Oslavujte Boha. (Ž 33,2) - Citát z Bible na každý den

13. 4. 2023, tob

Kterou církev zvolit? Hledám...

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Hledání Boha, víry

Dobrý den,
v Boha jsem věřila tak nějak asi vždy, ale mí rodiče vždy byli proti křesťanství i jiným náboženstvím, tudíž jsem nikdy nechodila do kostela a ani se nehlásila k žádné církvi. V září tohoto roku ale začnu bydlet na intru a díky tomu získám možnost navštěvovat kostel a bohoslužby i bez jejich vědění. V mém okolí budou kostely církve římskokatolické, československé husitské a českobratrské evangelické. Mou otázkou tedy je, jaké jsou mezi nimi hlavní rozdíly, zejména ty, které se týkají běžných křesťanů? Který by pro mě (patnáctiletou dívku, kterou zajímá skutečné vedení, přesto ne moc kontroverzní) mohl být nejlepší?
Předem mnohokrát děkuji!

Důležitá je samotná hra, teprve potom starost o to, v jakém dresu.

Vážená a milá...
předpokládám, že se ptáte na rozdíly mezi církvemi a ne kostely. Jako katolík jsem samozřejmě v pokušení napsat, že nejlepší je římskokatolická církev, je to ale složitější. Rozdíly jsou v historii, učení, náboženské praxi a v neposlední řadě i způsobu organizace života. Mohu stručně popsat dějiny jednotlivých církví, zmínit se o apoštolské posloupnosti, přidat něco o (ne)úctě ke svatým a o chápání svátostí. Ale budete tomu rozumět? A pomůže Vám to?

Doporučuj otázku pootočit. V kterém společenství se cítíte nejlépe? Co Vám říká Vaše srdce? Které bohoslužby se Vám nejvíce líbí? Není nutné a není ani správné rozhodovat se nyní. Hledejte. Navštivte opakovaně každý z kostelů, třeba se seznámíte s konkrétními lidmi a poučíte se z jejich vztahu k Bohu. O to totiž jde především, o Boha. Hledáte-li upřímně Boha, Bůh si Vás najde a povede tam, kde Vás chce mít. Vyšlapejte si vlastní cestu k Bohu a potom zkoumejte, které z místních společenství je jí nejblíž.

A nebojte se riskovat. Církev – a to jakákoliv – je pro Vás nyní důležitá jen do té míry, do jaké Vám na Vaší cestě víry může pomoci. To podstatné je v něčem jiném – v touze, ve vztahu, v životě… Důležitá je samotná hra, teprve potom starost o to, v jakém dresu.

Abychom si rozuměli. Nebagatelizuji otázku příslušnosti ke konkrétní církvi. Jenom varuji před riziky špatného pořadí, na prvním místě je Bůh a ta ostatní mají smysl pouze, pokud je první.

Kategorie otázky: Církve, hnutí, ekumenismus, Hledání Boha, víry

Související texty k tématu:

Bůh promlouvá, mluví; naslouchání

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

(13. 4. 2024) 13. dubna 1950 přepadla komunistická bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec
(10. 4. 2024) Malé a jedinečné poutní místo Lomec se nachází u jihočeských Vodňan uprostřed lesa. Jde o poutní dům, kde je možné…

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině
(4. 4. 2024) Slavný americký seriál The Chosen o životě Ježíše Krista na TV NOE.

Jan Pavel II. († 2.4.2005) byl pro komunisty jasný nepřítel / audio k poslechu

Jan Pavel II. († 2.4.2005) byl pro komunisty jasný nepřítel / audio k poslechu
(2. 4. 2024) Ranou pro komunistický blok byl rok 1978, kdy byl zvolen nový papež a stal se jím polský kardinál Karol Wojtyla. Jeho…

Časopis pro dívky IN! – dubnové vydání

Časopis pro dívky IN! – dubnové vydání
(1. 4. 2024) Duben je veselý, doslova aprílový měsíc, který přímo vybízí k tomu, abychom se pořádně zasmáli. Nemusí jít jen o nějaký…