistický blok byl rok 1978, kdy byl zvolen nový papež a stal se jím polský kardinál Karol Wojtyla. Jeho…