Kdo jsi, Pane? (Sk 9,5) - Citát z Bible na každý den

29. 1. 2022, IMA | Sekce: Aktuální téma | Archiv

Láska v metru

foto: pixabay.com

Kdybych hory přenášel, ale neměl lásku, nejsem nic. Kdybych pro druhého do ohně skočil, ale neměl lásku, nic mi to neprospěje. Láska je shovívavá, láska je dobrosrdečná, láska nezávidí, láska se nevychloubá, není domýšlivá, nejedná nečestně, nemyslí jen a jen na sebe, nerozčiluje se, zapomíná, když jí někdo ublíží, není škodolibá… (srov. 1 Kor 12,31-13,13)

Když jsem jel dnes do práce, sedl jsem si na volnou sedačku, otevřel jsem si jako obvykle knížku a začal číst. Víc než pěkná knížka mě ale zaujala vzniklá scenérie v metru. Na další stanici totiž do dveří vozu, kde jsem seděl, přistoupili nějací lidé. Dva staří manželé a jedna atraktivní mladá žena, která měla na břiše pod bundou miminko v klokance.

Dvojice starých manželů našlapovala nejistě, protože paní byla očividně nemocná. Patrně jí již příliš nesloužilo vnímání reality… Sotva se držela na nohou a pán ji pevně ale laskavě vedl k sedačce. Paní si vzdorovitě odmítala sednout, a tak ji muž jednoduchým chvatem s použitím jemného násilí posadil, protože by za jízdy zaručeně upadla. Manžel si k ní pak přisedl, pevně ji chytil za obě ruce, aby nespadla ze sedačky, a něco jí začal tiše zpívat, hladil jí po ruce, občas se navzájem zadívali navzájem do očí a někdy se vědomě dotýkali svými čely. Vedle nich byla ona maminka s miminkem, které vykukovalo z pod bundy a sledovalo oba seniory. Pohledy všech čtyř se občas navzájem setkávaly.

Byla to velmi dynamická a hluboká scenérie, která nelze popsat slovy. A já tušil, že se stane podkladem pro toto dnešní zamyšlení nad výše uvedeným biblickým textem, kterému se říká „velepíseň na lásku“ (1 Kor 12,31-13,13). A upřímně řečeno, je mi jasné, že asi dost dobře nebudu schopen vyjádřit hloubku zážitku a symboliku toho, co jsem viděl v metru. Pokusím se alespoň načrtnout pár bodů, které vám snad dají podnět k vlastnímu uchopení tématu.

Scénu tvořili dva senioři a dvojice matky s dítětem. Vše bylo zasazeno do běžného všedního dne. Na manželském páru bylo vidět, že za sebou měli patrně dlouhý společný život. Jistě krásný, jistě i těžký a bolavý, prostě takový, jaký život bývá. Určitě před mnoha lety byli „krásnými mladými lidmi“, kdy "milovat" lze jaksi bez obtíží a oni si jistě také prošli krásnou vzletnou zamilovaností. A následně pak dlouhým životem, kdy už ale křídla zamilovanosti mizí a je třeba se „pěšky“ vydávat na dlouhou, náročnou, dobrodružnou a i bolavou cestu. Cestu lásky a za plnou láskou.  Avšak povrchním měřítkem světa nebyli oni manželé nyní nijak „atraktivní“. Krása jejich vztahu z nich přesto zářila.  Vedle nich pak byla atraktivní mladá maminka s krásným miminkem. V této chvíli se v tomto metru cesty všech čtyřech účastníků scenérie jakoby protnuly na startu, na cestě a u cíle. Každý z těchto čtyř aktérů byl v jiné části jejich celoživotní cesty k tomu, co je označeno ve výše uvedeném biblickém citátu jako (naplněná a opravdová) láska.

Legendární Francouz Abbe Pierre se jednou vyjádřil, že:
„Život je trocha času, který nám byl dán, 
abychom se naučili milovat,
a tak se připravili na setkání
s Věčnou Láskou - Bohem.“

Tip: Zobrazujte si téma týdne na vašem webu

Související texty k tématu:

Láska:

Boží láska k člověku, Bůh sám stačí

  • Jsi stvořen, abys byl milován  Většina ptáků byla stvořena, aby létala. Být jen na zemi je pro ptáka omezení. Pták se nevyznačuje ani tak tím, že umí chodit po zemi,  jako spíše tím že je schopen létat. A tak je to i s člověkem. Každý člověk byl stvořen, aby žil a byl milován. 
  • Bůh jako přítel, jako milenka... Obracejte se k Bohu jako k příteli,  k milence, k lásce, jakou jste nikdy neměli.  Odpoví vám.
  • Bůh miluje každého JINAK Každý z nás může říci: „Bůh mě miluje jako nikoho jiného na světě!“ Bůh totiž nemiluje dvě osoby stejným způsobem.
  • Další texty k tématu Boží láska, Bůh je láska

Láska, vztahy, přátelství: 

Život je trocha času, abychom se naučili milovat... Ohňostroj, láska, život...

 

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Bůh mi nepomohl, útočiště nacházím v temnotě

(19. 4. 2024) Od mala jsem byla zneužíváná, nezažila normální rodinu, vztahy. Jen lhostejnost, neupřímnost, samý podraz....…

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu
(15. 4. 2024) Papež František přijal zástupce italského katolické skautského hnutí dospělých (MASCI) při  příležitosti 70.…

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

(13. 4. 2024) 13. dubna 1950 přepadla komunistická bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec
(10. 4. 2024) Malé a jedinečné poutní místo Lomec se nachází u jihočeských Vodňan uprostřed lesa. Jde o poutní dům, kde je možné…

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině
(4. 4. 2024) Slavný americký seriál The Chosen o životě Ježíše Krista na TV NOE.