On nesl naše utrpení. (Iz 53,4) - Citát z Bible na každý den

20. 9. 2018, zdl

Je účast na shromáždění letniční církve modloslužba?

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Církve, hnutí, ekumenismus

Zúčastnil jsem se bohoslužby jednoho letničního sboru. Pak jsem se od kamaráda dozvěděl, že my  katolíci, nejen že bychom neměli, ale dokonce se nesmíme zúčastňovat  jakýchkoliv modlitebních akcí pořádaných protestantskými "církvemi". Důvodů je pro to prý spousta: neúcta k Bohorodičce Panně Marii, popírání přítomnosti Ježíše v eucharistii, popírání Petrova nástupce, neúcta ke svátostem (manželství, svátost smíření..).  Není prý možné modlit se s lidmi, kteří nectí snoubenku Ducha Svatého. 

Jak to vidíte vy?

Obnovování jednoty mezi křesťany je i náš úkol

Dobrý den,
na samotné návštěvě bohoslužby v jiné církvi by v nepořádku nic být nemělo. Pokud by šlo o  společné slavení eucharistie s nekatolíky, tak by to bylo trochu komplikovanější, ale to zřejmě není tento případ.
Nevím, proč si Váš kamarád myslí, že byste se měl hned dopouštět modloslužby tím, že se půjdete podívat na modlitební setkání nějakého křesťanského společenství. Oni tam snad uctívají nějaké modly a Vy byste se k nim připojil? To asi ne.

Nevím, na jakém základě stojí tvrzení Vašeho kamaráda, ale jak v katechismu, tak v dalších dokumentech najedeme podstatně vstřícnější pohled na nekatolické církve, než který zastává. Katolická církev se snaží na prvním místě hledat to, co máme společné, a ne poukazovat na to, co nás od ostatních církví a náboženských společností dělí.

 

Přidávám pár citací:

Katechismus:

Křest je základem společenství všech křesťanů, i těch, kteří ještě nejsou v plném společenství s katolickou církví: „Neboť ti, kdo věří v Krista a řádně přijali křest, jsou v určitém společenství s katolickou církví, i když ne dokonalém … Jsou však vírou ve křtu ospravedlněni a přivtěleni ke Kristu, proto jim právem náleží čestné označení křesťanů a synové katolické církve je oprávněně uznávají za bratry v Pánu.“ (viz)

 

Dekret o ekumenismu UNITATIS REDINTEGRATIO

Z církevních dokumentů bych pak upozornil na Dekret o ekumenismu UNITATIS REDINTEGRATIO:
"U bratří od nás odloučených se také koná nemálo posvátných úkonů křesťanského náboženství, které různými způsoby podle odlišné povahy jednotlivých církví nebo společností nepochybně mohou být skutečně zdrojem života milosti; je třeba je považovat za vhodné prostředky k otvírání vstupu do společenství spásy."

Dále pak:
"Při některých zvláštních příležitostech, jako jsou modlitby „za jednotu“ a ekumenická shromáždění, je dovoleno a přímo žádoucí, aby se katolíci spojili v modlitbě s odloučenými bratry."


Pokud chcete „teologičtější“ čtení, doporučuji celý dekret UNITATIS REDINTEGRATIO.

S pozdravem
zdl

Kategorie otázky: Církve, hnutí, ekumenismus

Související texty k tématu:

Evangelizace, zvěstování, misie
- Nenechávejte si Krista pro sebe! (Benedikt XVI.)
- Evangelizace je nejlepší služba spoluobčanům... Proč a jak evangelizovat.
Nemějte strach jít do ulic a na veřejná místa (Jan Pavel II.)
- Texty ke klíčovému slovu (štítku) evangelizace

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Velký pátek

(28. 3. 2024) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Zelený čtvrtek

(27. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(25. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(24. 3. 2024) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Květná neděle

Květná neděle
(21. 3. 2024) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen…