Kdo jedná podle pravdy, jde ke světlu. (J 3,21) - Citát z Bible na každý den

4. 7. 2022, KP

14 apokryfních knih Starého zákona

Navigace: Katalog dotazů > Bible, jak číst, koupě, > Námitky k autentičnosti Bible

Dobrý den,
Není mi jasné, proč nebyly ze Septuaginty (překladu Starého zákona) uznány všechny knihy. Např. 3. Makabejských, 4. Makabajských katolická církev nepřevzala.

Rozsah SZ byl definitivně potvrzen na Tridentském koncilu roku 1546.

Dobrý den,
důvody souvisejí s historií utváření kánonu biblických knih (= uznání ze strany církve).
V raně křesťanské době byly v židovském prostředí známy dvě starozákonní sbírky: palestinská (užší židovský kánon, z něhož pak formálně vznikla Hebrejská bible, dosud uznávaná Židy) a alexandrijská (kánon širší – řecký překlad, navíc s některými dalšími spisy, nazývaný Septuaginta). Tento širší kánon je rozšířen právě o několik knih sepsaných v tzv. intertestamentárním období (tedy mezi Starým a Novým zákonem). Biblí rané církve byla nejprve Septuaginta (pro jazykovou blízkost a snadnější návaznost na Nový zákon), později se však objevovaly otázky, zda by církev neměla čerpat spíše ze židovského – užšího kánonu. A právě tyto otázky se v průběhu historie církve řešily - kánon biblických knih se utvářel postupně od 4. století a jeho rozsah byl definitivně potvrzen na Tridentském koncilu roku 1546.

V rozlišování, které knihy zařadit do křesťanského kánonu Starého zákona, zřejmě nebylo pochyb o tom, že bude převzat židovský kánon jako celek, avšak rozlišovalo se, zda a jaké spisy z intertestamentárního období (tedy to, co bylo v Septuagintě navíc) také do kánonu zařadit.

Nakonec pro toto rozlišení katolická církev (u protestantů je to ještě poněkud jinak) zvolila kritérium tzv. posvátného podání. To znamená, že když některý z těchto spisů žil v rané církvi svým životem – odkazovali na něj apoštolové, byl znám v církevních komunitách v novozákonní době (tedy v době, kdy se utvářely novozákonní spisy), citoval se např. při liturgii apod., byl do kánonu Starého zákona přidán. Sbírka těchto přidaných spisů se pak označuje jako deuterokanonický kánon. Spisy, které do kánonu zařazeny nebyly, jsou označovány jako starozákonní apokryfy (mezi ně patří např. Vámi zmiňovaná 3. Makabejská, 4. Makabejská)

Kategorie otázky: Námitky k autentičnosti Bible

Boží slovo, Bible, Písmo svaté

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Svátek práce 1. 5.

(30. 4. 2025) Jaký je hlubší smysl lidské práce?

Slova papeže Františka k poutníkům z Česka

Slova papeže Františka k poutníkům z Česka
(29. 4. 2025) Bůh jedná, i když my nevidíme okamžité výsledky. Křesťanské poslání nestojí na viditelných výsledcích, ale na věrnosti…

The Chosen Clubs – prostor pro evangelizaci

The Chosen Clubs – prostor pro evangelizaci
(29. 4. 2025) Zaujal vás seriál The Chosen? Hledáte způsob, jak lidem představit Ježíše srozumitelným a inspirativním…

Adoptujte si svého kardinála

(29. 4. 2025) Modlete se za kardinálské kolegium, které se připravuje na výběr nového papeže.

Další číslo časopisu pro dívky IN!

Další číslo časopisu pro dívky IN!
(29. 4. 2025) V květnu – měsíci, ve kterém všechno voní a kvete, je těžké nemít radost. :) Věříme, že vám ji přinese i nové…