Tomáš Řehák

Internetový rozhovor s Tomášem Řehákem

Narozen v Hlinsku 1958. Je vedoucím křesťanské organizace ACET ČR zabývající se péčí, vzděláváním a školením v oblasti AIDS. Je ženatý, má manželku Irenku. Spolu mají dva kluky. Před 16 lety začal navštěvovat několik lidí, kteří měli nevyléčitelná onemocnění. O něco později se seznámil s lidmi, kteří se nakazili virem HIV. Velmi se to dotklo jeho srdce, když si uvědomil, že mnoho lidí bude v budoucnu umírat na onemocnění AIDS. „Proto dnes také chodím po školách a chtěl bych, aby se co nejvíce lidí dozvědělo o této nemoci, aby mladí lidé nemuseli umírat na tuto nemoc." Tomáš přednášel pro více než 300 tisíc studentů na téma sex AIDS a vztahy, vyškolil v ČR více než 50 lektorů, několik lektorů na Slovensku. Pořádá semináře v mnoha městech v Rusku, na Ukrajině, Bělorusku, Kazachstanu, Tadžikistanu, kde vyškolil již mnoho set lektorů. Tato práce se pak velmi rychle rozšířila v těchto zemích. Zároveň působí jako kazatel Apoštolské církve. *** Více se o organizaci ACET dozvíte na adrese http://acet.cz.

„Sex je překrásný, ale nestojí za to, abyste pro něj umírali“, říká Tomáš Řehák, lektor mezinárodní křesťanské organizace ACET zabývající se péčí, vzděláváním a školením v oblasti AIDS. Vaše otázky na téma láska, vztahy, sex a AIDS vám bude zodpovídat ve čtvrtek 16.8.2007 od 10:00 do 11:00, můžete je však klást již nyní.

 


Redakce www.vira.cz:
Jak vypadají Vaše přednášky na středních školách? Přijímají studenti to, co jim říkáte?
Tomáš Řehák:
Tak např. přednáška na téma Sex, AIDS a vztahy trvá ve škole dvě hodiny. Viz webové stránky: www.ACET.cz V první hodině lektoři hovoří všeobecně o nemoci AIDS, jejím vzniku a rozšíření a seznamují studenty se statistickými údaji ze světa i z naší republiky. Mluví o rizikovém způsobu chování a cestách přenosu HIV. Přednáška je velice praktická, lektoři vypráví různé příběhy ze života. Uvádí konkrétní informace doplněné aktuálními statistikami a dalšími materiály jako fotografie, filmy apod. Ve druhé hodině hovoří o důvodech k věrnosti, o lásce, odpovědnosti a osobní volbě. Ukazují, že spolehlivou prevencí je manželská věrnost a sexuální zdrženlivost před manželstvím. Kromě problematiky HIV / AIDS se dotýkají i souvisejících problémů, drog, pohlavního zneužití, pohlavních nemocí, antikoncepce apod. Přednáška vede mladé lidi k výchově v partnerských vztazích, vyzdvihujeme hodnoty jako věrnost, panenství, panictví, doporučujeme založit trvalý vztah dvou lidí na věrnosti, lásce a oboustranné odpovědnosti. Cílem je povzbudit a vést studenty k tomu, aby přistupovali k sexu odpovědně, zdrženlivě a viděli sex z hlediska zdraví a trvalých partnerských vztahů. Tyto přednášky chápeme jako rozsévání. Velikou radost prožíváme, když se zpětně dovíme, že někdo ze studentů po službě ACET změnil svůj životní postoj k otázkám sexu, věrnosti, a nebo dokonce začal patřit do církve a uvěřil. Myslím si, že Boží principy jsou správné pro to, aby se dodržovaly. Rádi přednášíme ve školách, protože víme, že těm mladým lidem můžeme předat něco z Božího plánu. Modlíme se za to, aby se jich Bůh dotkl a aby uviděli jak se v životě mají správně rozhodovat. Povzbuzujeme studenty k tomu, aby si vážili svého panenství a panictví, povzbuzujeme je k novým začátkům a aby měli odvahu jít proti proudu. Studenti tyto přednášky přijímají. Někteří studenti jsou vděčni, že se vyhnuli vyučování, zkoušení u tabule a pod. (Odpovězeno: 16. 8. 2007 v 8:28)

