Poslední budou první. (Mk 10,31) - Citát z Bible na každý den

13. 4. 2023, tob

Kterou církev zvolit? Hledám...

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Hledání Boha, víry

Dobrý den,
v Boha jsem věřila tak nějak asi vždy, ale mí rodiče vždy byli proti křesťanství i jiným náboženstvím, tudíž jsem nikdy nechodila do kostela a ani se nehlásila k žádné církvi. V září tohoto roku ale začnu bydlet na intru a díky tomu získám možnost navštěvovat kostel a bohoslužby i bez jejich vědění. V mém okolí budou kostely církve římskokatolické, československé husitské a českobratrské evangelické. Mou otázkou tedy je, jaké jsou mezi nimi hlavní rozdíly, zejména ty, které se týkají běžných křesťanů? Který by pro mě (patnáctiletou dívku, kterou zajímá skutečné vedení, přesto ne moc kontroverzní) mohl být nejlepší?
Předem mnohokrát děkuji!

Důležitá je samotná hra, teprve potom starost o to, v jakém dresu.

Vážená a milá...
předpokládám, že se ptáte na rozdíly mezi církvemi a ne kostely. Jako katolík jsem samozřejmě v pokušení napsat, že nejlepší je římskokatolická církev, je to ale složitější. Rozdíly jsou v historii, učení, náboženské praxi a v neposlední řadě i způsobu organizace života. Mohu stručně popsat dějiny jednotlivých církví, zmínit se o apoštolské posloupnosti, přidat něco o (ne)úctě ke svatým a o chápání svátostí. Ale budete tomu rozumět? A pomůže Vám to?

Doporučuj otázku pootočit. V kterém společenství se cítíte nejlépe? Co Vám říká Vaše srdce? Které bohoslužby se Vám nejvíce líbí? Není nutné a není ani správné rozhodovat se nyní. Hledejte. Navštivte opakovaně každý z kostelů, třeba se seznámíte s konkrétními lidmi a poučíte se z jejich vztahu k Bohu. O to totiž jde především, o Boha. Hledáte-li upřímně Boha, Bůh si Vás najde a povede tam, kde Vás chce mít. Vyšlapejte si vlastní cestu k Bohu a potom zkoumejte, které z místních společenství je jí nejblíž.

A nebojte se riskovat. Církev – a to jakákoliv – je pro Vás nyní důležitá jen do té míry, do jaké Vám na Vaší cestě víry může pomoci. To podstatné je v něčem jiném – v touze, ve vztahu, v životě… Důležitá je samotná hra, teprve potom starost o to, v jakém dresu.

Abychom si rozuměli. Nebagatelizuji otázku příslušnosti ke konkrétní církvi. Jenom varuji před riziky špatného pořadí, na prvním místě je Bůh a ta ostatní mají smysl pouze, pokud je první.

Kategorie otázky: Církve, hnutí, ekumenismus, Hledání Boha, víry

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(29. 5. 2023) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Je skvělé být dobrovolníkem na festivalu UNITED!

Je skvělé být dobrovolníkem na festivalu UNITED!
(26. 5. 2023) Součástí festivalu UNITED jsou dobrovolníci, kteří mají i svůj vlastní program a hlavně dobrou partu...

Noc kostelů

Noc kostelů
(25. 5. 2023) Noc kostelů se letos bude konat v pátek 2. června 2023.

Letnice, Svatodušní svátky...

(25. 5. 2023) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2023:…

Svatodušní novéna

(24. 5. 2023) Od pátku po slavnosti Nanebevstoupení Páně se celá církev po devět dní modlí o nové vylití Ducha svatého.

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)
(22. 5. 2023) Působil tam, kde smrt byla lepší než život...

Křesťanský hudební festival Na Výšinách

Křesťanský hudební festival Na Výšinách
(21. 5. 2023) Jake Hamilton, Jana Zubajová a Michal Horák zahrají na Vyšehradě!