Otče! (Tob 2,3) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Knihovna

G. Davanzo

I. Společensko-kulturní kontext.

Situace

z knihy Stáří - křesťanský pohled. , vydal(o): Karmelitánské nakladatelství

1. Situace

Po šedesátce se vstupuje do tzv. "třetího věku". Není dosud jisté, zda pokrok v lékařství posune maximální délku lidského věku, která se pohybuje kolem sta let.

Stále větší počet lidí však dosahuje vysokého věku.Vytváří se proto vzhledem k předcházejícím generacím odlišné proporce mezi počtem lidí, kteří přesáhli šedesát let věku, a mladšími. Tento společenský jev je stále patrnější především v nejvyspělejších zemích v souvislosti s pozvojem lékařské vědy a se snižováním porodnosti.

K problému většího počtu starých lidí se řadí problém společenský a psychologický, způsobený technickým pokrokem, který s přibývajícím věkem odsuzuje lidi k odloučenosti. Zkušenost starého člověka bývá méně hodnocena než pružnost mládí, pokud jde o přizpůsobivost novinkám na poli vědy. Proto se dává přednost mládí před stářím.

Důsledek je nelidský: současná společnost prodlužuje život, ale lidé ztrácejí chuť žít. Starý člověk se cítí izolovaný a vyloučený na okraj společnosti, která mluví o ekonomické zátěži způsobované množstvím starých lidí, především nejsou-li soběstační. Stáří, podobně jako utrpení a smrt, vede ke krizi našeho pojetí života.





2. Perspektivy.

Na sociologické rovině se nabízí hypotéza pozdějšího odchodu do důchodu, protože pokrok v lékařství a sama technizace dovolují prodlužovat aktivní věk člověka. Relativně malá skupina pracujících by nebyla tolik zatížena obživou nejmladších a nejstarších. Návrh má svůj význam, ale pouze odsouvá daný problém, neřeší ho.

Navrhuje se také oddálit co nejvíce hospitalizaci starších lidí vytvořením nových forem péče: domácí péčí a vznikem zařízených ambulantních středisek. Cílem je udržet staršího člověka co nejdéle v prostředí pro něj přirozeném nebo alespoň zřizovat domovy hotelového typu, uzpůsobené starším lidem, v nichž by se cítili přirozeně hned z několika důvodů: obsazení by bylo smíšené, obyvatelé by se mohli volně pohybovat a měli by aktivní účast na provozu spojenou s odpovědností.

Na psychologické rovině se doporučuje, aby lidé udržovali přátelské vztahy před dosažením důchodového věku také mimo rodinné a pracovní vztahy, i kdyby tím měly posledně jmenované částečně trpět [Přátelství].

Starý člověk má dodržovat dietu ve stravování. Neměl by zanedbávat fyzický pohyb a kulturní a společenské zájmy, vše samozřejmě v rozumné míře, aby neškodil ani okolí, ani sobě.

Jsou to platné náměty, ale zůstává otazník: jaký smysl má stáří?

Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Autor: G. Davanzo

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

5. června se připomíná ´Světový den životního prostředí´

(4. 6. 2023) V našem nakládání s přírodou je cosi v nepořádku. Existuje ale též ekologie člověka (Benedikt XVI.)

Boží tělo -svátek

(2. 6. 2023) Slavnost Těla a krve Páně

Kdy je Den otců

(1. 6. 2023) Den otců - datum

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(29. 5. 2023) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Je skvělé být dobrovolníkem na festivalu UNITED!

Je skvělé být dobrovolníkem na festivalu UNITED!
(26. 5. 2023) Součástí festivalu UNITED jsou dobrovolníci, kteří mají i svůj vlastní program a hlavně dobrou partu...

Noc kostelů

Noc kostelů
(25. 5. 2023) Noc kostelů se letos bude konat v pátek 2. června 2023.

Letnice, Svatodušní svátky...

(25. 5. 2023) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2023:…

Ztrácí se nám láska - Mám takový problém, nemá žádný velký rozměr, ale přece mě to tak nějak trápí. Jsem už delší dobu vdaná máme děti, všechno se zdá být v pořádku, ale nějak se nám asi vytratila láska...