Vládcové lidí, ctěte moudrost. (Mdr 6,21) - Citát z Bible na každý den

15. 12. 2022, BM

Existují důkazy, že modlitba funguje?

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Modlitba

Dobrý den,
bavil jsem se s kamarádem o Bohu. Chci se zeptat: má modlitba vůbec nějaký vliv na to, co se stane, třeba na války, na přírodní katastrofy nebo na jiné věci? Proč se vlastně mám modlit? Není už to stejně všechno určeno, co se stane?  Myslím, že existují věci, které nemohu ovlivnit. Proč se tedy za ně modlit?

Existují vůbec důkazy, že modlitba funguje? Jak to je, když se modlím třeba za ukončení války, a přesto válka pokračuje a lidé umírají? Jsou moje modlitby vyslyšeny? Má smysl se za to modlit?

Druhá otázka. Co si myslíte o lidech, kteří jsou vrazi? Mají svědomí? Třeba někteří páchají své skutky bez svědomí...je jim to jedno, je to tak?

Děkuji.

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz, kde píšete o modlitbě a svědomí.

Život s Bohem je hlavně o vztahu s ním - já chci žít blízko Bohu a on chce žít blízko mě. Mluvím k němu a on nějak mluví ke mně. Stejně jako v jakémkoliv lidském vztahu je důležitá komunikace, protože bez ní vztah uvadá. Podobně je to s Bohem: svobodně si s ním povídáme, svěřujeme mu své starosti, děkujeme mu za všechno krásné nebo nasloucháme, co nám říká v hloubce našeho srdce nebo v Písmu. Tato komunikace je modlitba. Proto se modlíme, aby náš vztah s Bohem zůstal živý.

Pokud byste se chtěl podívat, v tomto videu (Mafie mi zabila bratra) hovoří krátce františkán o tom, že život s Bohem je hlavně vztah s ním.   Když budete chtít, i Vy můžete pozvat Ježíše do svého života a stále nově objevovat, jaké to je s ním žít, objevovat různé způsoby komunikace s ním.

Jeden ze způsobů modlitby pak je, jak píšete, že se modlíme za nějakou věc. Je to zase podobné, jako když prosíme dobrého přítele - někdy naší prosbě vyhoví, někdy ne. Znám z vlastní zkušenosti mnoho situací, kdy modlitba velmi pomohla a Bůh skrze ni změnil běh událostí, někomu pomohl. Znám i situace, kdy Bůh mou prosbu nevyslyšel. Někdy je to třeba proto, že respektuje svobodu každého člověka. Pokud se například někdo rozhodne svobodně udělat zlo, Bůh ho “nesváže”, aby nikomu nemohl škodit. Respektuje jeho svobodu, i když to jeho samotného bolí.

A k Vaší druhé otázce - jestli má vrh svědomí? Každý člověk má svědomí, vědomí toho, co je dobré a špatné. Může se ale stát, že někdo své svědomí zašlape, umlčí, takže už jeho hlas ani pořádně neslyší.

Přeji Vám hezké chvíle a stálé objevování toho, jak je vztah s Bohem krásný.

Kategorie otázky: Modlitba

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Svatý Václav stál u základů Evropy

Svatý Václav stál u základů Evropy
(28. 9. 2023) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením
(28. 9. 2023) Násilí a bezpráví zasadilo těžké rány a zanechalo hořkost. Všeho toho velice lituji, naplňuje mě to smutkem a hluboce se…

Svatý Václav je voják i světec

Svatý Václav je voják i světec
(27. 9. 2023) Odhodlaně třímá svůj meč, přitom si ale válku nepřeje.

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí
(26. 9. 2023) Nezapomeňme na tradici svatováclavskou...

Seminář "Otcovo srdce"

Seminář "Otcovo srdce"
(26. 9. 2023) Praktický seminář o Otcově Boží lásce s názvem „Otcovo srdce“ proběhne ve dnech…

Jak roste vinná réva a jak se dělá víno? Pracovní listy pro děti

(23. 9. 2023) A znáte nějaké další rostliny, které se objevují v Bibli?

Světový den turistiky- 27. září

(22. 9. 2023) Cestování a turistika přispívá ke vzájemnému poznávání národů a kultur. Podobně je tomu se sportem...