Redakce www.vira.cz:
Co znamená "kvalitní informace o lásce, sexu, AIDS"?
Tomáš Řehák:
Redakci zvu do školy na přednášky ACETu.(Odpovězeno: 16. 8. 2007 v 8:30)

Jitka Z.:
Není požadavek předmanželské čistoty dnes jen již utopií, přežitkem?
Tomáš Řehák:
Jsem přesvědčen o tom, že tomu tak není. Setkávám se s mnoha mladými lidmi. Často se ve školách ptám chlapců, kterou dívku by chtěli za manželku. Zda dívku, která zná všechny sexuální polohy a měla už předtím 8 chlapů v posteli, a nebo tu, která je stejně hezká a je to dívka, která ještě nikoho neměla a je pannou. Po celé republice kluci sami odpovídají, že by si přáli, aby by jejich budoucí dívka byla pannou. Jen velmi málo kluků si přeje, aby tomu tak nebylo.(Odpovězeno: 16. 8. 2007 v 8:31)

Hanka:
Milování je vyvrcholením lásky,dnes je to ale vše naopak.Když řeknu "ne" vztah skončí, žádného kluka nebaví čekat na to nejkrásnější, chtějí hned-moje vlastní zkušenost.Proto také nikoho nemám,asi mám blbý přístup k současnému životu.A nebo kde jsou ti partneři, kteří to ocení, že je děvče čisté?
Tomáš Řehák:
Hanko rozumím, že to je pro Tebe těžké. Chci Tě povzbudit. Z vlastní zkušenosti vím, že jsou kluci, muži, kteří to ocení a kteří se sexem nespěchají a mají názor, že sex je vyvrcholením lásky a patří až do manželství. (Odpovězeno: 16. 8. 2007 v 8:32)

Míla:
Zdravím Vás.Poslední dobou častěji narážím na otázku, zda církev neupravila svůj postoj k onanii. nezradí, nenakazí nikoho ani sebe HIV atd.Když nejsou peníze na manželství a bydlení, ale síla k úplné čistotě také ne...Co si o tom všem myslíte Vy? Díky za odpověď.
Tomáš Řehák:
Mnoho peněz a přepychové bydlení z daleka nejsou zárukou pěkného vztahu a skvělého sexu v manželství. Domnívám se, že církev by měla být majákem a stát pevně na skále. Není ani tak důležité, co si myslím já, ale co o tom říká Boží slovo. Každý člověk má svědomí a čím blíže je Bohu, tím to svědomí je citlivější. Co se týká onanie, sebeukájení tak s tím se ve svém životě setká každý z nás, a to až na skutečné výjimky. Tvrdí-li někdo opak, pak tomu moc nevěřím. Proč? Ze zkušenosti. Měl jsem velmi mnoho rozhovorů se zástupci obou pohlaví a různých věkových kategorií a z praxe vím, jak s tím mnozí zápasí. Když s někým věřícím o tom hovořím a trápí je, že podlehli pokušení, tak je povzbuzuji, aby to řešili s Bohem. Pán Bůh odpouští naše hříchy, když činíme pokání. V Bibli je zaslíbení, že na vyznaný hřích Bůh nevzpomene více. Za naše hříchy zemřel Pán Ježíš na kříži a jeho krev byla prolita za naše nepravosti. Chtěl bych zmínit, že je rozdíl, když někdo podlehne pokušení jednorázově - obrazně upadne, ale znovu povstane a jde dál. A je rozdíl mezi tím, když někdo upadne, leží v blátě, je otrokem a sám nemůže povstat. Lidé mohou být otroky alkoholu, drog, sexu i onanie. V takových případech lidé potřebují duchovní pastorační službu, aby mohli být osvobozeni. A k tomu může dojít jen po opravdovém pokání a jen poté, co plně pochopíme, že to, čeho se chceme zbavit, je nepřítel. Ježíš i dnes osvobozuje zajaté. V Bibli čtu o tom, že sex před manželstvím (smilstvo) je hřích. Sex s cizí vdanou ženou je cizoložství. Homosexuální poměr je v Božích očích ohavností. Pán Bůh nenávidí hřích, hříšné jednání, ale miluje hříšníka. Hřích je hřích a zůstane hříchem. Křesťané by měli usilovat o to, aby žili ve svatosti a čistotě. Tuto sílu žít v čistotě můžeme čerpat u Boha. (Odpovězeno: 16. 8. 2007 v 8:32)

