Já, Bůh, ponižuji strom vysoký a povyšuji strom nízký. (Ez 17,24) - Citát z Bible na každý den

19. 5. 2023, Jas

Partnerství s muslimem. Můžeme směřovat k manželství?

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Církevní sňatek, komplikace

Dobrý den,
mám velmi dobrou kamarádku, která nedávno konvertovala k islámu. Bohužel jí její náboženství nedovoluje jakékoliv soužití se mnou, křesťanem, a to mě velmi trápí.
Je možné, aby se víry zřekla a  přijala křesťanství, abychom mohli pokračovat v dalším společném životě a mohli založit křesťanskou rodinu?

Mohli by jste mě odkázat na nějaké zdroje, případně poskytnout informace v tomto smyslu?
Máme se rádi, jak jen to jde, ovšem otázka odlišné víry nás trápí oba dva.

Děkuji za jakékoliv informace.

Hledání společné cesty v případě odlišného vyznání není snadné

Milý...,

prožíváte krásné přátelství a moc byste si přál, abyste se svou dívkou mohli směřovat k manželství. Trápí Vás otázka odlišné víry.


Mezi chápáním manželství a rodiny v křesťanství a islámu jsou zásadní rozdíly. Křesťanství, stejně jako celá euroatlantická civilizace chápe manželství jako rovnoprávný vztah mezi mužem a ženou, kteří vzájemně respektují své odlišnosti, tedy včetně víry. Toto v islámu nenajdeme. Dalším problémem je, v jakém náboženství budete vychovávat své děti. Součástí islámu je rodinné právo, podle něhož má právo na výchovu dětí pouze otec, nikoli matka. Pravděpodobně proto si ženy v islámu nemohou vzít jinověrce. Muži si katoličky berou, ale praxe ve smíšených muslimsko-křesťanských rodinách ukazuje, že se děti v katolické víře nevychovávají.

Je potřeba vzít v úvahu to, že islám je nejen náboženství, ale i politicko-sociální systém, který křesťanovi nedává prakticky prostor k tomu, aby mohl žít jako křesťan. Zkušenost křesťanek, které vstoupily do manželství s muslimy, to mnohdy trpce potvrzuje.

Zároveň pokud byste jako pokřtěný katolík chtěl uzavřít platné manželství s nekatoličkou, bylo by potřeba zažádat na biskupství o dovolení, tzv. dispenz. Předpokladem je rozhodnutí obou snoubenců uzavřít nerozlučný sňatek a zároveň ochota přijmout a vychovávat děti v katolické víře. Tolik obecné podmínky svatby v kostele.

Jestli jsem ale správně pochopila Váš dotaz, přál byste si dostat informace a pádné argumenty, které by Vaši dívku přesvědčily, aby přešla ke katolické víře. Asi Vás zklamu, pokud dochází k obrácení, je to dar, milost a dobrodružná cesta Boha k člověku a člověka k Bohu. Impulzem bývá spíš svědectví života a setkání s Ježíšem skrze druhého člověka, než pádnost argumentů. A tak bych Vás chtěla povzbudit k modlitbě za Vaši přítelkyni a taky za to, abyste dokázal o Ježíši vydávat svědectví.

Zkuste se zeptat Vaší dívky, jaká byla její cesta k islámu, co ji na něm oslovuje, co jí ta víra dává. Proč je pro ni důležitá? Možná líp pochopíte, co hledala a co potřebovala, a přijdete na to, co by ji mohlo oslovit. Sám můžete sdílet zase svoji zkušenost, kým pro Vás Ježíš je, co pro Vás udělal a dělá. Mohli byste společně chodit na některý z kurzů alfa, viz:  www.kurzyalfa.cz, pokud by ji zajímaly základy křesťanství. Bylo by hezké, kdybyste mohli něco podnikat společně s dalšími křesťany, ve společenství se dá nejlíp zakusit síla křesťanské lásky.

Zároveň pokud Vás oba trápí otázka odlišné víry už nyní, během života v manželství by trápení nezmizelo, spíš by se se situace s příchodem dětí stala ještě náročnější. Proto je dobře, že vše promýšlíte a zvažujete, co dělat. Hledání společné cesty v případě, že manželé jsou křesťané, ale odlišného vyznání, není snadné, natož když se jedná o tak odlišná náboženství.


Moc bych Vám přála, aby se Vaše touha po krásné křesťanské rodině naplnila, i když Vás Pán povede třeba jinou cestou, než jakou si představujete.

Kategorie otázky: Náboženství různá, Církevní sňatek, komplikace, Vztah s nevěřícím

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pouť důvěry Taizé - 47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých

Pouť důvěry Taizé -  47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých
(15. 6. 2024) Estonské hlavní město Tallinn bude hostit příští evropské setkání mládeže Taizé ve dnech 28.12.2024-1.01.2025.

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista - má dvě novinky

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista -  má dvě novinky
(12. 6. 2024) První tři série populárního online seriálu o životě Ježíše Krista  "The Chosen" můžete nyní…

Je bůh čůr.k?!

(10. 6. 2024) Je bůh čůr.k, nebo se jenom jako čur.k chová? Omlouvám se za výrazy, ale co jiného napsat o "dobrotivém" bohu,…

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!
(6. 6. 2024) Vítáme vás u červnového čísla časopisu IN! Tak ještě tento měsíc a hurá na prázdniny!:) Aby vám těšení se na horké letní…

5. června se připomíná ´Světový den životního prostředí´

(4. 6. 2024) V našem nakládání s přírodou je cosi v nepořádku. Existuje ale též ekologie člověka (Benedikt XVI.)