28. 9. 2019, IMA (Foto: IMA) | Sekce: Aktuální téma | Archiv
Nevyužité příležitosti
Ježíš v jednom svém podobenství mluvil o boháčovi, který žil v nadbytku a nepodělil se ani o zbytky s nemocným žebrákem Lazarem, který lehával před jeho domem. Podobenství pak pokračuje jejich dialogem po smrti, kdy se boháč ocitl v pekle a Lazar na druhé straně… (srov. Lk 16,19-31)
V tomto podobenství nejde v první řadě o kritiku bohatství. Jde spíše o to, že boháč s majetkem zacházel jako s nevyužitou příležitostí.
Zmeškal příležitost konat dobro i pro druhé. Žil a jednal sebestředně bez ohledu na okolí. Sebestřednost totiž člověku neumožňuje hledět na ostatní s jejich radostmi, starostmi a skutečnými potřebami. Sebestřednost člověku dává klapky na oči, takže vidí jen sebe, své potřeby, představy a neumožňuje být soucitný. Sebestřednost tak lidi navzájem odděluje, že nakonec žijí v úplně rozdílných světech. A to jak zde na zemi, tak i pak na onom světě. To, co boháčovi zajišťovalo blahobyt zde na zemi, se mu stalo překážkou života v plnosti na věčnosti.
Každý jsme nějak bohatý. Každý můžeme „žebrákům“ v našem každodenním okolí něco nabídnout: soucit, pozornost, naslouchání, praktickou pomoc, odpuštění, smíření, pochvalu, poděkování, ocenění, laskavé slovo a i třeba hmotnou výpomoc…
A proč bychom to dělali? Ze strachu před peklem? Ne. Ale proto, že Bůh je dobrý ke každému z nás. Rozhodl se s námi podělit o život v plnosti, o lásku v plnosti, o radost v plnosti… Proto stvořil tento svět a každého z nás. A když se lidé rozhodli vystačit si sami bez Boha, přišel sám mezi nás a posílá své posly, aby šířili jeho plán lásky. Tím poslem je každý z nás. Jsme posíláni na místo, kde právě žijeme a do okolností, kde se právě nacházíme.
Otevírejme se proto Boží lásce, jeho pokoji, jeho radosti a posile - skrze modlitbu, skrze četbu jeho slova... A pak to rozdávejme dál. Dáváním neztrácíme. Naopak. Získá jak naše okolí, tak i my samotní. A jak zní jedna stará moudrost: Bohu se nejvíce připodobňujeme tím, když prokazujeme dobro lidem, kteří nám to nemohou vrátit.
Tip: Zobrazujte si téma týdne na vašem webu
Autor: IMA
Související texty k tématu:
Bohatství, zajištěnost, jistoty, mamon...
- Bohatství může být handicapem Bible často mluví o bohatství jako o handicapu. Handicap je něco, co člověka omezuje, co snižuje kvalitu života.
- Svět je nejistý. Budoucnost je nejistá. Jistoty jsou nejisté... Čím více se snažíme všechno pojistit a mít pod kontrolou, tím větší nejistota nás někdy přepadá.
- Asi už vám někdo řekl, že jste se zbláznili... Je bláznovství si myslet, že náš život je zajištěn tím, co nashromáždíme.
- Bože, nedávej mi ani bídu, ani bohatství Bohatství může člověka pomalu ukolébávat v přesvědčení, že je zabezpečený, soběstačný, málo zranitelný...
- Kdybych měl všechny peníze světa Jednou se prý zeptali známého milionáře Rockefellera: „Kolik musí mít člověk peněz, aby byl šťastný?“
- Nechali jsme si nakukat, že se musíme dobře zabezpečit Většina lidí má svoje hodnoty teoreticky srovnány rozumně. Na nejvyšších příčkách bývá rodina, přátelské vztahy. U mnoha lidí se vysoko dostává i péče o vlastní duchovní růst.
- Další texty k tématu: bohatství, zajištěnost, jistoty, mamon
Drobné dobré skutky
- I velké věci začínají maličkostmi
- Drobné projevy laskavosti nás nic nestojí
- Odhodlat se k maličkosti, (mnohdy) maličkost vůbec není
- Naše dobré jednání není dobré jen pro druhé, ale i pro nás
- Bůh nemá v tomto světě jiné ruce než ty tvoje...
- Působil tam, kde smrt byla lepší než život
- Naším úkolem není být druhou Matkou Terezou