Monika M.:
Mám 15letého syna a ráda bych ho informovala ohledně partnerských vztahu, sexuality a AIDS.Můžete nám prosím doporučit vhodnou literaturu, která je srozumitelná jeho věku? Děkuji
Tomáš Řehák:
Velmi doporučuji např. tuto literaturu: Lásku dát, lásku brát - Josh Mc Dowell - nakladatelství Triangl Dva středy, však jeden kruh - W.Trobisch - nakladatelství Velehrad Měl jsem rád jedno děvče - W.Trobisch Radost být ženou - I.Trobischova - nakladatelství Křesťanský život-Albrechtice Příprava na manželství - Marie Frydrychová Malá škola lásky - Marie Frydrychová - nakladatelství Luxpres Příprava snoubenců na manželství – Traxlerovi - nakladatelství Hnutí rodina - Pardubice Intimně před manželstvím - nakladatelství Křesťanský život-Albrechtice Potřebuji Tvou lásku – Campbell - nakladatelství Návrat Hledám svou cestu – Campbell - nakladatelství Návrat Od pěti do pětadvaceti - G.Gebhardtová Sex , Vina, Odpuštění Povídej mi o lásce - M. Quoist Dvě strany lásky - G.Smalley a J.Trent -nakladatelství Nová Naděje Brno Jak zvládat svoje hormony - Jim Burns – nakladatelství Nová Naděje Brno Sexuální výchova 12-14 let – Joyenx- nakladatelství Portál Sexuální výchova 14-16 let - Joyenx - nakladatelství Portál Sexuální chaos - Tim Stafford - nakladatelství Návrat Sexualita v našem životě - Józef Augustyn - Karmelit. nakl. Kostelní Vydří Známost a namlouvání – Nanci Van Peltová -Advent Tvé tělo je stvořeno pro lásku – Daniel- Ange – Karmelit. nakl. Kostelní Vydří Sex, Aids, Vztahy - Stuart Angus , nakladatelství Tůma, Modřice Sex: šlehačka na dortu - Tomáš Řehák – nakladatelství Tůma, Modřice S nikým nechodím a nejsem cvok - Joshua Haris - nakladatelství Samuel Ani ň - Joshua Haris - nakladatelství Samuel Mark Laaser – Jak mluvit s dětmi o sexu - nakladatelství Samuel a ještě mnohé jiné knihy(Odpovězeno: 16. 8. 2007 v 8:32)

Jakub D.:
Jaky je podle Vas nejucinejsi zpusob braneni se chtici, sexualni zadosti?
Tomáš Řehák:
Být v Boží blízkosti. Modlitba. Ledová sprcha. (Odpovězeno: 16. 8. 2007 v 8:33)

Majka Pokorná:
Dobrý den ! Nelíbí se mi, že společnost chápe sex jako spotřební zboží, na které má každý nárok bez omezení. Myslím si, že takový přístup přímo vhání mládež do spousty vztahových zklamání a navíc vede i k tomu, že se opíjí sexem, ale nejsou schopni navázat trvalý vztah. Proto jsem svoji dceru (věk-11,5r.)poučila o sexu, milování a o tom, co si nesmí nechat líbit, co je to láska apod. Udělala jsem správně ? Nebylo to přeci jen příliš brzo? Děkuji za odpověď.
Tomáš Řehák:
Udělala jste velmi dobře. Je skvělé, když maminka mluví se svoji dcerou o takových věcech. Velmi doporučuji moc pěknou knížku Eva Evě autor Agnes a kolektiv, nakladatelství Návrat domů. (Odpovězeno: 16. 8. 2007 v 8:34)

Ludmila:
Jak byste vysvětlil nevěřícím kolegům, že celibát nemusí být "proti přírodě"?
Tomáš Řehák:
Nevěřící tomu jen těžko mohou porozumět. Když by o to upřímně stáli, doporučuji je seznámit s lidmi kteří žijí s Bohem a také v celibátu, aby s nimi navázali osobní vztah. Když takové lidi osobně poznají a spřátelí se, tak možná porozumí. (Odpovězeno: 16. 8. 2007 v 8:36)

pepa:
Prosím vás, jak mám argumentovat některým sečtělým lidem, kteří tvrdí, že všechno,co se v člověku děje,i láska,je sledem chemických proceců, a předkládají mi na to vědecké podklady.
Tomáš Řehák:
S některými sečtělými lidmi se těžko hovoří, těžko se argumentuje. Blahoslavení chudí duchem…Ježíš řekl Nikodémovi: „Nenarodí-li se kdo znovu… nemůže vidět Boží království. Lidé nevidí Boží pravdy a nedají se přesvědčit. Já osobně nevěřím tomu, že bych si vzal nějakou chemickou pilulku a více miloval svoji ženu, děti, nebo jiného člověka. Bůh je láska.(Odpovězeno: 16. 8. 2007 v 8:36)

