Ježíš řekl: „Lékaře nepotřebují zdraví, ale nemocní.“ (Mt 9,12) - Citát z Bible na každý den

3. 3. 2015

Křesťané prý nepoužívají mozek

Navigace: Katalog dotazů > Bible, jak číst, koupě, > Výklady jednotlivých pasáží Bible

Někteří ateisté o křesťanech tvrdí, že nemyslí mozkem. Domnívám se, že k tomuto názoru lidé často docházejí, např. při čtení úryvku evangelia sv. Matouše o rozdělení národů při posledním soudu na dobré a špatné (Mt 25,31 - 46).  Kdo není obdarován vírou o Boží všehomoucnosti, nemůže si to shromáždění všech zemřelých i živých představit.

Nevedou podobné úryvky z Písma sv. při povrchním čtení a představě k úpadku víry ve světě?

"Vědecky" se nedá doložit ani existence Boha ani jeho neexistence

S tímto tvrzením některých ateistů by se samozřejmě dalo dlouze polemizovat. Nevím, v čem by křesťanská víra měla být iracionální... Ani ateismus nedovede svými prostředky (často se odvolává na poznatky přírodních věd) dokonale odpovědět na otázky po Bohu. Hranice našeho poznání mají své meze a za nimi se nachází oblast víry (do které ani metodami přírodních věd nenahlédneme) - víry v to, že Bůh existuje nebo víry v to, že Bůh neexistuje. Ani jedno se přísně vzato vědecky doložit nedá a výrazy jako "myslet mozkem" jsou v této souvislosti úplně nesmyslné.

Co se týče četby Bible - ano, předpokládá se nějaké "otevření se" jejímu poselství, to je samozřejmě milost od Boha. V ideálním případě se tato milost snoubí s otevřeným srdcem toho, kdo nějaký biblický text čte. Zde můžeme hrát důležitou roli i my věřící - abychom svému ateistickému okolí dokazovali svým životem, že Bible je důvěryhodná...

Každý úryvek z Písma má pochopitelně mnoho rovin - hlavní je poselství teologické (Bible není např. žádné přírodovědecké pojednání), při duchovním výkladu se zkoumají alegorie, morální otázky apod. Úryvek lze samozřejmě rozebrat i "vědecky" - kdy vznikl, kdo je autorem, jaké vlivy na něj mělo prostředí vzniku, jak se v něm odráží Starý zákon nebo jiné tradice atd. Rozhodně je Bible příliš závažná a náročná na to, aby se četla "povrchně".

 

Kategorie otázky: Víra – nauka víry, katechismus, Výklady jednotlivých pasáží Bible, Víra a život (život z víry), Bible, jak číst, koupě,

Související texty k tématu:

Věda, rozum a víra:
- Jiří Grygar a jeho pohledy na vědu a víru - soubor textů
- Odporují si věda a víra? Prof. RNDr. Jan Fischer DrSc
- O vztahu víry a rozumu - průřez encyklikou Fides et Ratio (ThDr. Jiří Skoblík )
- Mystérium a rozum - o Bohu systematicky (Dominik Pecka)
- Další texty k tématu věda, rozum a víra zde

Boží slovo, Bible, Písmo svaté

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Tipy jak ne/odpočívat

(4. 7. 2025) Slovo rekreace pochází z latiny a znamená: re - creatio, neboli znovu - stvoření...

Cyril a Metoděj (5.7.)

(3. 7. 2025) Oba rodní bratři, jejichž svátek slavíme 5. července, pocházeli ze Soluně. Ta byla v té době největším střediskem…

Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím. Malý průvodce synodalitou

Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím. Malý průvodce synodalitou
(3. 7. 2025) Vydavatelství Nové mesto přináší publikaci Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím. Malý průvodce synodalitou, která…

Co je to vlastně pokora a jak se projevuje v praktickém životě?

(29. 6. 2025) Vážená redakce, děkuji moc za  zajímavé články na téma pokory z vašeho webu. (Z ohlasů našich…

Další číslo časopisu pro dívky IN!

Další číslo časopisu pro dívky IN!
(28. 6. 2025) Tak jo – máme dvacet! Ale i přesto, že je naše číslo plné vzpomínek, nezapomněli jsme na to, abyste si užili…