Sekce: Knihovna
Karel Fořt v rozhovoru s Janem Paulasem
Život voněl člověčinouVydal(o): Karmelitánské nakladatelství
Kapitoly z knihy na tomto webu:
- Ve spárech Gestapa, aneb jak jsem našel své povolání
- Iluze, že český komunismus bude jiný než sovětský
- Skauting a lesní školy po válce
- Kněžské počátky na Šumavě, komunistická mračna a útěk přes hranice
- Uprchlický tábor a těžký život exulantů
- Pořád zde zůstává Boží láska, ve kterou věříme
Karel Fořt - známý spíše jako "Otec Karel" z Radia Svobodná Evropa odpovídá v knize Život voněl člověčinou Janu Paulasovi.
P. Karel Fořt se narodil 8.11.1921 v rodině četnického důstojníka v Rožmitále pod Třemšínem. Byl skautským vůdcem, za což byl roku 1940 zatčen gestapem a vězněn. Poté se rozhodl pro kněžskou dráhu. Vysvěcen byl několik měsíců po komunistickém puči roku 1948. Jako kněz působil ve Vimperku, odkud spravoval řadu šumavských farností. Pastoračně se staral i o dosud neodsunuté sudetské Němce.
Když kolem něj začal komunistický režim stahovat smyčku, utekl roku 1950 na poslední chvíli za hranice a zamířil na misie do Alžírska, kde zažil i nelítostný teroristický "národně osvobozenecký" boj. Odešel tedy do Německa, kde postupně vybudoval celou síť českých center. Sám vedl českou farnost v Mnichově a působil v rádiu Svobodná Evropa, odkud je mezi posluchači známý pod pseudonymem "Otec Karel".
27.10. 2008 obdržel na českobudějovické radnici vyznamenání Za zásluhy a Za statečnost.
28.10. 2012 propůjčil Mons. Karlu Jaroslavu Fořtovi prezident Řád Tomáše Garrigua Masaryka za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva.
Karel Fořt prožil zajímavý, napínavý a plodný život ve službě Bohu a vlasti. Zemřel 21.1.2014.
Karel Fořt na webu vira.cz:
- 21. století nebude lepší... (článek) - Je možné, že století 20., ve kterém jsem převážně já žil, bylo zvláště kruté. Ale století minulá nebyla o moc lepší, a žel Bohu, nebudou ani ta budoucí. Pán Ježíš nám žádný ráj na zemi nesliboval. Naše osudy, a i Váš, jsou v rukou milujícího otce. A proto - jak jsme zpívali se skauty - "Za každou chvíli života, jež dala mi tvá dobrota, za každý žití okamžik, měj, Pane můj, upřímný dík" (melodie Utíkej káčo).
- Karel Fořt byl vyznamenán Řádem Tomáše Garrigua Masaryka (článek) - Karel Fořt - coby "Otec Karel" z Radia Svobodná Evropa byl prezidentem republiky 28.10.2012 vyznamenán Řádem Tomáše Garrigua Masaryka za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva. Karel Fořt prožil zajímavý, napínavý a plodný život ve službě Bohu a vlasti.
- Otec Karel Fořt: on-line rozhovor (rozhovor) - Vlídný hlas P. Fořta znají posluchači Radia Svobodná Evropa, které v době komunistické totality vysílalo z Německa do Československa. Otec Karel má za sebou napínavý a plodný život exulanta, který musel obstát v mnoha nových a nepředvídaných situacích a režimech. Na základě svých protikladných zkušeností dokáže nabízet neotřelé pohledy na víru a církev. Rozhovor s P. Karlem Fořtem proběhl 4.12.2008.
- Při věznění Gestapem našel povolání (článek) - Při věznění Gestapem padlo moje rozhodnutí o mém životním směřování. Uvědomil jsem si, že naše sny o partyzánské válce byly mladické a naivní. Německá armáda tehdy vítězila na všech frontách, a tak bychom mohli páchat leda atentáty či sabotáže. Najednou jsem poznal, že moje cesta musí být jiná.
- Ušili jsme si pytel, do něho nastrkali noviny, jimiž jsme se obalili (článek) - V uprchlickém táboře jsme byli odsouzeni k dlouhodobé nečinnosti. Za takové situace kvetla zahálka, což nevedlo k ničemu dobrému a tábor Valka byl brzy proslulý svou kriminalitou. Dostávali jsme velmi omezený denní příděl potravin a nepatrné měsíční kapesné. Bydleli jsme v dřevěných barácích s cimrami po patnácti až dvaceti lidech...
Odkazy na jiné weby:
- Proti totalitě lze bojovat i jinak než mečem. (P. Karel Fořt)
- K poslechu - audiopořad Českého Rozhlasu
- Nemám jinou vlast než jižní Čechy, tvrdí kněz, skaut a oslavenec Karel Jaroslav Fořt
- Martin Holík: Přečetl jsem * Karel Fořt * Život voněl člověčinou
Autor: Karel Fořt , Jan Paulas