Terezka G.:
Dobrý den.Vcelku mi není jasné,jak vůbec vznikl virus HIV.Jde mi o prvotní "impuls" nebo jak to nazvat.Jestli se nějak dvě různé bakterie zmutovaly či jak?Vždyť i dříve byla promiskuita a virus nebyl.Nebo se mýlím?Bývaly pohlavní choroby-Syfilis,Kapavka atd. Kéž 6 přikázání z Desatera je cestou a samozřejmostí pro nás-lidi.Děkuji za odpověď
Tomáš Řehák:
Terezko, odpověď na Tvoji otázku neznám. Příští rok tomu bude 25 let, kdy vědci objevili virus HIV, a myslím si, že dodnes neznají správnou odpověď, jak vznikl.(Odpovězeno: 16. 8. 2007 v 8:37)

Pavel:
Dobrý den, prosím, mohl byste mi z křesťanského pohledu nějak srozumitelně "definovat" sexualitu a vlastní sex? Díky!
Tomáš Řehák:
Líbí se mi definice v Bibli. 1.Mojž. 2 kap. 24 verš. Proto opustí muž svého otce i matku, přilne ke své ženě a stanou se jedním tělem. ( Opustit …přilnout …a stát se jedním tělem.)(Odpovězeno: 16. 8. 2007 v 8:38)

Zdeňka Koníčková:
Dobrý den! Četla jsem váš článek O princezně a drakovi a ráda bych reagovala. Myslím, že takovéhle články by měly být trestné. Snažíte se v mladých lidech vyvolat pouze strach a stres z vlastního těla, druhého pohlaví a sexuality vůbec. Vím, o čem mluvím, když jsem byla mladší, tak jsem takových článků přečetla plno a efekt to mělo jediný. Vytvořila jsem si komplexy, že celá sexualita je něco špatného a mučila jsem se výčitkami. To rozhodně není zdravý vývoj k opačnému pohlaví. Je přirozené, že mladí lidé se chtějí poznávat a to že chlapci (muži)se mazlením vzruší je naprosto přirozené a mladí by měli hlavně vědět, jak sexualitu svou i svého partnera přijmout, ne násilím a týráním potlačovat. Chlapci by měli sexuální napětí uvolňovat nejdříve naprosto přirozeně sami, klidně i před svou milou, která se tak může lecos naučit. Může to být pro oba nádherný zážitek, kde si dokáží sobě navzájem důvěru a pochopení. Chápu, že existují i hulváti, kteří chtějí dívky zneužít, ale těch je naprostá menšina, ale vaším článkem pak každá mladá dívka předpokládá, že takoví jsou všichni muži, což jí může způsobit problémy v navazování plnohodnotného vztahu. Přeji vám pěkný den a příště se zkuste zamyslet trochu s nadhledem, děkuji.
Tomáš Řehák:
Článek O princezně a drakovi byl převzat z brožury Sex: šlehačka na dortu. Tato brožura je určena náctiletým. Je mi líto, že ve Vás tento článek vyvolal pocit, že chci mladé lidi strašit. To skutečně nebylo takto myšleno. Souhlasím s Vámi, že je naprosto přirozené, že se muž mazlením vzruší. Jen jsem chtěl ukázat na to, jak rozdílně jedná a uvažuje muž a jak žena. Jsme rozdílní. Je dobré si tyto vzájemné rozdíly uvědomit a také s nimi počítat. To neznamená, že jsme špatní. Sexualita není špatná. Setkávám se s tisíci mladými lidmi a v několika případech osobního rozhovoru jsem slyšel vyprávět dívku, jak se chtěla s chlapcem jen mazlit, on se vzrušil, rozjel se rychlík a dívka chtěla brzdit. Byla znásilněna a nechápala proč. Mnoho děvčat bylo chlapci zneužito. Nesouhlasím s Vámi, že by měl chlapec sexuální napětí uvolňovat před dívkou, např. svoji spolužačkou, která se mu líbí. Sexuální touha není jako pocit hladu. Mám hlad, tak se najím. Když mám hlad, jdu kolem zavřené prodejny a ve výloze uvidím překrásné pečivo, zákusky apod., tak mě ten můj hlad neopravňuje k tomu, abych vyrazil výlohu prodejny a vzal si, co mi nepatří. Musím se ovládat a kontrolovat. Zrovna tak se muž musí ovládat, když je manželka v nemocnici, a ne se uvolňovat s kolegyní v práci. Také přeji moc pěkný den.(Odpovězeno: 16. 8. 2007 v 9:48)

