Ukaž mi své cesty, Bože. (Ž 25,4) - Citát z Bible na každý den

29. 1. 2022, IMA | Sekce: Aktuální téma | Archiv

Láska v metru

foto: pixabay.com

Kdybych hory přenášel, ale neměl lásku, nejsem nic. Kdybych pro druhého do ohně skočil, ale neměl lásku, nic mi to neprospěje. Láska je shovívavá, láska je dobrosrdečná, láska nezávidí, láska se nevychloubá, není domýšlivá, nejedná nečestně, nemyslí jen a jen na sebe, nerozčiluje se, zapomíná, když jí někdo ublíží, není škodolibá… (srov. 1 Kor 12,31-13,13)

Když jsem jel dnes do práce, sedl jsem si na volnou sedačku, otevřel jsem si jako obvykle knížku a začal číst. Víc než pěkná knížka mě ale zaujala vzniklá scenérie v metru. Na další stanici totiž do dveří vozu, kde jsem seděl, přistoupili nějací lidé. Dva staří manželé a jedna atraktivní mladá žena, která měla na břiše pod bundou miminko v klokance.

Dvojice starých manželů našlapovala nejistě, protože paní byla očividně nemocná. Patrně jí již příliš nesloužilo vnímání reality… Sotva se držela na nohou a pán ji pevně ale laskavě vedl k sedačce. Paní si vzdorovitě odmítala sednout, a tak ji muž jednoduchým chvatem s použitím jemného násilí posadil, protože by za jízdy zaručeně upadla. Manžel si k ní pak přisedl, pevně ji chytil za obě ruce, aby nespadla ze sedačky, a něco jí začal tiše zpívat, hladil jí po ruce, občas se navzájem zadívali navzájem do očí a někdy se vědomě dotýkali svými čely. Vedle nich byla ona maminka s miminkem, které vykukovalo z pod bundy a sledovalo oba seniory. Pohledy všech čtyř se občas navzájem setkávaly.

Byla to velmi dynamická a hluboká scenérie, která nelze popsat slovy. A já tušil, že se stane podkladem pro toto dnešní zamyšlení nad výše uvedeným biblickým textem, kterému se říká „velepíseň na lásku“ (1 Kor 12,31-13,13). A upřímně řečeno, je mi jasné, že asi dost dobře nebudu schopen vyjádřit hloubku zážitku a symboliku toho, co jsem viděl v metru. Pokusím se alespoň načrtnout pár bodů, které vám snad dají podnět k vlastnímu uchopení tématu.

Scénu tvořili dva senioři a dvojice matky s dítětem. Vše bylo zasazeno do běžného všedního dne. Na manželském páru bylo vidět, že za sebou měli patrně dlouhý společný život. Jistě krásný, jistě i těžký a bolavý, prostě takový, jaký život bývá. Určitě před mnoha lety byli „krásnými mladými lidmi“, kdy "milovat" lze jaksi bez obtíží a oni si jistě také prošli krásnou vzletnou zamilovaností. A následně pak dlouhým životem, kdy už ale křídla zamilovanosti mizí a je třeba se „pěšky“ vydávat na dlouhou, náročnou, dobrodružnou a i bolavou cestu. Cestu lásky a za plnou láskou.  Avšak povrchním měřítkem světa nebyli oni manželé nyní nijak „atraktivní“. Krása jejich vztahu z nich přesto zářila.  Vedle nich pak byla atraktivní mladá maminka s krásným miminkem. V této chvíli se v tomto metru cesty všech čtyřech účastníků scenérie jakoby protnuly na startu, na cestě a u cíle. Každý z těchto čtyř aktérů byl v jiné části jejich celoživotní cesty k tomu, co je označeno ve výše uvedeném biblickém citátu jako (naplněná a opravdová) láska.

Legendární Francouz Abbe Pierre se jednou vyjádřil, že:
„Život je trocha času, který nám byl dán, 
abychom se naučili milovat,
a tak se připravili na setkání
s Věčnou Láskou - Bohem.“

Tip: Zobrazujte si téma týdne na vašem webu

Související texty k tématu:

Láska:

Boží láska k člověku, Bůh sám stačí

Láska, vztahy, přátelství:
Přátelství, friendship, Freundschaft / foto IMA- Po příteli který kulhá nechci, aby tančil... (De Saint Exupery)
- Přátelé nejsou dokonalí lidé
- Narodili jsme se také pro své přátele (Józef Augustyn)
- Sdílnost přátelství posílí (Benedikt Groeschel)
- Další texty k tématu vztahy a přátelství zde

Život je trocha času, abychom se naučili milovat... Ohňostroj, láska, život...

 

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Svátek andělů strážných 2.10.

Svátek andělů strážných 2.10.
(1. 10. 2023) Pošlu před tebou anděla, aby nad tebou po cestě bděl. Naslouchej jeho hlasu. Můj anděl půjde před tebou, praví Bůh.…

Mezinárodní den seniorů 1.10.

Mezinárodní den seniorů 1.10.
(29. 9. 2023) Víte, pro mě stárnutí je přibližování se cíli. A ten cíl stojí za to. Ani oko nevidělo, ani ucho neslyšelo, ani do srdce…

Svatý Václav stál u základů Evropy

Svatý Václav stál u základů Evropy
(28. 9. 2023) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením
(28. 9. 2023) Násilí a bezpráví zasadilo těžké rány a zanechalo hořkost. Všeho toho velice lituji, naplňuje mě to smutkem a hluboce se…

Svatý Václav je voják i světec

Svatý Václav je voják i světec
(27. 9. 2023) Odhodlaně třímá svůj meč, přitom si ale válku nepřeje.

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí
(26. 9. 2023) Nezapomeňme na tradici svatováclavskou...

Seminář "Otcovo srdce"

Seminář "Otcovo srdce"
(26. 9. 2023) Praktický seminář o Otcově Boží lásce s názvem „Otcovo srdce“ proběhne ve dnech…