Blahoslavený, kdo nežije, jak mu radí bezbožní. (Ž 1,1) - Citát z Bible na každý den

22. 12. 2021, zdl

Nejsvětější Trojice - Modlitba k Trojici

Navigace: Katalog dotazů > Víra – nauka víry, katechismus > Bůh

Dobrý den, mám jen malý dotaz ohledně modlitby. Celou dobu, co jsem křesťan jsem, se modlil k Panu Ježíši a pojem Nejsvětější Trojice jsem nijak neřešil. Poslední dobou jsem se o tento pojem začal zajímat a dost mě to zmátlo. Samozřejmě vím a mám na paměti, že je jen jeden Bůh, ale jsem zmatený, jak se mám vlastně modlit. Zjistil jsem, že většina křesťanů kolem mě, se modlí k Otci. V Bibli vždy, když se Ježíš zmiňuje o modlitbě, mluví o Otci. Zkoušel jsem se tedy k Otci modlit, ale bylo to naprosto jiné, než když jsem se modlil k Ježíši a neprožíval jsem takové pocity, jako jsem prožíval při modlitbě k Synovi.
Má otázka tedy je: mohu se nadále modlit k Ježíši, nebo bych se měl modlit i k Otci? Opět upozorňuji, že vím, Bůh je jen jeden, ale připadá mi to jiné se v modlitbě zaměřovat na Ježíše nebo naopak na Otce. Chci se modlit k celému Bohu, ale jaksi mi tam překáží pojem Otec a Syn. Mohl bych se tedy nadále modlit k Ježíši? Dále bych se chtěl zeptat co přesně znamená pojem modlit se skrz Ježíše nebo modlit se v Ježíšově jménu, jak se píše v Bibli.

Mám pocit, že kvůli pojmu Trojice, který mi naprosto zamotal hlavu,  vlastně nevím, jak se správně modlit. Vím, že to může znít až směšně, ale připadá mi to velmi zmatené. Mockrát vám děkuji za odpověď. 

Veškerá křesťanská modlitba nakonec směřuje k Otci

Dobrý den, 
to, na co se ptáte, ve skutečnosti není žádný malý dotaz, ale samotné jádro křesťanské víry. Spojení víry v jednoho Boha a zároveň v Trojici je něco, čím se teologové zabývali a zabývají velmi obšírně. Není tedy nic divného ani směšného, když to člověku nejde na rozum.
Pokud jde o spiritualitu, tak křesťanská modlitba se odehrává v Duchu svatém, skrze Syna a směřuje k Otci. Skrze Syna proto, že Ježíš je jediným prostředníkem mezi Bohem a lidmi (1. Timoteovi 2,5). Jak sám píšete, Ježíš v Bibli vždy odkazuje na Otce, zvláště pak, když ho učedníci prosí, aby je naučil se modlit. Tedy veškerá křesťanská modlitba nakonec směřuje k Otci.
Ale i církev se obrací v modlitbě k jednotlivým osobám Trojice, ve Vyznání víry je každá část věnována jedné osobě, když se křižujete, jmenujete při tom jednotlivé osoby. Není tedy nic špatného na tom, když se v modlitbě obracíte přímo na Ježíše, což je pro člověka přirozeně nejsnazší, protože si ho můžete snadno představit. A Ježíš sám říká, kdo vidí mě, vidí Otce (Jan 14,9).
Modlete se tak, jak Vám to jde, a pokud chcete, můžete si přečíst o Trojici třeba něco málo z katechismu. 
Přeji hezký den.
Linka víry

 

Pro další inspiraci doporučuji:

- heslo Trojice na pastorace.cz 

- modlitba k Nejsv. Trojici

Kategorie otázky: Bůh, Modlitba

Témata: Trojice

Související texty k tématu:

Modlitba, meditace:
JAK SE MÁM MODLIT?- Neumím se modlit
Několik podnětů, jak se (začít) modlit
- Hovořit s Bohem I v našich citech může být pravda...
- Jednoduchý způsob modlitby v každé situaci
Modlitba pro kohokoliv, kdekoliv a kdykoliv
Přímluvná modlitba - proč a jak
- Modli se jak umíš, ne jak neumíš Bůh nepotřebuje naše básně 
- web o modlitbě: www.modlitba.cz

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)


Konference Jak slyšet Boží hlas s Petem Greigem 
22. – 23. 3. 2024 v Praze. 

Březnové vydání časopisu IN! pro dívky

Březnové  vydání časopisu IN! pro dívky
(29. 2. 2024) Březnové číslo časopisu IN!dívčí svět už se k vám pomalu blíží. Vybíráme několik ukázek z jeho obsahu.

Z éry komunismu je nutné se poučit

(24. 2. 2024) Výročí komunistického puče 25.2.1948. Další texty k tématu: Komunismus a socialismus, 1948...

Händel i v temnotách života přinesl skvělé hudební plody.

(22. 2. 2024) Georg Friedrich Händel (* 23. února 1685 Halle + 14. dubna 1759 Londýn) se po prodělané mrtvici dostal na pokraj…

Matka zabila své dvě děti. Proč Bůh nezasáhl?

(21. 2. 2024) Právě jsem slyšela ve zprávách, že matka zabila své dvě děti. Chápu svobodnou vůli lidí,  ale proč neochránil…

Mladí lidé proti zvrácenému politickému zřízení

(21. 2. 2024) 22. 2. 1943 byli v Mnichově gilotinou popraveni tři mladí lidé Sophie Scholl, Hans Scholl a Christoph Probst z odbojové…