Redakce www.vira.cz:
Nevyznívá potom téma "sexualita" přílilš negativně?
Tomáš Řehák:
Nevyznívá. Sex je překrásný Boží dar.(Odpovězeno: 16. 8. 2007 v 9:50)

Redakce www.vira.cz:
Před čím konkrétně se snažíte lidi chránit?
Tomáš Řehák:
Před nemocí AIDS, před užíváním drog, nechtěným otěhotněním, před vlivem sexuální revoluce apod.(Odpovězeno: 16. 8. 2007 v 9:50)

Zuzana:
jaký je váš názor na orální sex z pohledu křesťana?
Tomáš Řehák:
Z hlediska Bible bylo člověku dáno k užívání celé tělo partnera (myšleno manžela, manželky - (1K7). Nicméně sex byl první oblastí, kde došlo k naprosté degradaci (viz Gn 6) člověka a k démonickým aktivitám. Křesťan by se měl vyhnout sexu, který je nepřirozený, zvířecí, je spíše vybičováním smyslů, který není veden smyslem naplnění vztahu mezi manžely. Sex, jak ho popisuje Písmo, je romantický, radostný. Vztah mezi mužem a ženou krásně popisuje Píseň písní. Domnívám se, že orální sex jako způsob kontaktu proto není zakázán, stejně jako jakýkoli jiný kontakt. Ale pokud by takto mělo pravidelně docházet k vyvrcholení, pak to už degradace sexu je. Pokud je partnerce (partnerovi) něco nepříjemné, ponižující, degradující, tak by to druhý partner neměl vyžadovat.. Mnoho děvčat se ptá zda musí praktikovat orální sex, když je k tomu chlapec nutí a bojí se, že když by tak nečinily, že je chlapec opustí. V tomto případě všem doporučuji, aby použily "orální antikoncepci" - tedy aby důrazně vyslovily ústy kouzelné slovíčko „NE“. Sex před manželstvím je porušením Božích příkazů a jedná se o smilstvo. (Odpovězeno: 16. 8. 2007 v 9:51)

:
Když je sex nejkrásnějším projevem lásky dvou lidí, proč tedy taková omezení a určování pravidel?
Tomáš Řehák:
Domnívám se, že silniční pravidla, jak mají jezdit auta nejsou pro to, aby nás omezovala, ale aby nás chránila. Zrovna tak, co se týká sexuality a sexu, tak nám Bůh dal také pravidla a doporučení. Je to pro naše dobro. Ještě žádný sexuolog nevymyslel nic lepšího, než vymyslel náš Otec v nebi, který nás velmi miluje a chce pro nás to nejlepší.(Odpovězeno: 16. 8. 2007 v 9:52)

Pavel :
Prosime redakci,at nedovoluje tu zobrazovat ty otazky, co jsou vulgarni. I svetske weby to smazavaji! Kdyby to bylo jen trochu mozne, dekujeme! Od vcerejska jsou tu dva kusy:( Nyni dotaz pro pana Rehaka: V cem vidite skodlivost pornografie na internetu a online chatovani na erot. temata. Jak se toho da zbavit, kdyz by do toho nekdo spadl jako do zavislosti? Dekuji za odpoved.
Tomáš Řehák:
Škodlivost vidím právě v tom, že to vede do závislosti. Když je člověk otrokem a potřebuje osvobození z jakékoli závislosti, tak pomoc je možná jedině tehdy, když ten člověk chce pomoc. Když nechce, tak mu nikdo jiný pomoct nemůže. Ježíš osvobozuje.(Odpovězeno: 16. 8. 2007 v 9:53)

