Veliké dobrodiní ti Bůh prokázal. (Mk 5,19) - Citát z Bible na každý den

15. 12. 2022, BM

Existují důkazy, že modlitba funguje?

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Modlitba

Dobrý den,
bavil jsem se s kamarádem o Bohu. Chci se zeptat: má modlitba vůbec nějaký vliv na to, co se stane, třeba na války, na přírodní katastrofy nebo na jiné věci? Proč se vlastně mám modlit? Není už to stejně všechno určeno, co se stane?  Myslím, že existují věci, které nemohu ovlivnit. Proč se tedy za ně modlit?

Existují vůbec důkazy, že modlitba funguje? Jak to je, když se modlím třeba za ukončení války, a přesto válka pokračuje a lidé umírají? Jsou moje modlitby vyslyšeny? Má smysl se za to modlit?

Druhá otázka. Co si myslíte o lidech, kteří jsou vrazi? Mají svědomí? Třeba někteří páchají své skutky bez svědomí...je jim to jedno, je to tak?

Děkuji.

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz, kde píšete o modlitbě a svědomí.

Život s Bohem je hlavně o vztahu s ním - já chci žít blízko Bohu a on chce žít blízko mě. Mluvím k němu a on nějak mluví ke mně. Stejně jako v jakémkoliv lidském vztahu je důležitá komunikace, protože bez ní vztah uvadá. Podobně je to s Bohem: svobodně si s ním povídáme, svěřujeme mu své starosti, děkujeme mu za všechno krásné nebo nasloucháme, co nám říká v hloubce našeho srdce nebo v Písmu. Tato komunikace je modlitba. Proto se modlíme, aby náš vztah s Bohem zůstal živý.

Pokud byste se chtěl podívat, v tomto videu (Mafie mi zabila bratra) hovoří krátce františkán o tom, že život s Bohem je hlavně vztah s ním.   Když budete chtít, i Vy můžete pozvat Ježíše do svého života a stále nově objevovat, jaké to je s ním žít, objevovat různé způsoby komunikace s ním.

Jeden ze způsobů modlitby pak je, jak píšete, že se modlíme za nějakou věc. Je to zase podobné, jako když prosíme dobrého přítele - někdy naší prosbě vyhoví, někdy ne. Znám z vlastní zkušenosti mnoho situací, kdy modlitba velmi pomohla a Bůh skrze ni změnil běh událostí, někomu pomohl. Znám i situace, kdy Bůh mou prosbu nevyslyšel. Někdy je to třeba proto, že respektuje svobodu každého člověka. Pokud se například někdo rozhodne svobodně udělat zlo, Bůh ho “nesváže”, aby nikomu nemohl škodit. Respektuje jeho svobodu, i když to jeho samotného bolí.

A k Vaší druhé otázce - jestli má vrh svědomí? Každý člověk má svědomí, vědomí toho, co je dobré a špatné. Může se ale stát, že někdo své svědomí zašlape, umlčí, takže už jeho hlas ani pořádně neslyší.

Přeji Vám hezké chvíle a stálé objevování toho, jak je vztah s Bohem krásný.

Kategorie otázky: Modlitba

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Kdy je Popeleční středa?

(5. 2. 2023) Datum popeleční středy

Hromnice (2. 2.)

(31. 1. 2023) Hromnice je lidový název pro ´Svátek Uvedení Páně do chrámu´(2.2.), kterým dříve končívala doba vánoční. Při…

Kdy je masopust

(30. 1. 2023) Masopust - datum

Můžu do kostela, když jsem volil Andreje Babiše?

(27. 1. 2023) Dobrý den. Můžu do kostela na Mši Svatou když jsem příznivec Andreje Babiše? Jen aby mi kněz neřekl že mi…

Nechápu proč se modlit za prezidenta

(27. 1. 2023) Musím se zeptat, proč se modlit za nového prezidenta. Nechápu ty blbce, co ho volí.  

Den památky obětí holocaustu 27.1.

(26. 1. 2023) Holokaust - holocaust - šoa - genocida - znamená systematické pronásledování vyvražďování Židů za Druhé světové války.…