Nikdo u nich nežil v nouzi. (Sk 4,34) - Citát z Bible na každý den

1. 4. 2021, itu

Proč je na světě tolik zla?

Navigace: Katalog dotazů > Víra – nauka víry, katechismus > Zlo a utrpení ve světě

Dobrý den, v poslední době se často zamýšlím nad tím, proč Bůh dopouští tolik zla a čeho všeho je schopen člověk? Přemýšlím, jaké zrůdnosti musely zažít oběti holocaustu, i o tom, co se dnes a po celou dobu existence lidstva děje na celém světě, proč je tolik psychopatů? Někdy si říkám, že není možné, aby někteří lidé, byli dílem Božím. Proč se často tolik utrpení děje těm, kteří nic zlého neudělali?

Domnívám se, že křesťanství ani žádné jiné náboženství není na to schopno odpovědět. Píšete, že Bůh i skrze utrpení může jednat k dobru člověka.... marně přemýšlím, jakým dobrem byl holocaust, jakým dobrem jsou hrůzy, které se dějí na světě každou vteřinu...... ? A jak se dívá křesťanství na utrpení zvířat? V přírodě se zvířata zabíjejí navzájem kvůli potravě, krutost lidí však nezná mezí - někteří týrají zvířata jen tak pro nic, popř. se o ně nestarají a nechají je pojít hlady. Budou tito lidé spaseni? Určitě nikdo na světě není dokonalý, ale může Bůh odpustit i největší zvěrstva?
Chápu, že na to těžko zná někdo odpověď....

Musíme se učit žít ve světě, který není dokonalý

Milá ...,
otázky, které mi dáváte, jsou těžké, ne-li nejtěžší ze všech. Každý člověk, každé náboženství, my všichni chceme, aby měl život smysl, aby svět fungoval podle pravidel a hodní žili v radosti a zlí byli potrestáni. Ale tak to není. Ti, kteří si to nezaslouží, mají trápení nad hlavu, malé děti postihují nevyléčitelné nemoci a mizerové se smějí a žijí si svůj bezproblémový život v radovánkách.

Jak se vyrovnat s tím, když se modlíme za uzdravení a ten člověk stejně zemře, když prosíme Boha o slitování a nedostaneme ho? Co s tím? V knize Marka Váchy Modlitba argentinských nocí je kapitola Růžový Bůh, píše se v ní o biblické starozákonní knize Jób. Za Jóbem v jeho utrpení přicházejí přátelé a vysvětlují mu, proč musí trpět a proč to Bůh tak chce. Jsou to všechno klišé a naše falešné představy o Bohu a fungování světa, které máme my lidé už po tisíce let. Všichni se držíme naší dětské představy o Bohu, který trestá bezbožné a dává dobré spravedlivým. Ale tak to není a my musíme opustit toto zjednodušení a vydat se na cestu hledání Boha a pravdy. Zlo se na světě děje z vůle lidí, protože my všichni jsme absolutně svobodní. Bůh, který nám svobodu dal, pláče s trpícími. Nemůže jinak, protože by popřel sám sebe, protože je milosrdenství a nekonečná láska. A člověk může Boha-lásku popřít natolik, že ho v sobě zabije.

Svět není dokonalý, ale také není jen špatný a je v něm mnoho dobrého a my se musíme naučit v něm žít. Dobro je často vidět i v situacích velmi zlých, kdy můžeme pomoci těm, kteří potřebují, lidem i zvířatům, kteří trpí. Každý, v místě kde jsme, můžeme pomoci malým kouskem dobra, které možná právě na chvíli převáží. Tím, že každý uděláme jen maličko pro dobro kolem nás, usmějeme se, vyslechneme, pomodlíme se, měníme svět kolem nás i sebe. I když asi nikdy neuvidíme, jestli to mělo nějaký význam a nedostane se nám ocenění a odměny od ostatních, jen tak se svět proměňuje. V maličkých krůčcích dobra a lásky.

Jste citlivá a trápí Vás mnohé nespravedlnosti, přečtěte si některou z knih Marka Váchy anebo knihu Josefa Prokeše Pán se stará. Možná tam můžete najít nějaké odpovědi na Vaše otázky. Přeji Vám odvahu a radost ze života, která je největší, když se předává dál.

Ilona

Kategorie otázky: Zlo a utrpení ve světě

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5-8)

Časopis IN! pro dívky na měsíc duben

Časopis IN! pro dívky na měsíc duben
(8. 4. 2021) Duben, měsíc kdy se už opravdu probouzí jaro. Vítáme vše krásné, nový život, jako by nás sama příroda zvala ke chvále…

Připomínka genocidy ve Rwandě (mezinárodní den 7. dubna)

(6. 4. 2021) Genocida – naše národní noční můra – zcela rozvrátila mou zemi. V temném a zmateném světě, který se kolem mě…

Pár velikonočních tónů...

Pár velikonočních tónů...
(5. 4. 2021) Miluji tě, Ježíši...

Pokračuj navzdory veškerému nezdaru...

Pokračuj navzdory veškerému nezdaru...
(5. 4. 2021) Takový je Pán: vyznačuje nové stezky na cestách našich porážek. Vždy je možné začít znovu. (odkaz na…

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(4. 4. 2021) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Velikonoční "Pokoj vám", neboli šalóm

(4. 4. 2021) Výraz "pokoj vám", v hebrejštině "shalom", obsahuje a shrnuje jistým způsobem celé velikonoční…