Hanka:
Dobrý den, rozhovor s Vámi začíná slovy Sex je překrásný....souhlasím s tím, že je to krásný Boží dar, co si myslíte o tom, že tento lidský PŘIROZENÝ prožitek je odepřen katolickým kněžím... jsou to přece NORMÁLNÍ lidé... Děkuji za odpověď. Hanka
Tomáš Řehák:
Kandidáti kněžství měli svobodnou volbu a oni to rozhodnutí učinili sami a rozhodli se pro život v celibátu. Ten, který žije v celibátu, se odřekl tisíce žen. Já jsem ženatý a svobodně jsem se zřekl tisíce žen bez jedné:-) (Odpovězeno: 16. 8. 2007 v 9:55)

Radek P.:
Dobrý den, proč si myslíte, že není šťastné střídat sexuální partnery / ky? Vždyť pokud je sex překrásný, proč ho nevyužít pro radost a potěšení jak to jen jde!? Připadne mi zvláštní "držet hladovku", když mám a můžu "co jíst"...
Tomáš Řehák:
Budu se znovu opakovat. Jsem věřící a chci žít dle Božích rad. V dnešní době střídání sexuálních partnerů může vést k získání pohlavně přenosných nemocí včetně HIV/AIDS. Setkávám se s takovými lidmi. Ti, kteří mají AIDS, neprožívají potěšení a často litují. Ohledně dotazu, jak uspokojit hlad, viz odpověď výše. (Odpovězeno: 16. 8. 2007 v 10:05)

R:
Domnívám se, že je asi lepší "vyzkoušet" sex s více lidmi, abych poznal, kdo mi pro manželství nejvíce vyhovuje. Vždyť si taky vybírám svou partnerku dle více možných kritérií. Tak proč ne z toho kritéria sexuálního?!
Tomáš Řehák:
Partnerku si nemůžu vyzkoušet jako v obchodě kalhoty. Tyto kalhoty rok nosit na sobě a pak je vrátit. Jestliže ti dva se milují, mají se rádi, tak věřím tomu, že si to vyjádří i sexuálně. Není důvod, proč by jim to nešlo i v oblasti sexu.(Odpovězeno: 16. 8. 2007 v 10:11)

PM:
Víte, přemýšlím nad tím, proč je kolem sexu tolik "karambolu", když je to normální součást života, jako třeba jídlo, pití, spaní... Proč je kolem něj tolik vyhrocených názorů? Proč jej nenechat plynout tak jako u ostatních živočichů? Proč kolem něj pořád stavět nějaké mantinely, hranice - nestává se pak jen "kradeným ovocem, které chutná nejlépe". Není to tak, když se kolem něj pořád něco zakazuje, že se stává ještě přitažlivějším a rajcovnějším, v jakékoliv podobě (snad možná právě v té nejzakazovanější!!!!?)
Tomáš Řehák:
Souhlasím s tím, že sex je normální součástí života, ale rozumím tomu, že se to týká až manželství. Zákazy jsou pro to, aby chránily. Pedofilie je také zakázané ovoce.(Odpovězeno: 16. 8. 2007 v 10:14)

kudla:
Jaké máš zážitky ze zemí ,které jsi navštívil
Tomáš Řehák:
Byl jsem v Kazachstanu, Tadžikistanu, Ugandě a v několika dalších zemích a uvědomil jsem si, jak jsme bohatá země. Měli bychom být za to vděčni. Uvědomil jsem si, jak nemoc AIDS ničí životy lidí a mladí lidé v ČR si vůbec neuvědomují nebezpečí, které jim hrozí.(Odpovězeno: 16. 8. 2007 v 10:17)

