Přistoupím k Bohu. (Ž 43,4) - Citát z Bible na každý den

19. 5. 2023, Jas

Partnerství s muslimem. Můžeme směřovat k manželství?

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Církevní sňatek, komplikace

Dobrý den,
mám velmi dobrou kamarádku, která nedávno konvertovala k islámu. Bohužel jí její náboženství nedovoluje jakékoliv soužití se mnou, křesťanem, a to mě velmi trápí.
Je možné, aby se víry zřekla a  přijala křesťanství, abychom mohli pokračovat v dalším společném životě a mohli založit křesťanskou rodinu?

Mohli by jste mě odkázat na nějaké zdroje, případně poskytnout informace v tomto smyslu?
Máme se rádi, jak jen to jde, ovšem otázka odlišné víry nás trápí oba dva.

Děkuji za jakékoliv informace.

Hledání společné cesty v případě odlišného vyznání není snadné

Milý...,

prožíváte krásné přátelství a moc byste si přál, abyste se svou dívkou mohli směřovat k manželství. Trápí Vás otázka odlišné víry.


Mezi chápáním manželství a rodiny v křesťanství a islámu jsou zásadní rozdíly. Křesťanství, stejně jako celá euroatlantická civilizace chápe manželství jako rovnoprávný vztah mezi mužem a ženou, kteří vzájemně respektují své odlišnosti, tedy včetně víry. Toto v islámu nenajdeme. Dalším problémem je, v jakém náboženství budete vychovávat své děti. Součástí islámu je rodinné právo, podle něhož má právo na výchovu dětí pouze otec, nikoli matka. Pravděpodobně proto si ženy v islámu nemohou vzít jinověrce. Muži si katoličky berou, ale praxe ve smíšených muslimsko-křesťanských rodinách ukazuje, že se děti v katolické víře nevychovávají.

Je potřeba vzít v úvahu to, že islám je nejen náboženství, ale i politicko-sociální systém, který křesťanovi nedává prakticky prostor k tomu, aby mohl žít jako křesťan. Zkušenost křesťanek, které vstoupily do manželství s muslimy, to mnohdy trpce potvrzuje.

Zároveň pokud byste jako pokřtěný katolík chtěl uzavřít platné manželství s nekatoličkou, bylo by potřeba zažádat na biskupství o dovolení, tzv. dispenz. Předpokladem je rozhodnutí obou snoubenců uzavřít nerozlučný sňatek a zároveň ochota přijmout a vychovávat děti v katolické víře. Tolik obecné podmínky svatby v kostele.

Jestli jsem ale správně pochopila Váš dotaz, přál byste si dostat informace a pádné argumenty, které by Vaši dívku přesvědčily, aby přešla ke katolické víře. Asi Vás zklamu, pokud dochází k obrácení, je to dar, milost a dobrodružná cesta Boha k člověku a člověka k Bohu. Impulzem bývá spíš svědectví života a setkání s Ježíšem skrze druhého člověka, než pádnost argumentů. A tak bych Vás chtěla povzbudit k modlitbě za Vaši přítelkyni a taky za to, abyste dokázal o Ježíši vydávat svědectví.

Zkuste se zeptat Vaší dívky, jaká byla její cesta k islámu, co ji na něm oslovuje, co jí ta víra dává. Proč je pro ni důležitá? Možná líp pochopíte, co hledala a co potřebovala, a přijdete na to, co by ji mohlo oslovit. Sám můžete sdílet zase svoji zkušenost, kým pro Vás Ježíš je, co pro Vás udělal a dělá. Mohli byste společně chodit na některý z kurzů alfa, viz:  www.kurzyalfa.cz, pokud by ji zajímaly základy křesťanství. Bylo by hezké, kdybyste mohli něco podnikat společně s dalšími křesťany, ve společenství se dá nejlíp zakusit síla křesťanské lásky.

Zároveň pokud Vás oba trápí otázka odlišné víry už nyní, během života v manželství by trápení nezmizelo, spíš by se se situace s příchodem dětí stala ještě náročnější. Proto je dobře, že vše promýšlíte a zvažujete, co dělat. Hledání společné cesty v případě, že manželé jsou křesťané, ale odlišného vyznání, není snadné, natož když se jedná o tak odlišná náboženství.


Moc bych Vám přála, aby se Vaše touha po krásné křesťanské rodině naplnila, i když Vás Pán povede třeba jinou cestou, než jakou si představujete.

Kategorie otázky: Náboženství různá, Církevní sňatek, komplikace, Vztah s nevěřícím

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)


Konference Jak slyšet Boží hlas s Petem Greigem 
22. – 23. 3. 2024 v Praze. 

Aleš Opatrný se dožívá 80 let

Aleš Opatrný se dožívá 80 let
(1. 3. 2024) Mons. doc. Ing. Mgr. Aleš Opatrný, Th.D. (* 3. 3. 1944 Praha) stál m.j. u zakládní webových projektů vira.cz,…

Kdy jsou Velikonoce 2024?

(1. 3. 2024) Datum Velikonoc 2024

Březnové vydání časopisu IN! pro dívky

Březnové  vydání časopisu IN! pro dívky
(29. 2. 2024) Březnové číslo časopisu IN!dívčí svět už se k vám pomalu blíží. Vybíráme několik ukázek z jeho obsahu.

Z éry komunismu je nutné se poučit

(24. 2. 2024) Výročí komunistického puče 25.2.1948. Další texty k tématu: Komunismus a socialismus, 1948...

Händel i v temnotách života přinesl skvělé hudební plody.

(22. 2. 2024) Georg Friedrich Händel (* 23. února 1685 Halle + 14. dubna 1759 Londýn) se po prodělané mrtvici dostal na pokraj…