Čtenářka z Plzně:
Dobrý den, žiju se svým manželem již několik let ve spokojém manželství. Máme se rádi, máme dítě a další právě čekáme. Velkou bolestí našho vztahu ale je, že máme zcela rozdílnou chuť na sexuální sblížení. Manžel by chtěl velice často (i několikrát týdně). Já s ním také chci sexuálně být, ale stačí mi opravdu daleko menší frekvence (několikrát do měsíce?) (Souvisí to asi i s našimi povahami - on je aktivní extrovertní "cholerik", já zase člověk spíše pasivnější a "introvertnější"). Chci mu vycházet vstříc, ale jsem opravdu často unavená, bolívá mě hlava... Navíc, když jsem kojila, moje potřeba sexu byla téměř nulová (dočetla jsem se, že se kojením do krve vyplavují "antisexuální" hormony). Tuším, že manžel tuto situaci prožívá opravdu velice těžko a někdy mám až strach, aby to nedopadlo nějak špatně. Vím, že na mě nechce být zlý, ale v některých takovýchto chvílích má velmi špatnou náladu a má takové nepříjemné poznámky. Co byste poradil?
Tomáš Řehák:
Hovořte s manželem spolu o tom, co prožíváte. Vzájemně si vycházejte vstříc, snažte se jeden druhému porozumět. Nedá se krátce odpovědět na Vaši otázku. Moc se mi líbí Váš přístup k řešení problému. Bylo by to na delší odpověď. Jesli máte zájem, napište na adresu redakce (vira@vira.cz) a oni nás zkontaktují.(Odpovězeno: 16. 8. 2007 v 10:22)

:
Co je pro boha na sexu špatnýho, že ho furt zakazujete?!?
Tomáš Řehák:
Sex je skvělý. Ježdění autem je skvělá věc. Ale oficiálně je dovoleno jezdit autem až od osmnácti let. Představte si, že Váš dvanáctiletý syn za Vámi přijde a řekne Vám: "tati, ty mě omezuješ, máme nové auto, dej mi klíčky, vysvětli mně, jak se řadí, chci si užít." Pochybuji, že s tím budete souhlasit. Ten zákaz je proto, aby ochránil Vašeho syna. Až dospěje, tak si může užívat rychlé jízdy. Jsou pravidla pro řízení auta a zrovna tak jsou dobrá doporučení pro sexuální život. Jedno z dobrých pravidel je např. že muž, když je HIV poz. by neměl žít promiskuitně. Když to nebude respektovat, může ohrozit své partnery. Toto omezení také chrání.(Odpovězeno: 16. 8. 2007 v 10:27)

:
Nejste ve svém sexuálním životě frustrovaný?
Tomáš Řehák:
Nejsem. Se svojí manželkou si užívám.(Odpovězeno: 16. 8. 2007 v 10:53)

V:
Chci Vám jen poděkovat a podpořit Vás ve Vaší práci. Věřím, že se Vám daří předávat to, co bych jednou chtěla předat svým dětem, aby nemuseli projít tím, co já. Honba za uspokojením střídání partnerů, nespokojenost, nenaplněnost. Aby nemuseli procházet utrpením, hledání štěstí tam, kde není. Po mnohých strastech a s ohromnou náručí Boží lásky jsem jej našla ve svobodném, úplném a otevřeném vzájemném sebedarování svému úžasnému muži. Ne v popírání či odmítání sexuality. Nacházíme v ní ohromný dar, za který je potřeba denně Bohu děkovat. Děkuji Vám za vše, co pro nás mladé děláte!
Tomáš Řehák:
Moc děkuji za váš příspěvek.(Odpovězeno: 16. 8. 2007 v 10:54)

Veronika:
Dobrý den, zajímal by mě váš názor (jako člověka i jako křesťana) ohledně antikoncepce. Naše náboženství povoluje pouze tzv. metodu PPR která je velmi nespolehlivá a navíc se nedá říci, že by tato metoda měla sloužit jako antikoncepce. Nemyslíte si, že v otázkách hormonální antikoncepce či prezervativů (ochrana před AIDS) apod. církev poněkud zaspala?
Tomáš Řehák:
Metoda PPR je velmi spolehlivá, jestliže se s tou metodou dobře seznámíme. Spolehlivost se uvádí tzv. Perlův index. Když se to lidé dobře naučí, tak je selhání 2%. U hormonální antikoncepce se uvádí selhání 0,5-1%. Z pohledu křesťana je hormonální antikoncepce pro mne nepřijatelná z abortivních (potratových) důvodů a také z možných nežádoucích vedlejších účinků. Pravdou je, že kondom chrání před HIV, ale 100% bezpečný není. V odborné literatuře se uvádí, že Perlův index selhání je 6 a více %. Tím je myšleno, kolik procent žen otěhotní, když celý rok budou používat při milostném aktu tyto metody. Kondom se může vysvléknout, prasknout apod. Žena může otěhotnět pouze několik dnů v měsíci v období ovulace. Virus HIV může získat každý den.(Odpovězeno: 16. 8. 2007 v 10:55)

lucka:
Těžko se mi o tom hovoří, ale kdybych před několika lety znala názory, které tu prezentujete, vypadal by můj život jinak.
Tomáš Řehák:
Nevím, co jste ve svém životě prožila, ale jestli to bylo něco bolestného, tak můžete začít nově a mnoho nepěkných zážitků může být uzdraveno.(Odpovězeno: 16. 8. 2007 v 11:10)

TS:
Myslíte, že je správné hovořit o zákazech v oblasti sexuality? Osobně mám pocit, že mi víra nic "nazakazuje". Naopak mám pocit, že se mi snaží nabízet cestu bezpečnou a naplněnou, kterou já, chci-li žít "šťastně" musím svobodně (nikoli se strachem) přijmout.
Tomáš Řehák:
Souhlasím s Vámi, ale jsou věci, kde mám omezení, mantinely. Třeba to, že nebudu krást, lhát atd. Víra mě k tomu neopravňuje.(Odpovězeno: 16. 8. 2007 v 11:13)

:
Dovedl byste odpustit své paní nevěru?Bylo by to jako dříve - důvěra?Prý je rozdíl mezi nevěrou muže a nevěrou ženy.Jak se k tomuto stavíte?
Tomáš Řehák:
Nestalo se to, abych nevěru musel odpouštět. V našem manželství si mnoho věcí odpouštíme. Má manželka mi každý den odpouští mé chyby, provinění atd. Bůh nám oběma odpouští. Nevěra je nevěra a nedělal bych v tom rozdíl.(Odpovězeno: 16. 8. 2007 v 11:15)

V.:
V kolika letech jste se ženil a jak dlouho jste již ženatý? Klape vám to s manželkou po sexuální stránce? Opravdu jste měl první sex až po svatbě? Z jedné z vašich odpovědí mám dojem, že i sex v manželství je omezován. Říkal jste, že má být romantický atd. Proč by nemohl být např. živočišný, pokud se to oběma partnerům líbí? Copak to Bůh zakazuje? A proč?
Tomáš Řehák:
Ženil jsem se v 28 letech. Když by mi to v 18 letech někdo řekl, tak bych se mu vysmál a tvrdil, že se to nedá bez sexu vydržet. Moje manželka byla první. Jsem ženatý 22 let. Mohu vyznat, že je to po intimní stránce lepší než po svatbě. Je to jiná kvalita lásky, milování, sexu. (Odpovězeno: 16. 8. 2007 v 11:21)

VH.:
Pokud to není příliš osobní: jak se s manželkou chráníte? Předpokládám, že například 7 dětí by i na vás mohl být moc (finanční hlediska apod.).
Tomáš Řehák:
Před manželstvím jsem si plánoval, že budu mít sedm dětí. Když jsem to oznámil své nastávající, tak se naše názory různily. Dnes sledujeme plodné a neplodné dny.(Odpovězeno: 16. 8. 2007 v 11:27)

:
Dobrý den. Máte tady zajímavý rozhovor. Ale dost často tam citujete vašeho boha. Já nejsem věřící, na tento web jsem zabrousil náhodou... O sexu taky přemýšlím :-) Jak byste mě - "nevěřícímu" argumentoval (bez náboženské a biblické terminologie), proč bych se měl v sexu nějak omezovat, proč bych měl něco považovat za "zakázaného, hříšného, ohavného" atd.
Tomáš Řehák:
Opravdu si nemyslím, že sexualita je něco zakázaného, hříšného a ohavného. Jen tuto sexualitu posouvám za mantinel za hranici manželství. Manželství je pro mě smlouva. Jsou lidé, kteří dnes nerespektují manželství a vidí to jako přežitek. Těžko se může argumentovat, když někdo nevěří v Boha. Mám přátele, kteří jsou nevěřící, a přesto se řídí morálními a etickými hodnotami. Žijí v manželství a zůstávají si věrní, nepodvádějí, snaží se dodržovat nějaké morální principy. Člověk by se měl v oblasti sexu chovat zodpovědně a měl by vědět, že může nést případné následky svého jednání.(Odpovězeno: 16. 8. 2007 v 11:30)

Redakce webu vira.cz:
Tomáši, děkujeme za Váš čas, ochotu i odvahu odpovídat. Přejeme Vám ve Vaší práci i v osobním životě mnoho zdaru a síly. Několik snímků z průběhu rozhovoru v mediálním stanu na CSM v Klokotech u Tábora